Szkoła Podstawowa
 w Woli Wielkiej
 

AKTUALNOŚCI 2018/2019

Podziękowanie
za zaangażowanie w organizację 
Gminnego Dnia  Rodziny


Serdecznie dziękuję Radzie Rodziców  za przygotowanie
i organizację doskonałej imprezy rodzinnej.

 Szczególne podziękowania składam zarządowi oraz  przewodniczącej Rady Rodziców Pani Agacie Nowakowskiej, która podjęła się zadania i zainspirowała rodziców do działania.
 Dziękuję wszystkim rodzicom, którzy pomagali w organizacji
 i wspierali rzeczowo całą imprezę.

Dziękuję wszystkim darczyńcom, którzy materialnie, rzeczowo lub organizacyjnie wsparli to duże przedsięwzięcie. 
Bez Waszego zaangażowania, Drodzy Przyjaciele, zorganizowanie Festynu z tyloma atrakcjami nie byłoby możliwe.
Dziękuję pracownikom szkoły - zarówno nauczycielom, jak i obsłudze - za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia. Państwa pomysłowość i wsparcie oraz ciężka praca pozwoliły stworzyć niepowtarzalną atmosferę w czasie imprezy. 
Szczególne podziękowania kieruję  do przewodniczącej Rady Gminy pani Marii Bodzioch, sołtysa pani Haliny Kuszowskiej, Rady  Sołeckiej, Stowarzyszenia „Wolanki”, OSP w Woli Wielkiej, CKIP w Woli Żyrakowskiej za ogromne zaangażowanie i poświęcony czas w przygotowanie i udział w Festynie. 
Dziękuję uczniom naszej szkoły za postawę, zachowanie i udział w programie artystycznym. Jestem z Was bardzo dumna.
Organizacja imprezy nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie i pomoc Wójta gminyŻyraków . Ogromnie Panu za to dziękuję. Gorąco dziękuję zespołowi muzycznemu Free z Mielca przy ,którym oddaliśmy się wspaniałej zabawie.

Z całego serca wszystkim  dziękuję.

Dyrektor szkoły
Urszula Dydo

  
Gminny Dzień Rodziny

   29 czerwca  2019r. w naszej szkole odbył się Gminny Dzień Rodziny. Już od godzin przedpołudniowych  dzieci, wspólnie z nauczycielami i rodzicami dekorowały plac. Chociaż panował upał goście dopisali. Pierwsi uczestnicy imprezy przybyli krótko przed 15, a chwilę później  Dyrektor Szkoły Podstawowej w Woli Wielkiej Pani Urszula Dydo otworzyła festyn krótką przemową. Powitała przybyłych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas Panowie Posłowie:  Kazimierz Moskal wraz z małżonką,   Jan Warzecha i Zdzisław Gawlik wraz z małżonką. Oczywiście nie mogło zabraknąć gospodarza imprezy Wójta Gminy Żyraków Pana Marka Rączki wraz z zastępcą Panem Grzegorzem Regułą. Wśród zaproszonych gości była zawsze przychylna i serdeczna dla nas Przewodnicząca Rady Gminy Żyraków Pani Maria Bodzioch wraz z Radnymi  Gminy Żyraków, także Sołtys Wsi Wola Wielka,  sołtysi z poszczególnych miejscowości   naszej gminy oraz dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych.  Nie zabrakło druhów OSP Wola Wielka na czele z Panem Janem Moskalem- prezesem OSP. Gromkie brawa otrzymali liczni sponsorzy naszej imprezy, którzy też przybyli na festyn. 

   Celem festynu była  integracja środowiska lokalnego od najmłodszego do seniora. Gminny Dzień  Rodziny okazał się strzałem w dziesiątkę. Dzięki współpracy  i zaangażowaniu wielu ludzi udało się go zorganizować z rozmachem i wieloma atrakcjami. Rada Rodziców przygotowała fantastyczny bufet, w którym każdy znalazł coś dla siebie. Wsparciem dla podniebienia były domowe wypieki, kawa, herbata i inne zimne napoje. Nie zawiedli rodzice naszych uczniów, którzy jak zwykle, gdy zachodzi potrzeba chętnie służą pomocą- za co serdecznie im dziękujemy. Na scenie odbyły się pokazy talentów dzieci wokalne, teatralne i taneczne do których uczniów przygotowywali nauczyciele i trenerzy. Oprócz występów dzieci ze Szkoły Podstawowej w Woli Wielkiej, swoje talenty zaprezentowały ,, Rubiki” z Woli Żyrakowskiej, uczennica ZS w Straszęcinie Wiktoria Marek  oraz Mali Strażacy ze Straszęcina, którzy pokazali jak można uratować  komuś życie. Rodziców i dziadków naszych młodych artystów rozpierała duma, a niektórzy ocierali zły wzruszenia. Jednym słowem - mamy w szkole zdolną młodzież, z której jesteśmy dumni. Malowanie twarzy, dmuchane zjeżdżalnie, muzyka na żywo i kiełbaski z grilla to część tego co można było zobaczyć i usłyszeć. W trakcie festynu organizowane były także zabawy ruchowe i animacyjne prowadzone przez animatorów. Panie z Koła Gospodyń „Wolanki”  przygotowały wspaniałe  stoisko ze  zdrową żywnością. Zapewniły  pyszne zdrowe jedzonko. W ofercie festynu znalazły się również: mecz rodziców, sprawdzenie wzroku,  pokaz radiowozu policyjnego, liczne wspaniałe nagrody  w konkursach.

   Oblężenie przeżył również samochód straży pożarnej, w którym Panowie druhowie z OSP  pozwalali włączać syrenę, demonstrowali działanie sprzętu strażackiego  Nielada  frajdą było założenie strażackiego hełmu. Strażacy przygotowali również atrakcyjny tor przeszkód.

Na koniec festynu wystąpił zespół FREE z Mielca, który pięknymi utworami muzycznymi zachęcał do tańców. Dziękujemy za wspaniałą zabawę.

W czasie imprezy uczniowie naszej szkoły wręczyli Panom Posłom makiety sali gimnastycznej, które brały udział w konkursie,"Sala gimnastyczna moich marzeń”. Dzieci wręczając makiety prosiły o wsparcie w Ministerstwie Sportu na budowę sali gimnastycznej przy naszej szkole.  Czas festynu był też znakomitą okazją do podziękowań, które skierowała Pani Urszula Dydo - dyrektor SP w Woli Wielkiej do osób: Pana Wójta Marka Rączki, zastępcy Pana Grzegorza Reguły, Pani Marii Bodzioch Przewodniczącej Rady Gminy, ks. Bogusławowi Czechowi Proboszczowi parafii pw. Wszystkich Świętych w Straszęcinie, Pani Halinie Kuszowskiej Sołtys Wsi Wola Wielka. Osoby te zawsze z serdecznością i życzliwością wspierają naszą placówkę. 

Piknikowa sobota upłynęła w radosnej i serdecznej atmosferze integrując całą społeczność  z naszej gminy  i nie tylko…

Głównymi organizatorami byli: Wójt Gminy Żyraków, Szkoła Podstawowa w Woli Wielkiej, Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie 

Współorganizatorzy: Sołectwo Wola Wielka, Koło Gospodyń Wiejskich ,,Wolanki”, OSP w Woli Wielkiej, Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Woli Wielkiej 

Wszystkim organizatorom należy zdecydowanie pogratulować tak udanego przedsięwzięcia!

Dzień Rodziny w Woli Wielkiej - Telewizja Dębica.TV

 

Zapraszamy na Gminny Dzień Rodziny

AKTUALNOŚCI 2018/19

Finał projektu „Mały świat dużego pieniądza” - wycieczka do Warszawy

11 czerwca 2019 r. uczniowie klas IV i V wzięli udział w wycieczce  do Warszawy. Była to główna nagroda od Fundacji Śnieżka ,,Twoja Szansa” za aktywne uczestnictwo w comiesięcznych zajęciach projektu ,,Mały świat  dużego pieniądza”.

Uczniowie mieli okazję zwiedzić  Centrum Pieniądza NBP, przeżyć naukową przygodę podczas pobytu w Centrum Nauki Kopernik. W programie znalazło się również zwiedzanie miasta i zapoznanie z zabytkami Warszawy.  Dzieci poznały także historię warszawskiej syrenki, spacerowały po bulwarach wiślanych, zobaczyły piękne ogrody Zamku Królewskiego oraz Starówkę. Wycieczka była pełna niezapomnianych wrażeń.

Wszyscy uczniowie klas czwartej i piątej wraz z opiekunami bardzo dziękują Pani Annie Mikrut Prezes Fundacji Śnieżka „Twoja Szansa” za sfinansowanie wycieczki. Serdecznie dziękujemy także Pani Dorocie Janidze za organizację wyjazdu do stolicy oraz opiekunom wycieczki Paniom Agnieszce Jedynak i Wioletcie Pytel.

