Publiczna Szkoła Podstawowa
 w Woli Wielkiej

WYCIECZKI
 

 ROK SZKOLNY 2017/2018

 
 31.10.2017 - Wyjazd do kina na film animowany "Emotki"
 10.11.2017 - Wyjazd do Krakowa na  koncert pieśni patriotycznych "Narodowi i Ojczyźnie"
 19.10.2017 - Wycieczka do Rzeszowa do kina i na lotnisko
 19 września 2017 roku - wycieczka do Rzeszowa – Jasionki  na Festiwal Nauki

 ROK SZKOLNY 2016/2017

 
 16.06.2017r. - Wycieczka do Bałtowa
 5-12 czerwca 2017r. -  Zielona Szkoła w Sztutowie nad morzem.
  30 marca 2017 r - Wyjazd do Szkoły Muzycznej w Dębicy  na bajkę muzyczną "Co czujesz, czyli symfonia emocji"
 9.12.2016 -  Wyjazd na lodowisko
 28.11.2016 - Wycieczka do Tesco w Ropczycach
 10 listopada 2016 - wyjazd do Filharmonii Krakowskiej
  20 września 2016 - Wyjazd do kina na film "Jak zostać kotem"

 ROK SZKOLNY 2015/2016

 
 16.06.2016 -Wycieczka do Bielska - Białej, Inwałdu i Wadowic
 10.06.2016r. - Wycieczka klasy VI do kina Kosmos w Dębicy na   film pt: „Były sobie człowieki”
 23.05.2016 - 28.05.2016 - Zielona Szkoła we Władysławowie
 24.05.2016r. - Wycieczka klas 0 - III do Zatora
20.05.2016r. - Wycieczka do Sandomierza i Baranowa Sandomierskiego
28.04.2016r. - Wycieczka do kina na film "Księga dżungli 3D" i na wystawę klocków LEGO w Rzeszowie
 10.12.2015 - Wyjazd do teatru w Tarnowie
 

  10 grudnia 2015 roku uczniowie klas IV-VI naszej szkoły wraz ze swoimi wychowawczyniami wybrali się do Teatru Ludwika Sloskiego w Tarnowie na spektakl pt. „ALICJA W KRAINIE CZARÓW” .
Przedstawienie było grane na dużej scenie,  przenosło nas w świat Lewisa Carrolla - do Krainy Czarów, a przede wszystkim  w świat tytułowej Alicji.
Jest ona siedmioletnią dziewczynką o rozwiniętej wyobraźni, odważną, ciekawą świata, nieco przemądrzałą, wrażliwą na poezję. Dzięki snom przenosi się do bajkowych, fantastycznych krain, gdzie wydarzają się niesamowite przygody. Pierwsza zdarza się w czasie upalnego dnia, gdy Alicja, znużona lekturą i zabawą ze swą siostrą, dostrzega Białego Królika w kamizelce i z zegarkiem. Podążając za nim, wpada do króliczej nory i... wszystko się zaczyna!
Dzięki fantastycznej grze aktorskiej, świetnej choreografii i efektom świetlnym spektakl okazał się niesamowitą przygodą w krainie baśni. Publiczność wspaniale się bawiła, a spektakl bardzo się podobał. Aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami, a uczniowie w znakomitych nastrojach wrócili do szkoły.
 

 03.12.2015 - Mikołajki w kinie Helios
 

   W dniu 03.12. 2015r. dzieci z klas 0- III wybrały się do kina Helios w Rzeszowie na film pt: „Dobry Dinozaur”. Była to niezwykła podróż do świata dinozaurów w bajecznej scenerii. Film okazał się piękną, wzruszającą opowieścią o odwadze i przyjaźni.
 

 08.11.2015 - Wycieczka do  Filharmonii Krakowskiej
 

   W niedzielę, 8 listopada 2015 roku uczniowie klas IV - VI wraz z nauczycielami i rodzicami uczestniczyli w niezwykłym koncercie  „W drodze ku niepodległości” w Filharmonii Krakowskiej. Patronat nad tym pięknym wydarzeniem kulturalnym objął prezydent RP Andrzej Duda. Koncert prowadził p. Jerzy Zelnik, a wśród publiczności obecni byli Rodzice Pana prezydenta, pp. Janina Milewska-Duda i Jan Tadeusz Duda.

