Publiczna Szkoła Podstawowa
 w Woli Wielkiej
 

AKTUALNOŚCI 2015/16

Harmonogram zajęć w czasie ferii zimowych

Film z tegorocznych jasełek w kościele dostępny na YouTube  pod adresem:
https://www.youtube.com/watch?v=JA6FVzvGm3c
 

Bezpieczne ferie

  Nadszedł czas na zasłużony odpoczynek od szkoły, nauki, dlatego, żeby je spędzić bezpiecznie poczytajcie kilka zasad, porad i wskazówek.

Poniżej przedstawiamy Linki do stron, gdzie zamieszczono informacje dotyczące bezpiecznego wypoczynku 

Ministerstwo Sportu i Turystyki
www.msport.gov.pl/turystyka
Zimowa edycja akcji "Bezpieczna woda"
Bezpiecznie na stoku
System Centralnej Ewidencji i Wykazów w Turystyce

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
www.gopr.org

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
www.topr.pl
 

Komenda Główna Policji
Ostrożnie na lodzie
Żyj bezpiecznie

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
Bezpieczeństwo - poradniki

Komunikat o bezpieczeństwie w trakcie ferii
List wojewody podkarpackiego - pobierz

BAWCIE SIĘ  DOBRZE

I ODPOCZYWAJCIE

– ŻYCZYMY WAM UDANYCH

I BEZPIECZNYCH FERII

Bądź bezpieczny w internecie!

09 lutego obchodzimy DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU. Hasło tegorocznych obchodów „Lepszy internet zależy od Ciebie!” zwraca uwagę na to, że każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w Sieci i w jaki sposób z niej korzysta.

Bądź bezpieczny w internecie, odwiedź strony:

Dziecko w sieci
Sieciaki
Dziecko w Internecie
Safer Internet
Opiekun dziecka w Internecie
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
10 rad podnoszących bezpieczeństwo komputera
Bezpieczny PC
Klasyfikacja gier komputerowych
Cenzor
Helpline
 

Zabawa karnawałowa

   Karnawał to czas wspaniałej, radosnej zabawy, toteż w czwartek 04 lutego 2016r. w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa, w której uczestniczyli uczniowie klas 0-VI.
   Dzieci w pięknych i pomysłowych kostiumach wcielały się w różne postacie z bajek i bawiły się doskonale. W przerwie uczniowie udali się do swoich klas na słodki poczęstunek, którym w Tłusty Czwartek były oczywiście pączki. Kolejne karnawałowe szaleństwo dopiero za rok. A tymczasem podziwiajmy pomysłowe stroje karnawałowe.
                           Zobacz galerię zdjęć >>

Wyślij pączka do Afryki

 

 W Tłusty Czwartek 2016 – pączkujemy! Ale nie tak jak zwykle, zajadając się pączkami. Zamiast tradycyjnie kupować i zjadać pączki, możesz podzielić się nimi z głodnymi dziećmi w Afryce. Celem akcji jest pomoc dla mieszkańców Republiki Środkowoafrykańskiej i Czadu za pośrednictwem polskich misjonarzy kapucynów.
Podziel się tym, co lubisz!
W Tłusty Czwartek okaż serce i udziel pomocy potrzebującym w Afryce. Można to zrobić na kilka sposobów.

 • Bez wychodzenia z domu – kupując e-pączka za pośrednictwem strony: www.paczek.kapucyni.pl. czyli zamiast zjadać prawdziwe pączki, odmówić sobie tej przyjemności i złożyć datek.

 • Kupić pączki lub samodzielnie upiec jakieś słodkości, a potem poczęstować nimi rodzinę czy kolegów w szkole. Zebrać od nich datki i wpłacić na konto fundacji.

Pomaganie uszczęśliwia!

W akcji „Wyślij pączka do Afryki 2016” zbieramy na:

 •  dożywianie dzieci w Republice Środkowoafrykańskiej

 • budowę studni w Republice Czadu

 • wyposażenie wybudowanych w 2015 r. szkół

Szczegóły dotyczące akcji, tego kto i jak może się w nią zaangażować, a także pełny opis projektów, na które zbierane są w tym roku środki znajdują się na stronie:
www.pączek.kapucyni.pl.

Cena afrykańskiego pączka wynosi 2 zł, co równa się posiłkom dla dwójki afrykańskich dzieci.

Zdjęcia z akcji w naszej szkole >>

Zabawy na śniegu

W tym roku zima nas nie rozpieszcza. Czekaliśmy śniegu jak zbawienia. Wreszcie troszeczkę napadało. Mamy to szczęście , że w pobliżu szkoły jest kilka niedużych wzniesień. Spragnieni zabaw na śniegu zaopatrzeni w sanki, worki i jabłuszka wyruszyliśmy na górkę. Uczniowie klas II-VI wykorzystali lekcje wychowania fizycznego , by poszaleć na białym puchu. Było dużo radości, zabawy i ruchu na świeżym powietrzu. Mamy nadzieję, że będziemy mogli to jeszcze powtórzyć w tym roku.