>>Galeria<<
 

Konkurs na najładniejszą salę lekcyjną rozstrzygnięty!

Od września 2018 r. klasy 0-VIII  brały udział w  konkursie na najładniejszą salę lekcyjną, zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski. Klasy gromadziły punkty za gazetkę klasową, wystrój sali oraz atrakcyjne pomysły na dekoracje oraz kwiaty. Komisja szczególną uwagę zwracała także  na porządek w klasie oraz  przygotowanie tablicy do lekcji. Tytuł najładniejszej klasy zdobyła klasa VIII. II miejsce zajęła klasa „0”, III miejsce – klasa V. Uczniowie zwycięskiej klasy otrzymali nagrody indywidualne. Koordynatorem konkursu był opiekun SU – p.  A. Jedynak.

Dziękujemy wychowawcom i uczniom za zaangażowanie i wysiłek włożony w  dbanie  o piękno naszych sal lekcyjnych!
 

Wielka przygoda z nauką w Pratt & Whitney Rzeszów

Czy woda przewodzi prąd? Które substancje są przewodnikami, a które izolatorami? Odpowiedzi na te i inne pytania mogliśmy poznać podczas wycieczki do  Rzeszowa.

29 maja 2019r. uczniowie klas I – VIII pod opieką wychowawców zwiedzali wystawę interaktywną, zorganizowaną przez Pratt & Whitney Rzeszów oraz Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza.  Ekspozycja podzielona była na dwie strefy tematyczne: „Gdzie nie sięga wzrok” oraz „Co słychać?”. Poprzedził ją  bardzo ciekawy wykład studentów Politechniki Rzeszowskiej połączony z eksperymentami z udziałem uczniów.

Wystawa „Co słychać?” przypadła do gustu szczególnie tym, którzy fascynują się akustyką. W jej obrębie każdy mógł samodzielnie zbadać akustyczną falę stojącą lub sprawdzić, jak słyszą zwierzęta. Do dyspozycji były takie eksponaty, jak m.in. puzon, uszy słonia czy echosonda.

Druga wystawa „Gdzie wzrok nie sięga” odsłoniła przed nami niesamowite właściwości światła i polaryzacji. Wystawę tworzyło ponad 20 interaktywnych eksponatów przedstawiających zjawiska świetlne.

       Podczas wycieczki do Rzeszowa wszyscy przekonaliśmy się, że nauka wcale nie musi być nudna, a  poznawanie tajników wiedzy to świetna zabawa.

>>Galeria<<

 

Szkoła przyjazna utalentowanym uczniom

To już kolejny raz, kiedy Kurator Oświaty poprzez wręczenie Certyfikatu „Szkoły przyjaznej utalentowanym uczniom” potwierdza, że nasza szkoła stwarza uczniom wyróżniające się warunki w dziedzinie rozwijania zdolności i osiągania sukcesów w konkursach przedmiotowych, organizowanych przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Na tegoroczny sukces zapracowali uczniowie klasy VIII: Gabriela Kułak – laureatka z języka polskiego, Wiktoria Kleszcz i Paulina Żmuda - laureatki z biologii, Karol Chmiel i Patryk Persak  - finaliści z geografii oraz ich nauczyciele: Agnieszka Jedynak, Aniela Dydo i Marta Knych. Cieszymy się bardzo z tego wyróżnienia i jesteśmy dumni z naszych uczniów.

Gratulujemy uczniom i ich nauczycielom oraz życzymy kolejnych sukcesów w nowym roku szkolnym.

SPOTKANIA Z FIZYKĄ - Wizyta na Uniwersytecie Jagiellońskim

W dniu 30 maja 2019 roku uczniowie klasy VII i VIII uczestniczyli w warsztatach w I Pracowni Fizycznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wykonywali doświadczenia z zakresu elektryczności, optyki, termodynamiki i mechaniki.

Zajęcia odbywały się w grupach dwuosobowych pod opieką doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ćwiczenia odbywały się w miłej atmosferze, uczniowie chętnie zadawali pytania odnośnie poszczególnych tematów, a pracownicy UJ szczegółowo na nie odpowiadali. Po ukończeniu warsztatów uczniowie naszej szkoły zadowoleni z nowymi wiadomościami wrócili do domu.

>>Galeria<<

 
Podsumowanie Dnia Niezapominajki 2019

29.05.2019r odbyło się w naszej szkole podsumowanie Dnia Niezapominajki.

>>Galeria<<

Festyn "Gminny Dzień Rodziny" odwołany

   Informujemy, że w związku z ogłoszonym alarmem przeciwpowodziowym na terenie Gminy Żyraków impreza plenerowa pn. „Gminny Dzień Rodziny” w Woli Wielkiej zaplanowana na dzień 25 maja 2019 r. zostaje odwołana i przeniesiona na inny, późniejszy termin.

Dzień Niezapominajki 2019

15 maja 2019r. po raz pierwszy w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Polskiej Niezapominajki,zorganizowany przez uczniów kl. VII pod opieką p. Marty Knych. Święto to promuje walory polskiej przyrody, jej różnorodność i konieczność ochrony oraz pamięć o kulturze i polskiej tradycji. Dzień ten niesie również przesłanie „nie zapomnij o mnie” i zachęca do pamiętania o bliskich, o miejscach, o pięknych chwilach, które przeżyliśmy.

W szkole zrobiło się bardzo niezapominajkowo. Korytarzeozdobione byłysentencjami odnoszącymi się do tematu święta, a także plakatami wykonanymi przez uczniów wszystkich klas. Nie zabrakło oczywiściedrobnych niezapominajek, które pięknie prezentowały się na żółtym tle i stanowiły główną dekorację. Uczniowie oraz nauczyciele ubrani byli na niebiesko. Do bluzek wszyscy przypięli emblematy niezapominajek, symbolizujące serdeczność, dobroć i  życzliwość.     Program dnia był bardzo bogaty. Zajęciom lekcyjnym towarzyszyło wręczanie ważnym dla nas osobom własnoręcznie wykonanych upominków, sadzenie kwiatów w klasach, ozdabianie sal, czy też różne quizy i zabawy.

Najbardziej pomocnymi osobami w klasach niezapominajkami zostali:

·         Przedszkole – Michał Gawle

·         Kl. 0 – Alicja Madej

·         Kl. 1 – Julia Grądziel

·         Kl. 2 – Julia Czerwiec

·         Kl. 4 – Przemysław Kułak

·         Kl. 5 – Izabela Depowska

·         KI. 6 – Dominik Rak

·         Kl. 7 – Dawid Pleban

·         Kl. 8 – Wiktoria Kasprzyk

Konkurs plakatów pt. Dzień Polskiej Niezapominajki i Piękno Polskiej Przyrody:1 miejsce – kl. 22 miejsce – kl. 73 miejsce – kl. 5Wyróżnienie – przedszkole i kl. 0

Quizy wiedzy:

1.      Największą wiedzę nt. Savoir-Vivre posiadają:

Przedszkole i kl. 0 – Piotr Gawle

Kl. 2 – Franciszek Kosiba

Kl. 4 – Antoni Moskal

Kl. 5 – Izabela Depowska

Kl. 6 – Dominik Rak

Kl. 7 -  Magdalena Połchowska

Kl. 8 – Wiktoria Madej

2.      Największą wiedzę nt. Ekologii posiadają:

Przedszkole i kl. 0 – Alicja Madej

Kl. 1 – Julia Moskal

Kl. 2 – Franciszek Kosiba

Kl. 4 – Jakub Bała

Kl. 5 – Bartosz Chmura

Kl. 6 – Dominik Rak

Kl. 7 – Maciej Walkowicz

Kl. 8 – Weronika Chmura

Dziękujemy za zabawę i zapraszamy za rok!

>>Galeria<<

3 Maja 2019

W podniosłym  nastroju i zadumie spotkaliśmy się w naszej szkole aby swiętować Uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Dzieci przygotowane przez nauczycieli przedstawiły inscenizację słowno - muzyczną. Spiewaliśmy patriotyczne pieśni, a powagę całego spotkania podkreślał nasz elegancki ubiór. Podczas tej uroczystości mogliśmy poczuć się jak jedna wielka patriotyczna Rodzina.

>>Galeria<<

Konkurs Recytatorski

26 kwietnia 2019 r. w Centrum Kultury i Promocji w Woli Żyrakowskiej odbył się Gminny Turniej Recytatorski Poezji Dziecięcej im. Jana Brzechwy. Naszą szkołę reprezentowali: Połchowska Kornelia, Moskal Antoni, Moskal Julia, Błaszkowska Amelia, Rak Filip. Wyróżnionym GRATULUJEMY!!!!
Więcej informacji na stronie:
TUTAJ

Dzień Ziemi 2019

24 kwietnia 2019r. obchodziliśmy w szkole DZIEŃ ZIEMI przygotowany przez Wiktorię Kasprzyk, Wiktorię Madej, Marię Lach pod opieką p. Anieli Dydo. Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi - to nazwa akcji prowadzonych corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie.