Wyjazd ten był możliwy dzięki życzliwości i hojności fundacji Adama i Ewy Bąków – The Adam M. Bak Foundation New York, którym serdecznie dziękujemy.

   Podczas koncertu wystąpił między innymi Mieszany Chór Mariański Parafii Najświętszej Maryi Panny z Lourdes w Krakowie, obchodzący w tym roku jubileusz 65-lecia istnienia.
Wielkie wrażenie na słuchaczach zrobiło m.in. wykonanie "Modlitwy za Ojczyznę", skomponowanej przez ks. Wojciecha Kałamarza CM z Krakowa, do słów ks. Piotra Skargi. Partię solową wykonał przejmująco o. Tomasz Jarosz, redemptorysta i jednocześnie dyplomowany wokalista, absolwent Wydziału Wokalnego krakowskiej Akademii Muzycznej. Chór śpiewał słowa modlitwy ks. Skargi: "Boże, Rządco i Panie narodów". Po słowach: "błogosław Ojczyźnie naszej" solista mocnym głosem zaakcentował: "by Tobie zawsze wierna, chwałę przynosiła Imieniu Twemu".
Z zapartym tchem publiczność koncertu słuchała również czystego, altowego głosu 11-letniego Szymona Mazia śpiewającego utwór "Dziś idę walczyć, mamo", skomponowaną przez Małgorzatę Godlewską do słów poległego w powstaniu warszawskim młodego poety Józefa Szczepańskiego "Ziutka".  "Szymon, będzie z ciebie dobry Polak!" - powiedział do młodziutkiego solisty, prywatnie wnuka J. Rybarskiego, aktor Jerzy Zelnik, prowadzący niedzielny koncert.
Publiczność oklaskiwała gorąco również mezzosopranistkę Magdę Niedbałę i tenora Mariusza Solarza, wykonujących brawurowo znaną i lubianą pieśń "Ułan i dziewczyna", znanego tenora Bogusława Morkę, śpiewającego przejmująco m.in. pieśni "Ojczyzno ma" i "Skrzydła", basa Ryszarda Morkę interpretującego m.in. "Pieśń Chorążego" z opery "Hrabina" Stanisława Moniuszki oraz sopranistkę Alicję Ciesielczuk, przedstawiającą m.in. popularny wśród Polaków na Litwie utwór "Polskie kwiaty".
   Warto było przyjść na koncert, by posłuchać, jak soliści i chór śpiewają hymn legionowy "My, Pierwsza Brygada" z samym... marszałkiem Piłsudskim, w którego rolę bardzo udanie wcielił się J. Zelnik.
Koncert odbywał się pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy, który wraz z żoną przysłał kosz biało-czerwonych kwiatów z życzeniami jubileuszowymi dla Chóru Mariańskiego. Wysłał również swojego reprezentanta, ministra Wojciecha Kolarskiego. Koncertowi przysłuchiwali się także rodzice prezydenta Janina i Jan Andrzej Dudowie.
O jubileuszu chóru nie zapomniał również metropolita krakowski.  Kard. Stanisław Dziwisz uhonorował kilku członków Chóru Mariańskiego Medalem Jana Pawła II za zasługi dla archidiecezji krakowskiej.

 Wycieczki rowerowe
 

   Duża popularnością w naszej szkole cieszą się wycieczki rowerowe. Jeżeli tylko sprzyja pogoda kilka razy w ciągu roku wybieramy się na wspólne przejażdżki rowerowe. W otoczeniu bliższym i dalszym szkoły mamy dużo polnych dróg i ścieżek, po których można bezpiecznie pojeździć. Dodatkowo po wybudowaniu autostrady przebiegającej nasze okolice wybudowano dużo dróg dojazdowych do pół. Są one świetnym miejscem do jazdy na rowerach. Wycieczki rowerowe w tym roku były szczególnie udane gdyż pogoda rozpieszczała nas słońcem i dość wysoką temperatura jak na tę porę roku.
 