                          Zobacz galerię zdjęć >>

 

Jasełka w kościele parafialnym w Straszęcinie

  W niedzielę 31 stycznia 2016 roku uczniowie naszej szkoły wystawili w  świątyni w Straszęcinie przedstawienie jasełkowe
pt. "Książę Pokoju".
Kolejny raz mogliśmy obejrzeć piękne i wzruszające opowiadanie o narodzeniu Bożej Dzieciny. Bardzo licznie zgromadzona publiczność nagrodziła małych aktorów gromkimi brawami i ciepłymi słowami.

Koncert Galowy Kolęd i Pastorałek

 
W piątek 29 stycznia 2016r. podczas Koncertu Galowego w dębickim Domu Kultury „Mors” można było wysłuchać najpiękniejszych kolęd i pastorałek, w wykonaniu dzieci i młodzieży. Wystąpili laureaci VI Powiatowego Przeglądu Kolęd i Pastorałek, Grupa wokalna MOK, Nazwa Własna oraz Grupa artystyczna Safo.

W koncercie wystąpili uczniowie naszej szkoły, którzy zajęli I miejsca w Powiatowym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek:

 

 • Weronika Chmura z klasy V

 • Kacper Dziedzic i Filip Madej z klasy VI.

Na  scenie MOK w Dębicy wystąpili także absolwenci naszej szkoły:

 • Agnieszkai Madura - Grupa wokalna MOK,

 • Karolina Chmura - ZS w Straszęcinie,

 • Joanna Kosiba - MG nr 3 w Dębicy.

Wszystkim wykonawcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Zobacz galerię zdjęć >>

Fragment koncertu >>

Dzień Babci i Dziadzia

   Od wielu już lat w kalendarz uroczystości szkolnych na stałe wpisany jest Dzień Babci i Dziadzia. Uroczystość ta jest przygotowywana przez całą społeczność uczniowską. Tak było również  i w tym roku.

   21 stycznia 2016 roku sala gimnastyczna wypełniła się przez bardzo  licznie przybyłe babcie i dziadków. Wszystkich zaproszonych gości serdecznie powitała pani dyrektor Urszula Dydo, składając gorące życzenia.
   W pięknie udekorowanej sali uczniowie przedstawili program artystyczny. Były inscenizacje, wierszyki, piosenki oraz Familiada. Warto zaznaczyć, że każdy z uczniów  wziął czynny udział w przedstawieniu. Do najmłodszych uczniów dołączyli również nieco starsi wnukowie ze swoimi życzeniami. Uczniowie klas IV - VI  przedstawili  dla swoich babć i dziadziów jasełka "Książę Pokoju".
   Wspaniała publiczność podziwiała i gromko oklaskiwała swoje ukochane wnuki. Dzieci do występu przygotowały i pieczę nad całością uroczystości miały panie wychowawczynie z klas O - VI.  Babcie i dziadkowie nie żałowali pochwał dla swoich wnuków, a panie wychowawczynie zgodnie orzekły, że Dziadkowie są „najmilszymi” odbiorcami „sztuki” dziecięcej.
    W dalszej części uroczystości mili goście zostali podjęci słodkim poczęstunkiem, przygotowanym przez rodziców.

Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków jak w tym dniu.

Zobacz galerię zdjęć >>

 

I miejsce w 24 Przeglądzie Przedstawień Jasełekowych  w CKiP

W 13 stycznia 2016 r. w Centrum Kultury i Promocji w Woli Żyrakowskiej odbył się XXIV Gminny Przegląd Amatorskich Zespołów Teatralnych pod hasłem „Tradycje Bożonarodzeniowe”. Na scenie zaprezentowało się 10 zespołów teatralnych ze szkół z terenu Gminy Żyraków, w sumie 270 młodych aktorów.

 

    Miło nam poinformować, że nasza grupa teatralna po raz kolejny  zajęła  zaszczytne I miejsce. Przedstwaienie jasełkowe pt. "Książę Pokoju" wyreżyserowane przez panie Urszulę Bystrek i Agnieszkę Jedynak zostało nagrodzone za  grę aktorską i pięknie wykonane pastorałki. Poza tym Filip Madej z kl. VI zdobył nagrodę aktorską za znakomicie odegraną rolę Heroda,

    Wszystkim uczniom i ich opiekunkom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Zobacz galerię zdjęć >>
 