W ramach obchodów święta odbył się apel szkolny podczas którego uczennice w prezentacji multimedialnej zwróciły uwagę, że każdy z nas jest mieszkańcem tej planety dlatego każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan.
Następnie podsumowały konkurs wiedzy nt ochrony środowiska.                                       

Szkolny konkurs wiedzy ,,Ochrona przyrody”  został przeprowadzony  27 marca 2019 roku. W konkursie wzięło udział  19 chętnych uczniów z klasy IV, V, VII i VIII. Zadania konkursowe w  formie testu były o różnym stopniu trudności przeznaczone dla uczniów klasy IV i V oraz dla klasy VI – VIII.

I miejsce  w kategorii klasa IV – V zajął Przemysław Kułak z klasy IV

I miejsce  w kategorii klasa VI – VIII zajęła Wiktoria Kleszcz z klasy VIII

Nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Obchody Dnia Ziemi w naszej szkole były połączone z akcją ,,Kwiaty zamiast śmieci- wiosenne sadzenie roślin ozdobnych”, organizowanym przez p. Anielę Dydo. Uczniowie klasy IV sadzili i przesadzali rośliny doniczkowe oraz gruntowe. W klasie i w ogrodzie będą kwitły różnorodne rośliny.

Życzenia świąteczne

Wiosenna przerwa świąteczna

Wiosenna przerwa świąteczna trwa od  18 - 23 kwietnia 2019.

Śniadanie Wielkanocne 2019

Zdjęcia ze śniadania dostęne TUTAJ.

Zbiórka makulatury

Ogłaszamy, że od dnia 24 kwietnia do końca miesiąca (30 kwietnia) można przynosić do szkoły makulaturę.

Witamy WIOSNĘ!!!!!!

21 marca w naszej szkole uroczyście powitaliśmy tegoroczną Wiosnę. Dzieci z Oddziału przedszkolnego i Zerówki wraz z wychowawczyniami miały pełne ręce roboty przy wykonaniu kukiełek marzanny. Wszystkie spisały się na medal i mogły wyruszyć na powitanie wiosny. Panie: Aneta Serafin i Jolanta Micek zorganizowały dla podopiecznych spektakl kukiełkowy o zielonej żabce. Uczniowie mogli też wykazać się kreatywnością przy kolorowaniu Pani Wiosny. Nie zabrakło w tym dniu również konkursów i zagadek. Dopełnieniem obchodów pierwszego dnia wiosny były rozbrzmiewające piosenki o wiośnie. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Galeria

Wiosenne sianie rzeżuchy :)

Uczniowie Zerówki zasiali już rzeżuchę i czakają na wiosnę :)

Galeria

Gabriela Kułak laureatką kuratoryjnego konkursu z języka polskiego

Sukcesy uczniów, szczególnie w konkursach kuratoryjnych, cieszą i uczniów, i nauczycieli. Uczniów, bo zwalniają z egzaminów i otwierają drzwi do najlepszych szkół, nauczycieli, bo dają powód do dumy.

Miło nam poinformować, że w konkursie kuratoryjnym z języka polskiego wielki sukces odniosła Gabriela Kułak. Uczennica klasy VIII została laureatką kuratoryjnego konkursu z języka polskiego. Rzetelna praca, dociekliwość i konsekwencja w dążeniu do celu zaowocowały sukcesem, z którego jesteśmy bardzo dumni.  

Temat przewodni etapu wojewódzkiego brzmiał: „Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę”. 111 śmiałków z całego Podkarpacia  musiało zmierzyć się z takimi utworami, jak:  „Odyseja” Homera,  „Podróże z Herodotem” Ryszarda Kapuścińskiego, „Drużyna pierścienia” J.R.R Tolkiena oraz twórczością  poetów Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. Ponadto niezbędna okazała się znajomość teorii literatury, umiejętność pisania scenariusza filmowego, wypowiadania się w różnych formach, przede wszystkim argumentacyjnych, a także wiedza gramatyczna.

 Gabriela przygotowywała się do poszczególnych etapów konkursu  pod opieką p. Agnieszki Jedynak.

Gratulujemy i życzymy sukcesów!

 

Nasza drużyna WLC na 4 miejscu w powiecie dębickim

W finale powiatowym IV Ogólnopolskiego Konkursu „Wielka Liga Czytelników” drużyna naszej szkoły w składzie: Aleksander Lisowski, Antoni Moskal i Konrad Wojciechowski zajęła 4 miejsce.

Etap powiatowy został przeprowadzony 28 lutego 2019r. w Centrum Kultury i Bibliotek w Pustkowie – Osiedlu.  W kategorii klas I - IV test drużynowy pisało 14 szkół. Nasi uczniowie zdobyli 92% punktów i do 3 miejsca na podium  zabrakło im tylko  4 punktów. Debiut w „Wielkiej Lidze Czytelników” uważamy wiec za bardzo udany. Koordynatorem WLC w naszej szkole była p. Agnieszka Jedynak.

W województwie podkarpackim do konkursu przystąpiło 114 placówek z 20 powiatów. Do II etapu zakwalifikowało się 410 uczniów. II etap polegał na rozwiązaniu testu w dwóch kategoriach wiekowych w klasach od 1 do 4 oraz od 5 do 8. Uczestnicy konkursu w kategorii klas od 1-4 rozwiązywali test, który dotyczył książki Justyny Bednarek pt. ,,Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”.

Pod koniec stycznia w tysiącach szkół i bibliotek przeprowadzono testy kwalifikacyjne, w celu wyłonienia najlepszych czytelników. Jego zasięg przerósł oczekiwania organizatorów. W konkursie wzięło udział 17264 uczestników. Ich poczynania wspomagało 1550 koordynatorów szkolnych, w 860 placówkach w całej Polsce. To z pewnością był rekordowy wynik „Wielkiej Ligi Czytelników”.

W naszej szkole test kwalifikacyjny pisało 16 czytelników w 2 kategoriach  wiekowych. Wyniki testu kwalifikacyjnego:

Klasy 1-4:

Tytuł Zwycięzcy I etapu:

Aleksander Lisowski,

Antoni Moskal

Konrad Wojciechowski

Tytuł aktywnego  czytelnika:

Jakub Bała

Kacper Mika

Przemysław Kułak

Julia Moskal

Julia Grądziel

Amelia Błaszkowska

Klasy 5-8:

Tytuł aktywnego  czytelnika:

Izabella Depowska

Mateusz Grądziel

Kornelia Połchowska

Bartosz Chmura

Oliwia Kot

Kamila Krogulska

Kamila Litwa

Celem konkursu  było wyłonienie najlepszych czytelników wśród uczniów szkół podstawowych, kształtowanie nawyku czytania i zdobywania wiedzy, kreowanie mody na czytelnictwo, promowanie wartości rodzinnych, w tym wspólnego spędzania czasu rodziców z dziećmi. Cieszymy się, że na rodzinne czytanie zdecydowało się tak wielu rodziców i uczniów.

Na stronie:
https://radiovia.com.pl/aktualnosci/mali-milosnicy-ksiazek-sprawdzali-swoja-wiedze
można wysłuchać relacji radiowej z etapu powiatowego w Rzeszowie.

Zabawa karnawałowa 2019

Karnawał to wspaniały czas na organizowanie hucznych zabaw! Taka właśnie impreza odbyła się w naszej szkole 28 lutego 2019r. Uczniowie na zabawę karnawałową  przybyli w barwnych kostiumach. Na balu nie brakowało bohaterów kreskówek i filmów. Księżniczek, pielęgniarek i wróżek. Po sali przemykali również policjanci, żołnierze, rycerze, lekarze, strażacy, supermani i batmani. Niektórzy uczniowie ukryli swoje twarze pod maskami, przez co byli nie do poznania. Do tańca i zabawy porywała wszystkich skoczna i głośna muzyka. W trakcie zabawy była również przerwa na poczęstunek i złapanie oddechu pomiędzy kolejnymi hitami muzycznymi. Humory dopisywały!

Galeria

Wyślij pączka do Afryki

W tłusty czwartek 28 lutego 2019 r. nikt w naszej szkole nie liczył kalorii! Im więcej ich było, tym lepiej! Kolejny raz Samorząd Uczniowski zorganizował akcję charytatywną „Wyślij pączka do Afryki” zainicjowaną przez Fundację Kapucyni i Misje. Środki pozyskane w tej akcji – 305 zł,
10 euro centów
 zostaną przekazane na projekty realizowane w RŚA i Czadzie.

A o co chodzi w akcji?

Misjonarze kapucyni w Republice Środkowoafrykańskiej i Czadzie zamienią darowiznę pieniężną  na pomoc potrzebującym.