 Wizyta na cmentarzu w Straszęcinie
 

  Tuż przed Dniem Wszystkich Świętych  uczniowie klas IV i V wraz z wychowawczyniami paniami Urszulą Bystrek i Agnieszką Jedynak wybrali się na cmentarz w Straszęcinie. Okres przed Dniem Wszystkich Świętych to odpowiedni moment na wspomnienie o tych, którzy odeszli od nas, czas na rozmowy dotyczące szacunku dla zmarłych. Wycieczkę poprzedziła rozmowa dotycząca odpowiedniego zachowania się na cmentarzu. Uczniowie  zapalili znicze i złożyli kwiaty przy Pomniku Katyńskim. Modlitwą i minutą ciszy uczciliśmy pamięć poległych żołnierzy. Podczas wspólnego spaceru alejkami cmentarza, zatrzymywaliśmy się przy  grobie śp. Pani Jadwigi Stefaniak - fundatorki placu, na którym wybudowana jest nasza szkoła.  Pogoda dopisywała, słońce oświecało nowe nagrobki oraz stare zapomniane mogiły.
  Wizyta na cmentarzu była  okazją sprzyjającą pogłębieniu wiadomości na temat przeszłości naszej ojczyzny. Uczniowie w powadze i zamyśleniu uczestniczyli w tej historycznej wędrówce.
Podczas pieszej wycieczki na cmentarz zwracaliśmy uwagę na piękno złotej polskiej jesieni, na pogodę i krajobraz naszej małej Ojczyzny.

 28.09.2015 - Wycieczka do Parku Owadów w Stobiernej
 

   28 września dzieci z oddziału przedszkolnego, uczniowie klas I, II i III odbyły wspaniałą wycieczkę do Parku Owadów oraz do Osady Słowiańskiej w Stobiernej koło Dębicy. Towarzyszyła nam piękna, słoneczna pogoda.
Początek naszej wycieczki był niesamowity. Nagle znaleźliśmy się w świecie olbrzymich owadów, przy których wyglądaliśmy jak miniaturki. Obejrzeliśmy pasikonika, modliszkę, pająka krzyżaka i wiele innych owadów. Następnie udaliśmy się do Osady Słowiańskiej.
Podczas żywej lekcji historii dowiedzieliśmy się o życiu codziennym naszych przodków; jak mieszkali, co jedli i w co się ubierali.
Zwiedziliśmy różne izby: rzemieślniczą, wojów, wieżę widokową oraz zagrodę zwierząt.
Największą atrakcją był pokaz walki wojów. Każde dziecko typowało swojego faworyta i głośno mu skandowało. Na zakończenie naszej wizyty zjedliśmy z apetytem upieczone kiełbaski.
   Wszystkich uczestników wycieczki zachwyciły piękne podgórskie krajobrazy, które podziwialiśmy z wieży widokowej. Niezapomnianych wrażeń dostarczył turniej łuczniczy na dziedzińcu osady.

 

 29.09.2015 - Rewia na lodzie "Kopciuszek"
 

  Wtorek  29 września 2015r. na długo pozostanie w pamięci dzieci, jako jeden z tych niezwykłych dni w szkole, obfitujący w moc wrażeń. Tego dnia uczniowie naszej szkoły wybrali się wraz z nauczycielami i rodzicami na lodowisko MOSiR w Dębicy, by obejrzeć rewię łyżwiarską  pt. "Kopciuszek". Spektakl  na motywach baśni Braci Grimm przygotował  Uczniowski Klub Łyżwiarstwa Figurowego "Mors".

W przedstwawieniu brała udział uczennica klasy V -  Gabrysia Kułak, która wspaniale wcieliła się w rolę Myszki. Mimo chłodu na lodowisku panowała gorąca atmosfera. Fascynujące popisy łyżwiarzy, efektowne stroje, dekoracje, kolorowe oświetlenie sprawiły,  że publiczność wielokrotnie biła brawo. Wszystkim bardzo podobała się piękna choreografia pełna popisów indywidualnych, zawierających trudne elementy jazdy figurowej. Po spektaklu nasi uczniowie wraz z opiekunami stanęli do pamiątkowej fotografii z bohaterami widowiska. Gratulujemy Gabrysi wspaniałego występu i czekamy na kolejne.
 