WOŚP w naszej szkole

  Jak co roku uczniowie naszej szkoły czynnie włączyli się do akcji WOŚP. Finał WOŚP odbył się w Centrum Kultury i Promocji w Woli Żyrakowskiej. W czasie finału dzieci zaprezentowały swój repertuar: śpiewały kolędy i pastorałki. Po występie przekazały pieniądze, które zostały zebrane przez naszych uczniów kwestujących na terenie szkoły.
  Akcję zbierania pieniędzy w naszej szkole prowadził samorząd uczniowski, a szczególnie uczniowie klasy VI: Kacper Dziedzic, Filip Madej, Julia Bystrek, Anna Grych, Katrzyna Kądzielawa, Jakub Oleksy  i Jakub Majkowski. Każdy, kto wrzucił choćby grosik do puszki, dostał znane nam wszystkim czerwone serduszko. Wszyscy uczniowie – ci, którzy zbierali i ci, którzy dawali pieniądze spisali się na medal. Zebraliśmy 156,31 złotych.
   Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom i wolontariuszom WOŚP
z klasy VI. 

Zobacz galerię zdjęć >>
 

Kolęda misyjna

 27 grudnia w dniu kiedy wspominamy męczeńską śmierć św. Szczepana uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Kolędzie Misyjnej. Formacją kolędników zajęła się Pani katechetka Barbara Polniaszek. Dzieci wędrowały w grupach odwiedzając domy mieszkańców Woli Wielkiej. Kolędnicy mówili o trudnej sytuacji rówieśników w krajach misyjnych, odgrywali przygotowane scenki i zbierali ofiary. Najmłodszym kolędnikiem był uczeń klasy 1 Przemek Kułak, który wraz z kolegami i koleżankami z klas 4-6 prosił o wsparcie dla afrykańskich rówieśników.
   Co roku zbiórki przeznaczane są na pomoc dzieciom w innych krajach misyjnych.  W tym roku kolędnicy misyjni zebranymi ofiarami mogli wesprzeć kilka nowych i kontynuację starych projektów związanych z pracą księży, sióstr i świeckich wśród dzieci z Republiki Środkowoafrykańskiej, Kamerunu, Boliwii, Kazachstanu, Republiki Konga, Demokratycznej Republiki Konga, Jamajki, Burkina Faso, Brazylii oraz Madagaskaru w ramach funduszu PDMD.
   Oprócz ofiar do puszek mieszkańcy naszej miejscowości chętnie
częstowali kolędników słodkościami za co składamy serdeczne
"Bóg zapłać". Dziękujemy też rodzicom za pomoc w przygotowaniu strojów i zgodę na udział dziecka w jakże ważnej akcji.

Zobacz galerię zdjęć >>
 

Jest taki dzień...

 „Jest taki dzień – tylko jeden w całym roku, taki dzień”, gdy szkolne mury wypełnia nastrój zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.
  W wyjątkowej,  świątecznej atmosferze, 22 grudnia br.  wszyscy uczniowie, pani dyrektor, nauczyciele i pracownicy obsługi szkoły zebrali się w pięknie przystrojonej sali gimnastycznej, by obejrzeć jasełka pt. „Książę Pokoju.” Przygotowali je uczniowie  klas IV - VI pod kierunkiem pań Urszuli Bystrek, Agnieszki Jedynak i Anny Czerniak. 

Fabuła tegorocznych jasełek została oparta na Ewangelii św. Mateusza. Król Herod  pełen lęku o swoją władzę ulega szatańskim podszeptom i ludzkiej słabości. Prowadzi go to do spotkania wszystkich Siedmiu Grzechów Głównych, które także wystąpiły w przedstawieniu. Tymczasem  do Dzieciątka, Maryi i Józefa przybywają Trzej Magowie .... Jak co roku, ale tym razem Trzej Mędrcy po drodze do Betlejem z miłością otwierają serca na potrzeby bliźnich. Choć dopiero do Niego zdążają, nowonarodzony Książę już napełnia ich swoim pokojem. Boży pokój jest bowiem udziałem wszystkich ludzi dobrej woli. W jasełkach uwzględniono misyjny charakter obchodzonego wkrótce po Bożym Narodzeniu święta Trzech Króli. W kulminacyjnej części przedstawienia uczniowie śpiewają wzruszającą piosenkę misyjną traktującą o losie dzieci z całego świata. Występy o narodzeniu Bożej Dzieciny  przeplatają  przepiękne kolędy i pastorałki.

Dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami, a następnie wszyscy uczestniczyli w konkursie kolęd i pastorałek.

Ten wyjątkowy, pełen wrażeń dzień zakończyły  wigilie w klasach. Uczniowie wraz z wychowawcami spotkali się w świątecznie przystrojonych klasach, by przy blasku choinki podzielić się opłatkiem, złożyć sobie życzenia, skosztować wigilijnych potraw i wspólnie śpiewać kolędy.