Rachunek jest prosty:

pączki  = posiłki dla osieroconych dzieci

pączki  = czysta, zdrowa woda z 3 nowych studni

pączki = edukacja dla dzieci z buszu

pączki = operacje dla niepełnosprawnych

pączki = nowe kaplice w 3 wioskach w buszu

pączki = nowe boisko, plac zabaw, zajęcia dla dzieciaków i wiele innych.

Tylko tyle, albo aż tyle.
Dziękujemy wolontariuszom za zaangażowanie, a uczniom i nauczycielom za „kaloryczne” wsparcie akcji.

Galeria

Gdy pomagamy innym, sami jesteśmy szczęśliwi.  Zbiórka dla dębickiego hospicjum

Wolontariat to bezinteresowna pomoc innym ludziom. To wyjątkowa szansa na zdobycie nowych umiejętności. To także poczucie bycia potrzebnym i docenionym. Pomoc może mieć wiele twarzy, a każda z nich jest równie potrzebna i ważna. Przekonali się o tym  uczniowie klas IV i V, realizujący projekt Fundacji „Śnieżki” „Mały świat dużego pieniądza”.

31 stycznia 2019 r.  podczas  zajęć dotyczących wolontariatu uczniowie spotkali się z  panią Anną Mikrut, Prezes “Fundacji Śnieżki” oraz z panią Krystyną Wolską, Prezes Stowarzyszenia Dębickiego Hospicjum Domowego im. Jana Pawła II.

Pani Krystyna Wolska opowiedziała o swojej pracy w hospicjum oraz przybliżyła ideę wolontariatu. Dzieci dowiedziały się, kim jest wolontariusz, jakie są cechy dobrego wolontariusza oraz zapoznały się z różnymi rodzajami pracy, wykonywanej przez ludzi angażujących się w wolontariat.  

Następnie odbyły się zajęcia warsztatowe. Uczniowie zastanawiali się, jakie korzyści niesie praca wolontariuszy.  Jak można pomóc podopiecznym hospicjum oraz ich rodzinom. Przygotowali plakaty zachęcające do  udziału w zbiórce walentynek,  środków opatrunkowych i higienicznych dla hospicjum. Kontynuacją  zajęć jest akcja pomocy hospicjum prowadzona w naszej szkole. Zbiórka będzie trwała do 17 kwietnia 2019r. Uczniowie  klas IV i V zachęcają całą społeczność szkolną do włączenia się w akcję.  Można oddawać środki opatrunkowe, bandaże, gaziki, strzykawki jednorazowe, chusteczki nawilżone, kremy nawilżające z apteki,  itp.

Galeria

Ferie zimowe w Fan&Sport

Grupa uczniów z klas IV – VI wesoło bawiła się podczas ferii w dębickim Centrum Aktywnego Wypoczynku Fan&Sport. Wyjazd zorganizowały panie Barbara Polniaszek  i Agnieszka Jedynak. Uczniowie rozegrali zawody sportowe w bowlingu,  bawili  się na placu zabaw. Największa frajdę  sprawił wszystkim paintball laserowy.  Każdy z graczy został  wyposażony w opaskę na głowę oraz broń laserową. W opasce oraz broni znajdowały  się czujniki, które reagowały na strzały przeciwników. W  specjalnie wydzielonej części, na  cyberprzestrzennej  arenie do gry bronią laserową rozegrała się zacięta walka. Klimat wnętrza tworzyły  labirynt oraz lampy UV, które uwydatniały  fluorescencyjne malunki na ścianach. Zabawę uatrakcyjniło  zaciemnione i zadymiane pomieszczenie. Wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.  

Galeria

Ferie 2019r.

Od jutra rozpoczynają się dla naszego województwa ferie zimowe. Jest to czas gdy odpoczywamy od nauki i nabieramy sił  na nowy semestr. Wiąże się to z tym, iż mamy więcej wolnego czasu. Postarajmy się by czas ten spożytkować jak najkorzystniej dla nas :) Wszyscy lubimy spędzać czas w sieci jednak pamiętajmy, że nic nie zastąpi ruchu na świeżym powietrzu... 5 lutego był Dzień Bezpiecznego Internetu. W szkole mówiliśmy w tym czasie o zagrożeniach jakie czyhają na nas w sieci, oglądaliśmy filmy pokazujące skutki niewłaściwych zachowań. Pamiętajmy o tym wszystkim podczas surfowania w Internecie.

Życzymy wszystkim udanych, wesołych, pełnych zabawy ale przede wszystkim bezpiecznych ferii.

Poniżej zamieszczamy Harmonogram zajęć w okresie ferii zimowych.

 

Dzień Bezpiecznego Internetu 2019

Dzień Babci i Dziadka

21 stycznia świętowaliśmy w szkole Dzień Babci i Dziadka. Dzieci  przygotowały  ciekawe wystąpienia, którymi rozczuliły serca nie tylko zaproszonych Babć i Dziadków. Były to wzruszające i ciepłe chwile, spędzone w rodzinnej atmosferze. Na zakończenie dzieci obdarowały swoich bliskich własnoręcznie zrobionymi prezentami. Na duże uznanie zasługuje oddział przedszkolny. Maluszki zaprezentowały się koncertowo w koncercie życzeń dla swoich Babć i Dziadziów. Dzieci z klasy 1 i 2 Przedstawiły ciekawą bajkę, uczniowie klasy 3 wystąpili w teleturnieju Familiada.\Gratulujemy wszystkim udanego występu. Babciom i Dziadziom jeszcze raz życzymy dużo zdrowia i szczęścia.

>>Galeria<<

"Bajka o szczęściu"

16.01.2019r. gościliśmy w szkole Teatr Kukiełkowy, który wystawił dla naszych dzieci "Bajkę o szczęściu". Jest to opwieść o tym, jak ważna w życiu jest przyjaźń i kontakt z drugim człowiekiem. Rzeczy materialne i dobra tego świata łatwo mogą nami zawładnąć, jednak nic nie zastąpi prawdziwego przyjaciela. Jak każda bajka - ta również skończyła się dobrze. Dzieci oglądały z dużym zaciekawieniem i na pewno morał z tej opowieści na długo zostanie w ich pamięci.

>>Galeria<<

XVII Przegląd Amatorskich Zespołów Teatralnych


Zdjęcie pochodzi ze strony:https://www.facebook.com/ckipzyrakow/

Nasi wspaniali, utalentowani uczniowie pod opieką Pani Urszuli Bystrek, brali udział w XVII przeglądzie amatorskich zespołów teatralnych w Żyrakowie. Nasza grupa aktorska zajęła 3 miejsce.


GRATULUJEMY !!!

Więcej informacji na stronie: https://www.facebook.com/ckipzyrakow/
 

Wesołych Świąt!

 

„Miej czas na to, aby pomyśleć – to źródło mocy.
Miej czas na modlitwę – to największa siła na ziemi.
Miej czas na uśmiech – to muzyka dla duszy”
(Matka Teresa z Kalkuty)

   Święta Bożego Narodzenia to czas przepełniony magią wigilijnej nocy, czas przebaczania i miłości, okres wielu refleksji osobistych i pamięci o bliskich, a zarazem czas wesołego kolędowania i nadziei płynącej ze świadomości, iż Bóg stał się człowiekiem, „dzieląc z nami trudy i znoje”…

Łamiąc się wigilijnym opłatkiem, prosimy przyjąć na ten czas życzenia Bożego błogosławieństwa, radości i pokoju serca.

Niech Nadchodzący Nowy Rok będzie kolejnym rokiem życia z pasją, czasem pomyślności, serdeczności i międzyludzkiej życzliwości. 

Uczniom szczególnie życzymy sukcesów, dobrych ocen, spełnienia marzeń, przyjaźni, radości, prezentów i czaru świątecznej atmosfery. Rodzicom zaś, aby twarze ich dzieci zawsze rozpromieniał uśmiech.

Szczęśliwych, kojących, wartych pamięci, pełnych miłości  świąt Bożego Narodzenia
życzą
Dyrektor, Rada Pedagogiczna i Pracownicy

SP w Woli Wielkiej

Święta tuż, tuż...

            
21 grudnia w naszej szkole odczuwało się atmosferę nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie podczas Wigilii klasowych składali sobie życzenia i zasiadali przy świątecznym stole, śpiewając kolędy i rozmawiając o tradycjach bożonarodzeniowych.

Głównym wydarzeniem tego dnia były Jasełka przygotowane przez  uczniów klas IV- VIII  pod kierunkiem pani Urszuli Bystrek. Artyści spisali się na medal! Uroczystość uświetniły występy wokalne dzieci z oddziału przedszkolnego, zerówki oraz uczennicy klasy II Katarzyny Żmudy.
Akademie zakończyły życzenia Pani Dyrektor, która podziękowała uczniom i organizatorom oraz złożyła serdeczne życzenia świąteczne i noworoczne.