 28.09.2015 - Wycieczka klas IV - VI do Przecławia
 

   W poniedziałek 28 września 2015r. uczniowie klas IV - VI z wychowawcami uczestniczyli w wycieczce do Przecławia i Tuszymy. Wyjazd zorganizowała pani Aniela Dydo.
Uczniowie zwiedzili zamek w Przecławiu - jedną z najpiękniejszych renesansowych rezydencji arystokratycznych w Polsce, poznali jego historię oraz losy właścicieli - potomków słynnego pisarza - Mikołaja Reya z Nagłowic.

Następnie udaliśmy się do Nadleśnictwa Tuszyma na spotkanie z leśniczym. Podczas barwnej prelekcji zapoznaliśmy się z pracą leśniczego, poznaliśmy wiele ciekawostek z życia leśnych zwierząt. Zachęcając do częstego obcowania z przyrodą, leśniczy zwrócił uwagę na bezpieczne korzystanie z uroków lasu. Po obejrzeniu filmu "Dzik Ryjo" wszyscy mogli obejrzeć salę przyrodniczą i znajdujące się tam ciekawe eksponaty przyrodnicze, jak i różne spreparowane zwierzątka. Następnie pojechaliśmy na ścieżkę dydaktyczną do rezerwatu „Bagno Przecławskie”. Podziwialiśmy w pełnej krasie typowe gatunki dla tej formacji roślinnej: wełniankę, kwitnące bagno oraz rosiczkę okrągłolistną– jeden z nielicznych gatunków roślin owadożernych w Polsce. Na zakończenie wycieczki odwiedziliśmy szkółkę leśną, gdzie dzięki uprzejmości pracowników tej szkółki mogliśmy upiec sobie kiełbaski na grillu i posilić się po pełnej wrażeń wędrówce.

Wycieczka była wspaniałą lekcją przyrody, na pewno zostanie w pamięci nas wszystkich.
 

 ROK SZKOLNY 2014/2015

 
 10.10.2014 - Wycieczka klas IV – VI do Pustkowa i Blizny
 

     10 października uczniowie klas IV - VI pod opieką pań Urszuli Bystrek, Agnieszki Jedynak i Patrycji Miczek uczestniczyli w wycieczce do Pustkowa i Blizny. Wycieczkę zorganizowała nauczycielka historii pani Aneta Maźnicka. Wizytę w Pustkowie rozpoczęły warsztaty edukacyjne "Cudze chwalicie, swego nie znacie" w Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek. W czasie ciekawych i bardzo atrakcyjnych zajęć uczniowie poznali miejsca, które warto zobaczyć w Gminie Dębica. Potem zwiedzili Ekspozycję Historyczno-Dydaktyczną przy Górze Śmierci, zorganizowaną na obszarze dawnego hitlerowskiego poligonu wojskowego „SS Truppen-Übungs-Platz Heidelager” i funkcjonujących tam obozów pracy przymusowej. Następnie udali się tuż obok, na Górę Śmierci (Królową Górę), na której w okresie wojny wybudowano palenisko kremacyjne, służące do palenia zwłok zmarłych oraz okrutnie zamordowanych więźniów. Mogli zobaczyć tam Pomnik Ku Czci Pomordowanych, krzyż przy palenisku, strzelnicę, a także piwnicę do składania ciał zamordowanych. Z Pustkowa pojechali do położonej wśród lasów wioski Blizna, gdzie znajduje się Park Historyczny oraz pozostałości hal produkcyjnych i wyrzutni rakiet V1 i V2. Zobaczyli wiele pamiątek z okresu II wojny światowej. Pani przewodnik opowiedziała historię tej broni, pokazała pamiątki i film historyczny związany z jej produkcją i próbami.
Wycieczka do niedalekich miejsc, jakimi są Pustków i Blizna, a szczególnie do Centrum Pamięci i Pojednania oraz na Górę Śmierci to niezapomniane wspomnienie i niezwykła lekcja historii.
 

 09.12.2014 - Wyjazd do kina „Helios” w Rzeszowie
  09 grudnia 2014r. uczniowie klas I – VI udali się do kina „Helios” w Rzeszowie na film pt. „Wielka Szóstka”3D. Mikołajkowy wyjazd do kina zorganizowała opiekunka SU pani Agnieszka Jedynak. Uczestniczyła w nim 40- osobowa grupa uczniów z wychowawcami i kilkoma rodzicami.
 01.12.2014 - Wyjazd klas 0 i III do teatru w Tarnowie
  01 grudnia  2014 roku zorganizowałam wyjazd do teatru im. Ludwika Solskiego  w Tarnowie na spektakl pt. „Lokomotywa II”.  Wyjazd zorganizowany był dla uczniów klasy 0, pięciolatków, a także dla uczniów klasy III.