Był to szczególny dzień dla całej społeczności szkolnej.

Zobacz galerię zdjęć:

Konkurs kolęd

 W naszej szkole 22 grudnia odbył się Szkolny Konkurs Kolęd i
Pastorałek. Organizatorami konkursu byli katecheci pracujący 
w szkole tj.Ksiądz proboszcz Bogusław Czech oraz Pani Barbara 
Polniaszek. W nastrój Bożego Narodzenia wprowadzili nas 
uczestnicy przeglądu. Celem konkursu było zachęcenie dzieci 
do tradycyjnego bożonarodzeniowego kolędowania.
 W konkursie wzięły udział wszystkie zespoły klasowe oraz 23 
solistów. Konkurs odbył się w 2 kategoriach: zespoły, klasy oraz 
soliści. Publiczność z zachwytem słuchała kolejnych utworów tych 
znanych, jak„Pójdźmy wszyscy do stajenki” czy „Wśród nocnej ciszy”
i tych mniej znanych, jak np. „Świeć Gwiazdeczko” czy „Pastuszek 
bosy” i inne. Uczestnicy konkursu swój śpiew urozmaicili grą na 
gitarze, skrzypcach oraz flecie. Jury, w składzie pani Anna Czernik, 
pani Aneta 
Maźnicka i pani Elżbieta Knap, oceniało poprawność intonacyjną, 
sposóbwykonania, interpretację i ogólny wyraz artystyczny.

Wigilia w klasie pierwszej

22 grudnia  w klasie I odbyło się spotkanie wigilijne. Wychowawca klasy Jolanta Gawryś złożyła uczniom życzenia, a potem tradycyjnie podzieliła się opłatkiem z każdym uczniem. Po złożeniu sobie życzeń uczniowie wraz z wychowawcą usiedli do wspólnego posiłku, który przygotowali rodzice uczniów klasy I. W tym miejscu wychowawca klasy dziękuje rodzicom za przygotowanie potraw na klasową Wigilię, a pani Barbarze Bała za pomoc w organizacji spotkana wigilijnego w klasie.

CZYTAMY "KUBUSIA PUCHATKA"

   Dnia 14.12.2015 r. do grupy naszych przedszkolaczków przyszli z wizytą uczniowie klasy VI wraz z wychowawczynią p. A. Maźnicką. Starsi koledzy razem z panią przeczytali  młodszym słuchaczom wspaniałą historię Kubusia Puchatka i jego przyjaciół. W całym przedsięwzięciu udział wzięli:
Kubuś Puchatek –Filip Madej
Prosiaczek – Marcin Bień
Królik – Marek Szymaszek
Sowa – Julia Bystrek
Krzyś – Jakub Majkowski
Świstak – Jakub Oleksy
Kłapouchy – Katarzyna Kądzielowa
Maleństwo, Kangurzyca – Anna Grych
Tygrysek – Kacper Dziedzic
Narrator – p. A. Maźnicka
Dzieci z wielkim zaciekawieniem słuchały tej opowieści i gromkimi oklaskami podziękowały gościom  za przybycie. Maluszki czekają na kolejne odwiedziny.

Zobacz galerię zdjęć >>
 

Sukces w Rejonowym Konkursie PCK

Uczniowie naszej szkoły brali udział w XIV edycji konkursu  plastycznego i literackiego pod hasłem Polski Czerwony Krzyż i honorowe krwiodawstwo – w rysunku i wierszu  organizowanym przez Oddział Rejonowy PCK w Dębicy.  Łącznie wpłynęło na niego ponad 300 prac.


Miło nam poinformować, że uczennica klasy 5, Gabriela Kułak  otrzymała wyróżnienie w  konkursie plastycznym.
W konkursie literackim naszą szkołę reprezentował uczeń klasy 6 - Jakub Oleksy.  Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Opiekunami uczniów, którzy wysłali prace konkursowe, były  nauczycielka plastyki p. Jolanta Gawryś i nauczycielka języka polskiego p. Agnieszka Jedynak.

Nagrodzonej uczennicy i p. Jolancie serdecznie gratulujemy.

Zobacz galerię zdjęć >>
 

Świąteczne piernikowanie

9 grudnia 2015 roku uczniowie klasy I z wychowawcą klasy upiekli pierniczki, które w następnym dniu dekorowali i ozdabiali. Było to możliwe dzięki pani A. Nowakowskiej, która przygotowała ciasto na pierniczki . Wychowawca klasy bardzo dziękuje pani  A. Nowakowskiej.