 >>Galeria<<

Pieczenie świątecznych pierniczków

W czasie przedświątecznym naszą szkołę wypełnił zapach korzennych przypraw, a to za sprawą świeżo upieczonych świątecznych pierniczków. Nasi uczniowie wraz z wychowawcami -  miesiły, wałkowały i wycinały gwiazdki, księżyce i  serduszka. Zapach ciasteczek zadziałał na wszystkich jak aromaterapia, a dzieci miały przy tym zabawy co niemiara.

>>Galeria<<

Przygotowania do świątApel - STOP HIV/AIDS

1 grudnia przypada Światowy Dzień Walki z AIDS organizowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) od 1988 roku. Tego dnia, na całym świecie odbywają się spotkania, konferencje, akcje edukacyjne oraz happeningi poświęcone zarówno profilaktyce, jak i poszerzaniu świadomości społecznej na temat choroby.

3 grudnia odbył się apel którego intencją było uświadomienie młodym ludziom specyfiki choroby, wyczulenie na krzywdę drugiego człowieka oraz uczenie młodzieży tolerancji, empatii i troski o innych.

W trakcie apelu zaprezentowana została przygotowana przez młodzież prezentacja, która zawierała wiele cennych informacji o HIV/AIDS. Uczestnicy apelu dowiedzieli się o możliwościach zakażenia wirusem HIV. Dostarczono młodym ludziom również wiedzy na temat tego, jak żyć, by nie narażać się na zakażenie.

Na koniec apelu Dawid Pleban podsumował szkolny konkurs wiedzy o HIV i AIDS. Dawid pod opieką p. Anieli Dydo opracował zestaw pytań konkursowych. Konkurs wiedzy został przeprowadzony 
28 listopada 2018 roku. W konkursie wzięło udział 31 chętnych uczniów z klasy IV, V, VI, VII, VIII.

I miejsce     Paulina Żmuda kl VIII, Magdalena Połchowska kl VII

II miejsce     Patryk Persak  kl VIII

III miejsce    Wiktoria Kasprzyk  kl VIII, Aleksandra Grych  kl VII, Patryk Bień kl VII          

Obchodom Światowego Dnia Walki z AIDS towarzyszyła również przygotowana wcześniej gazetka na korytarzu szkolnym, która przedstawiała informacje na temat zakażeń HIV oraz zachorowań na AIDS. Gazetkę wykonały Wiktoria Kasprzyk i Wiktoria Madej z klasy ósmej.

Apel przygotowali uczniowie klasy siódmej pod opieką p. Anieli Dydo

 

 

Wyjazd do kina KOSMOS

W dniu 21 listopada 2018r. dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie z klasy I i II uczestniczyły w  spektaklu „Dorotka po drugiej stronie tęczy” w wykonaniu aktorów Teatru Profilaktycznego Alert z Wrocławia. Przedstawienie w kinie Kosmos w Dębicy było  przepiękną opowieścią z kręgu wielkiej klasyki dziecięcej o przyjaźni i szukaniu wiary w siebie. Przygody Dorotki i jej przyjaciół to niezwykła, rozśpiewana podróż w zaczarowanej krainie wyobraźni, ale też okazja do refleksji nad tym, co w życiu najważniejsze. Przedstawienie było pełne walorów wychowawczych, ubarwione kolorowymi kostiumami i bajkową scenografią. Dało dzieciom możliwość czynnego udziału w przygodach, których treść dopełniały piękne piosenki.

>>Galeria<<

Pasowanie na ucznia

7 grudnia nasi uczniowie z klasy 1 zostali włączeni do Braci uczniowskiej  poprzez uroczyste ślubowanie. Była to podniosła i wzruszająca chwila, która pozostanie  w naszej pamięci. Dzieci przedstawiły część artystyczną, Pani Dyrektor dokonała aktu pasowania tradycyjnie dużym ołówkiem. Witamy uczniów klasy 1 w szeregach pełnoprawnych uczniów naszej szkoły.

>>Galeria<<

Wizyta Grupy rekonstrukcyjnej XI 2018

30 listopada w naszej szkole mieliśmy okazję podziwiać grupę rekonstrukcyjną. Panowie prowadzący spotkanie przekazali uczniom informacje na temat powstania listopadowego, uzbrojenia. Wiedza historyczna przeplatała się z udziałem dzieciaków w rekonstrukcji, uczniowie mieli okazję spróbować walki na szable, udzielania pomocy rannym na polu bitwy. A także brać udział w musztrze, chłopcy przekonali się, że nie łatwo być żołnierzem. 
Serdecznie dziękujemy za pokaz i przekazaną wiedzę. 

>>Galeria1<<        >>Galeria2<<

Zabawa andrzejkowa

             

   22 listopada 2018 roku w szkole zapanowała magiczna atmosfera,  ponieważ świętowane były andrzejki. Andrzejki to wieczór wróżb, według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości.

Zabawa andrzejkowa w naszej szkole to już tradycja. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło  ustawiania butów, przekłuwania serduszek z imionami itp.  Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce.

Wieczór wróżb andrzejkowych przygotowali członkowie SU z klas IV – VIII: Antoni Moskal, Kamila Litwa, Kornelia Konieczny, Natalia Chmiel, Przemysław Klasło, Tomasz Kułak, Oliwia Majkowska, Magdalena Połchowska,  Julia Gawle, Aleksandra Grych, Gabriela Kułak, Maria Lach, Paulina Żmuda i Patryk Persak. Trzeba przyznać, że prawdziwi z nich wróżbiarze i wróżki – ciekawe tylko czy ich przepowiednie się spełnią…

>>Galeria<<

20 listopada - Dzień Praw Dziecka

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”
                                          Janusz Korczak

 


    21 listopada 2018 r. obchodziliśmy ustanowiony  przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Dzień Praw Dziecka. Uczniowie klas 0 - VIII wzięli udział w przygotowanym przez SU i uczniów klasy IV apelu.
Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Gabriela Kułak odczytała list Rzecznika Praw Dziecka z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. Następnie uczniowie klasy IV: Maria Piękoś, Przemysław Kułak, i Antoni Moskal przypomnieli Prawa Dziecka oraz najważniejsze zapisy  Konwencji o Prawach Dziecka.
Podczas występu czwartoklasiści przypomnieli zebranym na sali uczniom, że prawa są dla wszystkich dzieci bez wyjątku
i jakiejkolwiek dyskryminacji, niezależnie od koloru skóry, płci, języka, jakim się posługuje, urodzenia oraz religii. Zostały one utworzone, aby każde dziecko mogło mieć szczęśliwe dzieciństwo dla własnego dobra i dla dobra społeczeństwa.
Na koniec jeden z uczniów podkreślił, że oprócz praw – mamy także obowiązki wynikające z roli ucznia, dziecka naszych rodziców, Polaka i człowieka.

  >>Galeria<<

Dzień Spódnicy

           

30 października w naszej szkole obchodzony był "Światowy Dzień Spódnicy". Moda na uczczenie tej części damskiej garderoby przywędrowała do nas zza oceanu, ale nikt nie pamięta już, kto był jej pomysłodawcą.

Może była to grupa kobiet chcących ustanowić kolejny dzień celebracji swojej kobiecości, a może grupa mężczyzn wrażliwych na piękno.

Grunt, że w tym dniu spodnie ustąpiły miejsca bardziej kobiecej części garderoby. Były więc spódnice kwieciste, spódnice falbaniaste, w kropki, w kratkę oraz spódniczki mini. Do wspólnej zabawy włączyli się również chłopcy.  Wszyscy, którzy zdecydowali się założyć spódnice i należycie uczcić ten dzień, zwolnieni byli z odpytywania na lekcjach.

3 miejsce w konkursie matematycznym „Nabój +”

                      
W dniu 20.11.2018 drużyna ze Szkoły Podstawowej w Woli Wielkiej w składzie: Weronika Chmura, Wiktoria Kleszcz, Łukasz Grych, Tomasz Kułak, Patryk Persak pod opieką p. Anety Feret-Kłys wzięła udział w konkursie "Naboj ➕". Konkurs ten był organizowany przez uczniów z 2 Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy, zrzeszonych w grupie "Nieobliczalni", a adresowany był do uczniów gimnazjum i szkół podstawowych powiatu dębickiego. W konkursie wzięło udział 14 zespołów. Nasi uczniowie zajęli wysokie 3 miejsce.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. 

>>Galeria<<

Spotkanie z rodzicami

Zapraszamy wszystkich Rodziców na zebranie, które odbędzie się w dniu 27 listopada 2018r. o godz 17:00.

Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”

Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.

Kampania jest realizowana od października 2018 r. do marca 2019 r. 

W związku z realizacją tej kampanii nasza szkołę odwiedził pan Jan Moskal - strażak z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Dębicy, który przekazał szereg ważnych informacji nt. pożaru i powstającego w związku z nim czadu.