Uczniowie mogli obejrzeć wspaniałą grę aktorów, którzy zaprezentowali znane dzieciom wiersze Tuwima i Brzechwy. Była to bardzo ciekawa i pouczająca lekcja języka polskiego, a także duże przeżycie dla dzieci.

 10.02.2015 - Wyjazd klas I – VI do kręgielni w Ropczycach
  10 lutego 30-osobowa grupa uczniów z klas I - VI bawiła się wyśmienicie w kręgielni Laguna w Ropczycach. Od początku można było poczuć atmosferę prawdziwej rywalizacji. W trakcie rzutów wyłonili się liderzy tej dyscypliny. Wszyscy uczestnicy mieli okazję przekonać się, że bowling to nie tylko zabawa, ale sport i świetna forma aktywnego spędzania czasu.
  Wycieczka klas 0 – III do Brzeska i Krakowa
  W drugim semestrze roku szkolnego 2014/2015 uczniowie klas młodszych byli na wycieczce w Brzesku i Krakowie (11.06.2015).
Brzesko – „Ranczo Pasja” – wspaniały wypoczynek w malowniczym terenie położonym wśród lasu. Dzieci miały możliwość wielokrotnego korzystania z różnorodnych atrakcji prowadzonych przez instruktorów i animatorów.
Kraków – zwiedzanie ZOO. Dzieci spędziły atrakcyjnie czas na świeżym powietrzu w towarzystwie najróżniejszych zwierząt, których nie można spotkać poza zoo.
 
 01.06.2015 -Wycieczka klas IV– VI do Rezerwatu „Torfy” w Chotowej
  01 czerwca 2015r. uczniowie klas starszych byli na wycieczce w Chotowej. Zwiedzili tam rezerwat „Torfy”. O roślinności i zwierzętach typowych dla tego rezerwatu opowiadał im zaproszony leśniczy. Uczniowie przeszli całą ścieżkę edukacyjną, a następnie wraz z wychowawcami udali się do ZSP w Chotowej, gdzie czekały na nich grillowane kiełbaski i słodkości. Następnie uczniowie z kolegami z zaprzyjaźnionej szkoły brali udział w grach i zabawach sportowych.
 06 - 12.06.2015 -Zielona Szkoła w Mrzeżynie
  W dniach od 8-12 czerwca uczniowie klas IV – VI naszej szkoły wzięli udział w Zielonej Szkole. W nadmorskiej miejscowości Mrzeżyno spędzili 5 fantastycznych dni. Mrzeżyno to osada rybacka, nadmorska miejscowość wypoczynkowa i kąpielisko morskie położone również u ujścia rzeki Regi. Piesza wędrówka nad morze z ośrodka nie trwała długo. Odległość bowiem wynosi tylko 1 km m i zajmuje tylko 10 minut. Z daleka słychać śpiew wzburzonych fal morskich, szumiące drzewa, pisk mew i szelest piasku na plaży pod stopami ludzi. Nie sposób tam nie trafić. Widoki są przepiękne. Na pewno na długo pozostaną w naszych wspomnieniach. Drugiego dnia uczniowie wyjechali na wycieczkę do Kołobrzegu. Tam zwiedzili miasto, starówkę, Ratusz, Bazylikę Konkatedralną, Latarnię morską, Pomnik Dunina. Oczywiście na trasie zwiedzania zobaczyli też Pomnik Zaślubin z Morzem. Ale i tak największa frajda czekała nas na ,,Pirackiej Przygodzie". Program był oparty na starych żeglarskich zabawach i konkursach oprawiony muzyką folkową i szantami. Oczywiście
nie zabrakło typowych pirackich konkursów typu: walka na bonie, ławeczka bosmański, konkurs na cieślę okrętowego, taniec z odbijaczem, konkurs „Ogniem i mieczem". Na koniec programu nauka szanty i tańców folkowych. Drugi dzień spędzili na plaży. Spacerując i przebywając często na plaży wdychali jod, walczyli z płaskostopiem chodząc po kamieniach oraz masowali stopy. Kolejny dzień to wycieczka do Wolińskiego Parku Narodowego. Po drodze zobaczyli w Niechorzu latarnię morską oraz klif. Następny przystanek to Trzęsacz i ruiny kościoła. W Trzęsaczu uczniowie mieli możliwość wstąpić do Muzeum Multimedialnego i zobaczyć prezentację „Na 15 południku". Oczywiście pojechaliśmy też do Międzyzdrojów aby przejść się promenadą i Aleją Gwiazd. Każdy z nas dopasowywał dłoń do znanej osoby, po to by sprawdzić, czy ktoś z nas w przyszłości zostanie sławną. W drodze powrotnej mogliśmy widzieć jezioro Turkusowe oraz wzgórza Wolińskie i Lubińskie. Czwartego dnia znów wypoczynek na plaży, wyjście na miasto i oczywiście zakup pamiątek. Podsumowaniem dnia było ognisko, pieczenie kiełbasek oraz wymiana wrażeń z czterodniowego pobytu. Mimo zmęczenia humory wszystkim dopisywały. A na koniec dnia
udali się na plażę by obejrzeć zachód słońca. Ostatni dzień to spacer na plażę, leżing i pluskanie w morzu. Potem obiad, pakowanie i wyjazd z ośrodka. Żal, że czas upływa tak szybko. Zaznaczyć trzeba, że każdego dnia uczniowie mogli korzystać z placu zabaw, boisk do rozgrywek sportowych, siłowni a wieczorem, odbywały się dyskoteki, w których
niektórzy chętnie uczestniczyli.
Wszystkie założone cele zostały zrealizowane. Poznane wiadomości z przyrody i historii naszego kraju z pewnością przyczyniły się do uzyskania lepszych ocen końcoworocznych przez uczniów. Wycieczki edukacyjne wzbogaciły i urozmaiciły proces dydaktyczno-wychowawczo - opiekuńczy.
 