Uczniowie klasy I ochoczo wykrawali w cieście różnorodne kształty pierników, a po uśmiechniętych buziach widać było, iż zajęcie to sprawia im dużo radości. Dużo uciechy było także przy dekorowaniu pierniczków. Udekorowane pierniczki przez uczniów wyglądały tak wspaniale, że  uczniowie z apetytem podjadali  smaczne ciasteczka. W piątek upieczone pierniczki zapakowaliśmy w ozdobny pakunek, a uczniowie dopięli  do swoich paczek z piernikami karteczki, z rysunkami dla swoich rodziców i rodzeństwa.

Zobacz galerię zdjęć >>
 

   7 grudnia uczniowie klasy VI wraz ze swoją wychowawczynią opanowali kuchnię w naszej szkole. Zajęli się bowiem pieczeniem pierniczków na swoją klasową wigilię. Z wielkim zaangażowaniem najpierw solidnie wałkowali ciasto, potem z dokładnością wycinali pierniczki, by w końcu je upiec i udekorować. Pracy towarzyszyła serdeczna atmosfera. Zapach pierników roznosił się po całej szkole, trudno było więc oprzeć się pokusie i nie spróbować tak starannie przygotowanych własnych wyrobów.
Teraz tylko trzymamy kciuki, aby pierniczki wytrwały do klasowej wigilii!

Zobacz galerię zdjęć >>
 

Spotkanie z  teatrem

Obecny rok szkolny przebiega pod hasłem "Rok otwartej szkoły".  Otwartej na współpracę ze środowiskiem lokalnym, sztuką, kulturą, sportem oraz  potrafiącej korzystać z tego, co ją otacza.
Nasza szkoła zawsze angażowała się w wiele inicjatyw otwartej szkoły. Tym razem 10 grudnia 2015 roku uczniowie klas IV-VI naszej szkoły wraz ze swoimi wychowawczyniami wybrali się do Teatru Ludwika Sloskiego w Tarnowie na spektakl pt. „ALICJA W KRAINIE CZARÓW” .
Przedstawienie było grane na dużej scenie,  przenosło nas w świat Lewisa Carrolla - do Krainy Czarów, a przede wszystkim  w świat tytułowej Alicji.
Jest ona siedmioletnią dziewczynką o rozwiniętej wyobraźni, odważną, ciekawą świata, nieco przemądrzałą, wrażliwą na poezję. Dzięki snom przenosi się do bajkowych, fantastycznych krain, gdzie wydarzają się niesamowite przygody. Pierwsza zdarza się w czasie upalnego dnia, gdy Alicja, znużona lekturą i zabawą ze swą siostrą, dostrzega Białego Królika w kamizelce i z zegarkiem. Podążając za nim, wpada do króliczej nory i... wszystko się zaczyna!
Dzięki fantastycznej grze aktorskiej, świetnej choreografii i efektom świetlnym spektakl okazał się niesamowitą przygodą w krainie baśni. Publiczność wspaniale się bawiła, a spektakl bardzo się podobał. Aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami, a uczniowie w znakomitych nastrojach wrócili do szkoły.

Zobacz galerię zdjęć >>
 

Mikołajki w kinie Helios

 

W dniu 03.12. 2015r. dzieci z klas 0- III wybrały się do kina Helios w Rzeszowie na film pt: „Dobry Dinozaur”. Była to niezwykła podróż do świata dinozaurów w bajecznej scenerii. Film okazał się piękną, wzruszającą opowieścią o odwadze i przyjaźni.

Zobacz galerię zdjęć >>

Apel z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS

Edukacja w naszej szkole ma różne oblicza. Jednym z nich jest uwrażliwienie młodzieży na problemy innych ludzi oraz uświadomienie współczesnych zagrożeń.

1 grudnia świat obchodzi Dzień Walki z AIDS. Odbywają się wtedy różnego rodzaju akcje, apele, które mają poruszyć serca ludzi i ukazać im jak poważnym zjawiskiem jest AIDS.
AIDS stanowi problem globalny, wzrost zachorowań odnotowuje się na każdym kontynencie. Na całym świecie 38 milionów ludzi jest zarażonych HIV, codziennie zaraża się około 16 tysięcy osób
W Polsce od 1985 roku do początku 2007 oku zanotowano około 11 tysięcy przypadków zakażenia wirusem HIV. Co roku wykrywa się ok. 600- 660 nowych przypadków.

Statystyki podają, że w Polsce codziennie 2 osoby dowiadują się o tym, iż są nosicielami wirusa HIV odpowiedzialnego za AIDS.