Kampania jest skierowana do społeczeństwa, m.in. do dzieci i młodzieży oraz do seniorów. Edukacja najmłodszych jest wspaniałą inwestycją w przyszłość, z uwagi na fakt, że najmłodsi w rozmowach z dorosłymi dzielą się zdobytą wiedzą. Kampania składa się z kilku obszarów m.in.: edukacji, informacji i promocji.

Istotnym jest uświadomienie odbiorcom kampanii korzyści, jakie niesie za sobą zamontowanie i właściwa eksploatacja czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych. 

Najmłodsi uczniowie naszej szkoli z uwagą wysłuchali prezentacji. Zadawali mnóstwo pytań. Dowiedzieli się co zrobić w razie pożaru. To bardzo ważna lekcja dla naszych przedszkolaków.

>>Galeria<<

Podsumowanie akcji charytatywnej - Zbiórka środków czystości

Podsumowanie akcji charytatywnej dla Domu Miłosierdzia w Brzuchowicach koło Lwowa. Wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję serdecznie dziękujemy.

>> Galeria<<

Dzień Ochrony Praw Dziecka
                                  i Światowy Dzień Życzliwości

Dnia 20.11.18 r. obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Ochrony Praw Dziecka połączony z  Światowym Dniem Życzliwości. Na początku dzieci otrzymały Ordery Życzliwości, a później obejrzały film nt. Prawa Dziecka. Wspólnie śpiewaliśmy piosenkę pt. ,,Piosenka o Prawach dziecka”. Na koniec dzieci w serduszkach narysowały swojego najlepszego przyjaciela.

>>Galeria<<

Śniadanie daje moc 2018

Jak co roku uczniowie klas młodszych ( I-II) wzięli udział w ogólnopolskiej akcji " Śniadanie daje moc". Dzieciaki samodzielnie przygotowywały zdrowe kanapki, które potem zjadły z wielkim apetytem. Uczestnicy tej akcji wiedzą, jak ważnym posiłkiem jest śniadanie i co należy jeść, aby być zdrowym i silnym.

>>Galeria<<

11 listopada w naszej szkole


Niepodległość – trudne słowo.
Może ono znaczy coś ważnego w naszym życiu?
Kto mi wytłumaczy?
Tak, to słowo bardzo ważne.
Jeśli słuchać umiesz,
To na pewno już niedługo łatwo je zrozumiesz.

Uwięziony ptak nie śpiewa.
A czy wiesz dlaczego?
Bo nie spotkasz nigdy w klatce
Ptaka szczęśliwego.

              9 listopada 2018 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystość została przygotowana przez wybranych uczniów z klas    I - VIII. Akademia rozpoczęła się szczególnym wydarzeniem, jakim był wspólny śpiew hymnu narodowego o godz. 11.11 w łączności z innymi szkołami w całym kraju. Recytatorzy wprowadzili widzów w atmosferę święta. Ukazali historię walk o niepodległość, a pieśni patriotyczne podkreśliły znaczenie wolności. Akademia  została przygotowana przez panie: A. Maźnicką, A. Czerniak i E. Knap. To wyjątkowe święto w historii Polski i naszej szkoły. Winniśmy pamięć bohaterom.

>> Galeria<<

Bijemy rekord dla Niepodległej

 

Nasza szkoła włączyła się w akcję Ministra Edukacji Narodowej „Rekord dla Niepodległej”.
W piątek, 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11, w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wspólnie zaśpiewaliśmy 4-zwrotkowy hymn narodowy.

Zbiórka makulatury 2018

Nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła się do akcji zbiórki makulatury,
z której całkowity dochód zostanie przeznaczony na rzecz budowy studni w Czadzie. Woda w Czadzie to przedmiot wielkich marzeń. Mieszkańcy tego kraju pragną przede wszystkim ugasić pragnienie oraz uprawiać ziemię, dzięki której zaspokoją także potrzebę panującego tam głodu. Akcja ma na celu pomóc mieszkańcom Czadu, którzy na co dzień przemierzają duże odległości, by zdobyć wodę zdatną do picia.

Makulatura została przewieziona do punktu zbiórki w Żyrakowie.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w tak szlachetny cel.

Zapraszamy do Galerii

 

Warunki ubezpieczenia InterRisk

Poniżej zamieszczamy ogólne warunki ubezpieczenia EDU PLUS w pliku do pobrania

Pobierz (pdf)

 

Zbiórka środków czystości dla Domu Miłosierdzia
    w  Brzuchowicach koło Lwowa.

Na terenie naszej szkoły prowadzona jest akcja zbiórki środków czystości na Dom Miłosierdzia w Brzuchowicach we Lwowie na Ukrainie. 
Dziękujemy serdecznie za przekazane środki, i prosimy o dalsze wsparcie Akcji.

Wyjazd na Koncert Pieśni Patriotycznych
                    "1oo lat Niepodległej"

To już tradycja, że w ramach uroczystości upamiętniających odzyskanie niepodległości  uczestniczymy w koncercie pieśni patriotycznych w Krakowie.
  Tym razem zostaliśmy zaproszeni  przez państwa  Ewę i Adama Bąków z The Adam M. Bak Foundation New Jork na widowisko „100 lat Niepodległej” do Centrum Kongresowego ICE Kraków.  3 listopada  2018 r. słuchaliśmy wybitnych solistów scen operowych, m.in.: Magdę Niedbałę - Solarz, Mariusza Solarza, Bogusława Morkę, Katarzynę Oleś – Blachę. Artystom akompaniowała znakomita orkiestra symfoniczną Krakowska Młoda Filharmonia pod batutą  Rafała Karczmarczyka. Śpiewał, jak zwykle pięknie, Mieszany Chór Mariański, a tańczył - Zespół Taneczny UJ „Słowianki”.
  W czasie koncertu usłyszeliśmy utwory, które w ciągu naszych dziejów towarzyszyły Polakom i podtrzymywały ducha w trudnych chwilach, a dziś stanowią istotny element tożsamości narodowej. Znane piosenki jak: „Dziś do ciebie przyjść nie mogę”, „Bywaj dziewczę zdrowe”, „Ostatni mazur”. „O mój rozmarynie”, „Przybyli ułani”. Czerwone maki”, „My pierwsza Brygada” przypominały kolejne etapy polskiej historii.   Honorowy  patronat nad  wydarzeniem objął metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.  Wśród znamienitych gości obecni byli także rodzice prezydenta RP - państwo Janina Milewska - Duda i Jan Duda,  kapłani i siostry zakonne, w tym księża misjonarze, profesorowie krakowskich uczelni oraz parlamentarzyści.
  Wróciliśmy zachwyceni wspaniałymi interpretacjami pieśni patriotycznych, tańcami i atmosferą koncertu.
Bardzo gorąco i serdecznie dziękujemy  sponsorom - Państwu Ewie i Adamowi Bąkom za umożliwienie nam uczestnictwa w tym pięknym, pełnym wzruszeń i przeżyć artystycznych wydarzeniu.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w Galerii.

 

Wycieczka do Rzeszowa X 2018r.

16 października nasi najmłodsi uczniowie wyruszyli wraz z opiekunami na wycieczkę do Rzeszowa, gdzie mieli okazję wziąć udział w sensie filmowym kina 6D " Podwodna przygoda". Mogli odczuć film  wszystkimi zmysłami oraz poczuć się jak bohaterowie filmu. Spędzili również aktywnie czas na placu zabaw "Fantazja". Wszystkie dzieciaki wspaniale się bawiły.

>>Galeria<<

Dzień Bezpiecznego Komputera 2018r.

12 października obchodziliśmy światowy Dzień Bezpiecznego Komputera. W naszej szkole z tej okazji odbył się apel, podczas którego przypomieliśmy o zagrożeniach czyhających na nas w sieci, a także o niebezpieczeństwach związanych z bezpieczeństwem naszych danych i plików. Cyfrowy świat niesie ze sobą wiele korzyści ale i wiele niebezpieczeństw i w czasach gdzie dużo czasu spędzamy korzystając z urządzeń mobilnych należy na to zwrócić szczególną uwagę. Każdy z nas powinien dbać o bezpieczeństwo w sieci.

Zdjęcia do obejrzenia w Galerii.

Projekt „Mały Świat Dużego Pieniądza”

   W październiu 2018 r. uczniowie klas IV i V  rozpoczęli przygodę z ekonomią  w ramach trzeciej edycji projektu “Mały Świat Dużego Pieniądza”, realizowanego przez Fundację Śnieżki “Twoja Szansa”.