 

 ROK SZKOLNY 2013/2014

 
 03-04.06.2014 - Wycieczka klas IV- VI w Góry Świętokrzyskie
 

    Na początku czerwca odbyła się dwudniowa wycieczka klas IV- VI w Góry Świętokrzyskie. Uczniowie rozpoczęli ją od zwiedzania Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie. Następnie odwiedzili Kurozwęki, gdzie zapoznali się z legendą zamku. Potem oglądali zwierzęta w mini zoo. Później podziwiali ruiny zamku. Nocowali w hoteliku w Bilczy.

    Następnego dnia zwiedzanie zaczęli od Jaskini Raj. Przed wejściem do jaskini odbyła się lekcja  o naszych przodkach - Neandertalczykach. Uczestnicy wycieczki mieli okazję zwiedzić także skansen w Tokarni oraz Muzeum Zegarów w Jędrzejowie.

   Do domów wrócili pełni wrażeń. To była udana wycieczka.

  
 11.11.2013 - Wycieczka klas V- VI do Krakowa:
  - zwiedzanie zabytków Krakowa,
- Koncert  w Filharmonii Krakowskiej "W drodze ku niepodległości z młodzieżą"
 06.12.2013 - Wyjazd  klas 0- VI do kina Helios w Rzeszowie na film "Królowa lodu"
 

 ROK SZKOLNY 2012/2013

 
 06.12.2012 - Wycieczka klas IV - VI do Krosna

 

 ROK SZKOLNY 2011/2012
   
 01.06.2012 - Wycieczka klas 0-III do Krakowa
 05 - 06 .06. 2012 - Wycieczka  klas IV - VI do Krynicy
 20.06.2012 - Wycieczka do kina Helios w Rzeszowie
 

 ROK SZKOLNY 2010/2011

 
 20.06.2011 - Wycieczka rowerowa do Rezerwatu Przyrody "Torfy"
 06.06.2011 - Wycieczka klas I-III do Muzeum Drogownictwa w Szczucinie i do Pacanowa
 02 - 03 .06. 2011 - Wycieczka  klas IV - VI do Zakopanego
 
 
   

Publiczna Szkoła Podstawowa w Woli Wielkiej