Dnia 2 grudnia 2015r. uczniowie klasy V pod opieką p. Anieli Dydo przygotowali apel z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS.
Na znak solidarności z chorymi uczniowie przypięli sobie czerwone wstążeczki.
Uczniowie dowiedzieli się, że HIV - ludzki wirus upośledzenia odporności (ang.: Human Immunodeficiency Virus) jest wirusem, który atakuje, osłabia i niszczy system odpornościowy organizmu, czego rezultatem jest utrata przez człowieka zdolności zwalczania różnych chorób i infekcji, że AIDS (ang.: Acquired Immune Deficiency Syndrome) to zespół nabytego upośledzenia odporności będący późną fazą zakażenia wirusem HIV. Prowadzący uświadomili swoim koleżankom i kolegom, w jaki sposób dochodzi do zakażenia, jak walczyć z objawami tej choroby, a przede wszystkim – jak jej uniknąć. Podkreślili, że nikt nie może być do końca pewnym, że jego ta choroba nie dotyczy.
Uczniowie mówili o tym, że problem dotyczy także mieszkańców naszego kraju.
Uczyli nie tyle tolerancji, co raczej akceptacji dla chorych na AIDS. Udowodnili, że stworzona przez zdrowych akceptacja potrafi pokonać piętno choroby.

Uczniowie wysłuchali przeczytane przez kolegów zwierzenia osób, które są chore na AIDS. Prowadzący rozwiali wszelkie wątpliwości związane z ryzykiem zarażenia, przebiegiem choroby i niesłusznymi obawami przed spotkaniem z nosicielem wirusa HIV. Przekonywali, iż obcowanie z chorymi nie jest zakazane, że chorzy potrzebują bliskości drugiego człowieka.
Przeprowadzony apel poszerzył wiedzę uczniów o HIV i AIDS, uczulił na to jakich sytuacji unikać, by nie zarazić się tą chorobą, a także uzmysłowił wszystkim, że w zwykłym codziennym kontakcie z chorymi jesteśmy bezpieczni.

Zobacz galerię zdjęć >>
 

Dzień Pluszowego Misia

25 listopada 2015r. nasi najmłodsi uczniowie z klasy 0, I, II i III obchodziły święto swoich ukochanych misiów – Światowy Dzień Pluszowego Misia.
Z tej okazji przyniosły ze sobą w tym dniu swoje ukochane misie. Dzieci śpiewały piosenki i recytowały wiersze o misiach. Oprócz zabaw z misiami wszyscy sprawdzali swoją wiedzę o misiach biorąc udział w quizie.  Na zakończenie wspólnej zabawy wszystkie dzieci złożyły swoim misiom życzenia i głośno zaśpiewały STO LAT.
A potem……… „Małe co nieco” czyli degustacja pysznych ciasteczek z miodem.

Zobacz galerię zdjęć >>
 

Ślubowanie pierwszoklasistów

10 listopada 2015 roku o godzinie 16.00 w Publicznej Szkole Podstawowej w Woli Wielkiej odbyła się uroczystość „Pasowania na Ucznia”. W szeregi uczniów wstąpiła grupa 9 pierwszoklasistów.
Uczniowie klasy I od września przygotowywali się do tego niecodziennego wydarzenia. Na zajęciach dowiedzieli się, dlaczego w szkole ma miejsce taka uroczystość i jak należy się do niej przygotować. Dlatego sumiennie uczyli się wierszy i piosenek, by 10 listopada zaprezentować swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne przed rodzicami, nauczycielami oraz zaproszonymi gośćmi.
   Jednak najważniejszymi momentami uroczystości były: ślubowanie uczniów złożone przed panią dyrektor, gronem nauczycielskim i rodzicami oaz dokonanie przez panią dyrektor mgr Urszulę Dydo pasowania pierwszoklasistów na uczniów klasy pierwszej.
Pani dyrektor wręczyła uczniom legitymacje szkolne oraz książeczki oszczędnościowe z wkładem 20 złotych. Książeczki oszczędnościowe były upominkiem dla uczniów od pani dyrektor Banku Spółdzielczego w Żyrakowie. Ksiądz proboszcz mgr Bogusław Czech wręczył uczniom klasy I ogromne pudło z klockami „Lego”, zaś od rodziców uczniowie otrzymali książki i słodycze.
   Na zakończenie uroczystości rodzice klasy I zaprosili przybyłych na uroczystość gości, uczniów i nauczycieli na słodki poczęstunek.

Zobacz galerię zdjęć >>
 

Świąteczne ciasteczka - złote pierniczki

 „Świąteczne pierniki”
 