 

   Dzięki niemu w czasie sześciu 90-minutowych spotkań o charakterze warsztatowym uczniowie poznają zagadnienia z zakresu ekonomii. Czwartoklasiści będą uczestniczyć w inspirujących lekcjach, których scenariusze oparto o aktywne formy nauczania, czyli bazujące na nauce przez współpracę i zabawę. Tematy spotkań dobrane są tak, aby uczniowie mogli poszerzać horyzonty i dostrzegać zastosowanie poruszanych zagadnień w życiu codziennym.
   Zajęcia prowadzone są w oparciu o autorskie scenariusze, w których obok tematów dotyczących oszczędzania, znalazły się m.in. takie zagadnienia jak: funkcjonowanie pieniądza i gospodarowanie nim, wartość wzajemnej współpracy oraz pomagania innym, a także umiejętne planowanie zasobów takich jak czas, czy oszczędności. Wszystkie tematy dzieci poznają poprzez edukacyjne formy zabawy, doświadczając, rozwiązując łamigłówki, dyskutując czy wcielając się w role „ze świata dorosłych”.  Zajęciom towarzyszą materiały dydaktyczne, a na uczniów czekają tematyczne upominki.
   Finałem projektu będzie wyjazd dzieci na ufundowaną przez Fundację Śnieżki wycieczkę do Warszawy, gdzie jednym z punktów programu jest zwiedzanie Centrum Pieniądza przy NBP oraz Centrum Nauki Kopernik.

Terminy kolejnych spotkań: 

28.11.2018 

13.12.2018

30.01.2019 

27.03.2019

27.03.2019

17.04.2019 
 

Podsumowanie akcji Samorządu Uczniowskiego
                          "Szkoło Pomóż i TY"

   
  Zakończyliśmy sprzedaż cegiełek w ramach akcji "Szkoło Pomóż i Ty”. Kolejny raz uczniowie  zasłużyli na  brawa i gorące podziękowania. Dzięki ofiarności całej społeczności szkolnej  zebraliśmy 179,50 zł. Pieniadze zostały przekazane na konto Fundacji Na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych "Pomóż i Ty".

   Cegiełki sprzedawali uczniowie klasy VIII: Łukasz Grych, Patryk Persak, Karol Chmiel, Igor Litwa. Tegoroczna akcja, stawia za cel pomoc 15-letniemu Łukaszowi Flisowi, który cierpi na dziecięce porażenie mózgowe. Chłopiec  niweluje wzmożone napięcie mięśniowe przez ćwiczenia i intensywną rehabilitację wpisaną w jego codzienne życie. Specjalistyczne rowery wspomagające pracę mięśni nóg tj. trójkołowy elektryczny i stacjonarny typu Orbitrek, oprócz rehabilitacji ułatwią wypracowanie stabilniejszego chodu. Koszt sprzętu to około 10 000 zł, dlatego od ofiarności i wrażliwości ludzi zależeć będzie ułatwienie Łukaszowi utrzymania równowagi i prawidłowego chodu.
   Wszystkim darczyńcom serdecznie  dziękujemy.

Ognisko klas IV - VIII

     Ognisko ma w sobie magię, która łączy, integruje i ogarnia ciepłem wszystkich, którzy zbliżą się do niego. To wspaniała możliwość, aby poznać siebie bliżej, przeprowadzić zabawy i gry, które pozwolą odkryć zainteresowania i przyjaźnie.

    Korzystając z pięknej, jesiennej pogody we wtorek 16.10.2018r. uczniowie klas IV - VIII wraz z wychowawczynimi zorganizowali ognisko integracyjne. O godzinie 15:30 wszyscy w doskonałych humorach i pełni energii stawili się na boisku szkolnym. Pogoda dopisała i uczniowie  bawili  się  wyśmienicie. Były pieczone kiełbaski, jabłka, chleb oraz  pieczone ziemniaki. Wspólnie spędzony czas uprzyjemniły gry i zabawy, np. gra w piłkę nożną, dwa ognie.
   Dobre humory zostały uwiecznione na pamiątkowych zdjęciach.

 Zobacz galerię zdjęć>>

Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”

   02 października 20 uczniów naszej szkoły wzięło udział w VI Podkarpackim Dyktandzie Niepodległościowym „Po polsku o historii”. Do tego wyjątkowego projektu edukacyjnego przystąpiło ponad 1600 szkół w Polsce! Wszyscy pisali w jednym czasie, a tekst dyktanda został  wyemitowany w Radiu Rzeszów.  Była to szczególna okazja do uczenia się historii i refleksji nad językiem ojczystym, gdyż w tekstach dyktand pojawiły się postacie i wydarzenia związane z odzyskiwaniem niepodległości przez Polskę.

  Tegoroczny konkurs był także próbą ustanowienia rekordu w zakresie liczby osób piszących dyktando jednocześnie. Projekt został zgłoszony do polskiego przedstawiciela Księgi Rekordów Guinnessa.

Uczniowie, którzy uzyskali co najmniej 75% punktów po weryfikacji prac najpierw przez komisję szkolną, następnie przez Podkarpacką Komisję Konkursową, mają szansę na zakwalifikowanie się do etapu wojewódzkiego.

Wśród naszych uczestników 75 % punktów i więcej uzyskała Gabriela Kułak  z klasy VIII. Uzyskanie tak wysokiego wyniku w etapie szkolnym to powód do radości i gratulacji. Mamy nadzieję, że praca naszej uczennicy przejdzie do kolejnych eliminacji.

Komisja szkolna w składzie: pani Anieszka Jedynak i pani Sylwia Kos wyłoniła zwycięzców i przyznała nagrody w dwóch kategoriach:

Klasy IV - VI:

I mejsce- Kornelia Połchowska
II miejsce - Kamila Litwa
III miejsce - Izabela Depowska

Klasy VII - VIII:

I mejsce- Gabriela Kułak
II miejsce - Karol Chmiel
III miejsce - Aleksandra Grych

 Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Tekst dyktanda dla kl. IV-VI
                       Wygrał Polskę na fortepianie


Ignacy Jan Paderewski od najmłodszych lat miał dwa marzenia: zostać kimś i zrobić coś dla Polski. Droga do urzeczywistnienia tych pragnień w kraju zniewolonym wówczas przez zaborców była niezwykle trudna. Zanim młodzieniec z miedzianozłotą aureolą, jak określano rudą czuprynę Paderewskiego, stał się światowej sławy wirtuozem, musiał wierzyć w swój talent i żmudnie ćwiczyć. Hart ducha i ciężka praca przyniosły mu
niebywały sukces. Oklaskiwali go wiedeńczycy, paryżanie i londyńczycy, a Amerykanie wręcz pianistę ubóstwiali.
Mistrz klawiatury nie zapominał o nieszczęśliwej ojczyźnie. Na
pięćsetlecie bitwy pod Grunwaldem „praojcom na chwałę, a braciom na otuchę” ufundował w Krakowie pomnik, na którego odsłonięcie przybyły tłumy Polaków ze wszystkich zaborów. Dokądkolwiek się udawał, z kimkolwiek z ważnych osobistości rozmawiał, niestrudzenie orędował na rzecz niepodległości Polski. Założył w Szwajcarii wraz z Henrykiem Sienkiewiczem
Komitet Generalny Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce. Jednoczył Polonię amerykańską, imponował hojnością. Przekonał prezydenta Stanów Zjednoczonych Wilsona, że powinna istnieć niepodległa Polska z dostępem do morza. W 1918 r. jego przyjazd do Poznania wywołał zwycięskie powstanie
wielkopolskie. Józef Piłsudski, próbując zażegnać konflikty wśród polityków, powierzył cieszącemu się wielkim autorytetem w kraju i za granicą artyście urząd premiera. Wraz z Romanem Dmowskim Paderewski uczestniczył w konferencji pokojowej i podpisał traktat wersalski. Ten wybitny mąż stanu mówił: „Stronnictwo powinno być jedno: Polska, i temu jednemu służyć będę do śmierci”.

Tekst dyktandadla kl. VII-VIII
             Dzień jak nie co dzień, czyli minidyktando
                         na stulecie niepodległości


Mało kto wie, że 11 listopada nie od razu był dniem świątecznym. Wprawdzie już rok po zrzuceniu przez Polskę jarzma zaborów zorganizowano
nieoficjalne uroczystości, ale ostatecznie sejm ustanowił 11 listopada Świętem Niepodległości nowo powstałego państwa dopiero w 1937roku. Data tego arcyważnego święta to po prostu dzień, w którym powierzono Piłsudskiemu naczelne dowództwo, choć piłsudczycy woleliby świętować powrót do Warszawy późniejszego Naczelnego Wodza. Tak naprawdę
niepodległość Polski Rada Regencyjna proklamowała już 7 października 1918 roku, jednak to 11 listopada uchodził w II RP za dzień szczególny choćby dlatego, że z tej okazji w Belwederze wręczano prestiżowe odznaczenia, np. Order Virtuti Militari (za męstwo w walce) czy Krzyż i Medal Niepodległości
(dla zasłużonych, a niebędących żołnierzami). W wyjątkowy sposób uczczono 10. rocznicę odzyskania niepodległości – w hołdzie Marszałkowi stołeczny plac Saski przemianowano na plac Józefa Piłsudskiego. Oryginalną, jak na owe czasy, formą celebracji stał się zorganizowany po raz pierwszy w historii wyścig kolarski Tour de Pologne. Dla zwykłych obywateli Rzeczypospolitej był to dzień wolny od pracy, dzięki czemu mogli oni bez przeszkód wziąć udział m.in. w nabożeństwie
dziękczynnym w archikatedrze św. Jana lub rewii wojskowej na Polu Mokotowskim.
Skądinąd niedługo cieszyliśmy się wolnością. Podczas okupacji
hitlerowskiej obchody Święta Niepodległości były zabronione. Tym niemniej pomimo represji podtrzymywano tę patriotyczną tradycję: świętowały Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie, rząd na uchodźstwie, a w kraju – Polskie Państw Podziemne. Władza ludowa w PRL-u traktowała świętowanie 11 listopada jak działalność antypaństwową. Na krótko za sprawą NSZZ „Solidarność” Święto Niepodległości odzyskało należne miejsce w świadomości społecznej. Dopiero w 1989 roku przywrócono prawo do jego swobodnego obchodzenia.