Ojej cóż za zapach
cynamon goździki
coś mi się wydaje
że ktoś upiekł pierniki


świąteczne pierniki
serduszka dzwoneczki
kształty przeróżne
nawet gwiazdeczki
 

rumiane pachnące
pięknie przystrojone
zapewne na choince
będą zawieszone
 

    W związku z nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia postanowiliśmy upiec pierniczki oraz ciasteczka na choinkę, aby poczuć magię nadchodzących świąt nie tylko w domu, ale także w szkole. Wtorkowe popołudnie 01 grudnia uczniowie klasy drugiej i trzeciej spędziły bardzo pracowicie. Dzieci przygotowały produkty potrzebne do wyrobienia ciasta. Prawdziwą frajdą było wyrabianie i rozwałkowywanie ciasta. Najprzyjemniejszy moment w przygotowaniu pierników i ciastek to wykrawanie ciasteczek przeróżnymi foremkami. Na to tylko czekały dziewczynki i chłopcy z klasy drugiej i trzeciej. Na blaszkach do pieczenia ciasta pojawiły się: gwiazdeczki, serduszka, choinki, księżyce, bałwanki. Gotowe ciasteczka dzieci udekorowały kolorową posypką, wiórkami. Pierniczki i ciasteczka pięknie wyglądały i pysznie smakowały. Aromatyczny zapach pieczonych pierniczków rozchodzący się po szkole wprowadził wszystkich w świąteczny, radosny nastrój.
Czyż to nie wspaniale w szkole zabawić się w prawdziwego cukiernika, piekarza?
 

Zobacz galerię zdjęć >>
 

Świąteczne wypieki z masy solnej

Dekoracje świąteczne wprowadzają wszystkich w magiczny nastrój, a przygotowanie ich może być kreatywną zabawą i wielką przyjemnością. Dlatego postanowiliśmy wykorzystać masę solną do zrobienia ozdób choinkowych. Podstawowymi składnikami masy solnej są mąka, sól i woda. Dzieci z klasy II i III wykonywały świąteczne elementy dekoracyjne. Masa solna okazała się wspaniałym tworzywem modelarskim. Po wyschnięciu dzieci malowały je farbami i zdobiły brokatem. W ten sposób poczuły urok zbliżających się Świąt.

Zobacz galerię zdjęć >>
 

Andrzejki 2015

   Zgodnie z polską tradycją dnia 26.11.2015 r. obchodziliśmy w naszej szkole wieczór wróżb i zabaw andrzejkowych połączony z  dyskoteką.
   W zabawie zorganizowanej przez Samorząd Szkolny przy współudziale Rady Rodziców brali udział wszyscy uczniowie naszej szkoły. Rada Rodziców zatroszczyła się o poczęstunek, a Samorząd Uczniowski zadbał o dekorację sali,  zorganizował muzykę, konkursy oraz wróżby.  
   Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wróżki, wróżbici i  czarodzieje przepowiadali przyszłość tę bliską i tę daleką za pomocą kart, czarodziejskiej kuli, wosku, andrzejkowych serc oraz butów. Konkursy i wróżby przeplecione były szaloną, dyskotekową muzyką oraz konkursami. Zabawa była udana. Szkoda, że ten czas tak szybko minął…

Zobacz galerię zdjęć >>
 

97. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

„Obowiązki wobec Ojczyzny dotyczą każdego Polaka.

Każdy powinien swoją pracą, miłością i troską ogarniać cały naród.”

Jan Paweł II

   11 listopada obchodzimy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzień ten jest uwieńczeniem wielu lat walki, wiary i poświęcenia naszych przodków na drodze do wolności.
    Nasza szkoła, pamiętając o tych jakże ważnych dla Polaków wydarzeniach, zorganizowała dnia 10 listopada 2015 roku uroczystą akademię. Uczniowie klasy V pod kierunkiem p. A. Maźnickiej i p. A. Czerniak przygotowali przedstawienie o tematyce patriotycznej. Było trochę poważnie, niekiedy zabawnie, ale przede wszystkim pouczająco. Dzieci, recytując wiersze, przedstawiły tragiczne losy naszej Ojczyzny i trudną drogę do wolności, a także oddały hołd tym, którzy poświęcili dla Niej to, co najcenniejsze– własne życie. Całości dopełniły patriotyczne pieśni, które wprowadziły nas w nastrój powagi i skłoniły do zadumy. Śpiewaliśmy między innymi  „Rotę”, która uświadamia nam, że bycie Polakiem to nie tylko duma, ale i obowiązek.

Zobacz galerię zdjęć >>
 

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka w naszej szkole


„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”

Janusz Korczak

 

   Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka został ustanowiony przez Sejm 7 listopada 2014 r. na wniosek Rzecznika Praw Dziecka. Po raz pierwszy obchodzony był w zeszłym roku w 25. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.  Nasza szkoła aktywnie włączyła się w obchody tego święta.  Głównym punktem tego dnia był apel przygotowany przez Samorząd Uczniowski pod kierunkiem Agnieszki Jedynak. Uczniowie pod opieką nauczycieli obejrzeli program słowno - muzyczny oraz pokaz multimedialny dotyczący praw dzieci, który miał na celu przypomnieć wszystkim, że każde dziecko to człowiek, posiadający swoje prawa.
   Zapraszamy uczniów i rodziców do obejrzenia prezentacji o prawach dziecka.