                                       Zobacz galerię zdjęć>>

Dzień Chłopaka

   Dzień Chłopaka obchodzony jest co roku 30 września. Z tej okazji dziewczynki z Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunką panią Agnieszką Jedynak przygotowały dla wszystkich chłopców w  szkole słodkie upominki i życzenia.
    Chłopakom dużym i małym życzymy jeszcze raz wszystkiego najlepszego!!!
                                Zobacz galerię zdjęć>>

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania uczniowie naszej szkoły aktywnie przyłączyli się do całego Kraju głośno czytając wybrane fragmenty książek.

>>Galeria1<< >> Galeria2>> >>Galeria3<<
 

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

   21 września uczniowie klas 0 – VIII wybrali swoich przedstawicieli, którzy teraz będą dbać o ich prawa. Wybory do Samorządu Uczniowskiego poprzedziła kampania wyborcza, do której zgłosili się uczniowie klas IV-VIII, pragnący pracować w samorządzie i reprezentować uczniów w wielu ważnych sprawach. Nad prawidłowym przebiegiem głosowania czuwała komisja wyborcza. Zgodnie z regulaminem wyborów w skład Samorządu weszły osoby, które otrzymały największą liczbę głosów.
Przewodniczącą SU została Gabriela Kułak z kl. VIII,

zastępcą - Przemysław Kułak z kl. IV,
sekretarzem - Kamila Litwa z kl. V,
skarbnikiem - Tomasz Kułak z kl. VI.

   Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy w roku szkolnym 2018/2019.
                            Zobacz galerię zdjęć>>

Wyjazd do kina na film "Biały Kieł"

   W poniedziałek 24 września br. uczniowie klas IV - VI wraz z opiekunami: p. Agnieszką Jedynak, p. Wiolettą Pytel i p. Sylwią Kos udali się do kina "Helios" w Rzeszowie, by obejrzeć film „Biały Kieł”. Film jest pierwszą animowaną adaptacją przetłumaczonej na 89 języków świata ponadczasowej książki Jacka Londona.
   Pełna mądrości, przygód i wzruszeń opowieść o sympatycznym czworonogu, w którego żyłach płynie zarówno krew psa, jak i wilka wszystkim bardzo się podobała.
Aby poznać pełne losy Białego Kła zachęcamy do przeczytania powieści Jacka Londona „Biały Kieł”.
                               Zobacz galerię zdjęć>>

Wyjazd do kina na film "Dywizjon 303"

24 września uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami wybrali się do Rzeszowa na film pt.: "Dywizjon 303".

Zobacz galerię zdjęć>>

Ognisko klasy pierwszej i drugiej :)

W środę 19 września 2018r. na terenie szkoły odbyło się ognisko integracyjne klasy pierwszej i drugiej. . Spotkanie rozpoczęło się od meczu w piłkę nożną. Emocje rosły, aż do wyłonienia zwycięzców. Po wyczerpujących zmaganiach przyszedł czas na posiłek. Pieczona kiełbaska pokrzepiła nadwyrężone siły. Chwile relaksu dzieci wykorzystały na zabawy z chustą, konkursy i konkurencje zręcznościowe i zwinnościowe. Wszyscy byli uśmiechnięci i zadowoleni. Pogoda wspaniale dopisywała. W trakcie ogniska odbyło się dużo zabaw i konkurencji dla dzieci . Zabawa była rewelacyjna. Ten dzień na długo utkwi w naszej pamięci.

Zobacz galerię zdjęć>>

Regulamin konkursów przedmiotowych

Poniżej zamieszczamy link do strony Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Regulamin konkursów, załączniki do regulaminu i wymagania konkursowe znajdują się do pobrania na tej stronie.

Konkursy przedmiotowe 2018/2019

 

11  i 12 września w naszej szkole gościliśmy Panią Karolinę Drożdż - studentkę medycyny. Pani Karolina uczyła dzieciaki z klas I - VIII, jak udzielać pierwszej pomocy.
  Nasz gości pokazał uczniom, jak w prawidłowy sposób udzielić pierwszej pomocy, jak zachować się w wypadku spotkania osoby nieprzytomnej, jak prawidłowo zawiadomić odpowiednie służby ratownicze o zaistniałym wypadku. Zajęcia miały charakter zarówno teoretyczny, jak i praktyczny.
  Serdecznie dziękujemy Pani Karolinie za poświęcony czas, zaangażowanie w prowadzone zajęcia.

Zobacz galerię zdjęć>>

 7 września 2018 r. uczniowie klas IV - VIII wzięli udział w Ogólnopolskiej Akcji „Narodowe Czytanie 2018”. 
   Akcja "Narodowe Czytanie" organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Quo vadis Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego.
   „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego to utwór, z którym zmierzyli się uczniowie naszej szkoły w ramach 7. edycji Narodowego Czytania.
Uczniowie: Aleksandra Grych, Dawid Pleban, Karol Chmiel, Weronika Chmura, Wiktoria Kasprzyk, Wiktoria Kleszcz, Gabriela Kułak, Maria Lach, Igor Litwa, Wiktoria Madej, Patryk Persak i Paulina Żmuda z wielkim zaangażowaniem zaprezentowali fragmenty powieści ukazujące losy Cezarego Baryki na tle historycznych wydarzeń związanych z odradzającą się po 123 latach niewoli Polską.

   Wszyscy uczestnicy spotkania obejrzeli  prezentację o życiu i twórczości Stefana Żeromskiego. Na koniec wszyscy  otrzymali pamiątkowe stemple. Szkolne Narodowe Czytanie było okazją do promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz uwrażliwiania na piękno języka polskiego.
   Inicjatorkami przeprowadzonej w naszej szkole akcji były panie Agnieszka Jedynak i Sylwia Kos.

Zobacz galerię zdjęć>>

Uroczyste rozpoczęcie
roku szkolnego 2018/2019
odbędzie się 3.09.2018 r. (w poniedziałek).
O godz. 8.00 rozpocznie się Msza Św.
w Kościele Parafialnym w Straszęcinie,
zaś o godz. 9:15 w budynku OSP
 odbędzie się dalsza część uroczystości. 

Zapraszamy wszystkich uczniów i nauczycieli.

 

    29 lipca na stadionie LKS w Żyrakowie odbył się EkoPiknik "Pod Chmurką".
Najlepsi na świecie uczniowie SP w Woli Wielkiej pod opieką pani Urszuli Bystrek, mimo wakacji, pokazali przedstawienie ekologiczne "Brudek i Smrodek na wysypisku".
   Wydarzenie to współfinansowane było ze środków Unii Europejskiej. Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie „Razem w Przyszłość” z Woli Żyrakowskiej przy współudziale Wójta Gminy Żyraków oraz Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie. Impreza rozpoczęła się od przedstawienia o tematyce ekologicznej w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Publiczność mogła podziwiać również pokaz mody ekologicznej przygotowany przez uczniów szkół z Gminy Żyraków. Dla najmłodszych uczestników imprezy studio animacyjne FAMA przygotowało mnóstwo atrakcji, w tym: zawody sportowe, konkursy i quizy z nagrodami. Każdy z przybyłych gości mógł skosztować wspaniałych potraw na stoisku ze zdrową żywnością, przygotowanych przez Panie ze Stowarzyszenia „Razem w Przyszłość” oraz wziąć udział w warsztatach „Eko-design, czyli biżuteria z odpadów”, prowadzonych przez Stowarzyszenie „RADOŚĆ”. Impreza zakończyła się wspólną zabawą taneczną, którą poprowadził DJ Cytrus z Żyrakowa.
   Bardzo dziękujemy Izce, Kamili, Marysi, Kasi, Karolinie, Kacprowi i Konradowi za super występ !!!!!!
                                      Zobacz galerię zdjęć>>