Zobacz prezentację multimedialną >>

Zobacz galerię zdjęć >>
 

  Wycieczka do  Filharmonii Krakowskiej

   W niedzielę, 8 listopada 2015 roku uczniowie klas IV - VI wraz z nauczycielami i rodzicami uczestniczyli w niezwykłym koncercie  „W drodze ku niepodległości” w Filharmonii Krakowskiej. Patronat nad tym pięknym wydarzeniem kulturalnym objął prezydent RP Andrzej Duda. Koncert prowadził p. Jerzy Zelnik, a wśród publiczności obecni byli Rodzice Pana prezydenta, pp. Janina Milewska-Duda i Jan Tadeusz Duda.

Wyjazd ten był możliwy dzięki życzliwości i hojności fundacji Adama i Ewy Bąków – The Adam M. Bak Foundation New York, którym serdecznie dziękujemy.

   Podczas koncertu wystąpił między innymi Mieszany Chór Mariański Parafii Najświętszej Maryi Panny z Lourdes w Krakowie, obchodzący w tym roku jubileusz 65-lecia istnienia.
Wielkie wrażenie na słuchaczach zrobiło m.in. wykonanie "Modlitwy za Ojczyznę", skomponowanej przez ks. Wojciecha Kałamarza CM z Krakowa, do słów ks. Piotra Skargi. Partię solową wykonał przejmująco o. Tomasz Jarosz, redemptorysta i jednocześnie dyplomowany wokalista, absolwent Wydziału Wokalnego krakowskiej Akademii Muzycznej. Chór śpiewał słowa modlitwy ks. Skargi: "Boże, Rządco i Panie narodów". Po słowach: "błogosław Ojczyźnie naszej" solista mocnym głosem zaakcentował: "by Tobie zawsze wierna, chwałę przynosiła Imieniu Twemu".
Z zapartym tchem publiczność koncertu słuchała również czystego, altowego głosu 11-letniego Szymona Mazia śpiewającego utwór "Dziś idę walczyć, mamo", skomponowaną przez Małgorzatę Godlewską do słów poległego w powstaniu warszawskim młodego poety Józefa Szczepańskiego "Ziutka".  "Szymon, będzie z ciebie dobry Polak!" - powiedział do młodziutkiego solisty, prywatnie wnuka J. Rybarskiego, aktor Jerzy Zelnik, prowadzący niedzielny koncert.
Publiczność oklaskiwała gorąco również mezzosopranistkę Magdę Niedbałę i tenora Mariusza Solarza, wykonujących brawurowo znaną i lubianą pieśń "Ułan i dziewczyna", znanego tenora Bogusława Morkę, śpiewającego przejmująco m.in. pieśni "Ojczyzno ma" i "Skrzydła", basa Ryszarda Morkę interpretującego m.in. "Pieśń Chorążego" z opery "Hrabina" Stanisława Moniuszki oraz sopranistkę Alicję Ciesielczuk, przedstawiającą m.in. popularny wśród Polaków na Litwie utwór "Polskie kwiaty".
   Warto było przyjść na koncert, by posłuchać, jak soliści i chór śpiewają hymn legionowy "My, Pierwsza Brygada" z samym... marszałkiem Piłsudskim, w którego rolę bardzo udanie wcielił się J. Zelnik.
Koncert odbywał się pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy, który wraz z żoną przysłał kosz biało-czerwonych kwiatów z życzeniami jubileuszowymi dla Chóru Mariańskiego. Wysłał również swojego reprezentanta, ministra Wojciecha Kolarskiego. Koncertowi przysłuchiwali się także rodzice prezydenta Janina i Jan Andrzej Dudowie.
O jubileuszu chóru nie zapomniał również metropolita krakowski.  Kard. Stanisław Dziwisz uhonorował kilku członków Chóru Mariańskiego Medalem Jana Pawła II za zasługi dla archidiecezji krakowskiej.

Zobacz galerię zdjęć >>
 

"Słuchaj, jak bije serce przyrody"

                               
W środę, 21 października uczniowie klasy II wraz z wychowawczynią wybrali się na wycieczkę do lasu - na prawdziwą lekcję przyrody. Pogoda była piękna, świeciło słońce. Jesień przywitała nas pełnią barw i zapachów. Liście mieniły się kolorami od żółtego przez rudy, zielony, aż po czerwony, a nawet brązowy . Podczas spaceru dzieci rozpoznawały warstwy lasu, nazywały drzewa, krzewy i rośliny zielne . Wszyscy gromadzili w swoich koszyczkach jesienne skarby: liście, szyszki, żołędzie. Niestety – grzybów nie było. Las, w którym byliśmy to las mieszany. widzieliśmy tam drzewa iglaste i liściaste, takie jak: sosny, świerki, brzozy, dęby, klony i buki.. Zielone mchy ozdobione były pięknymi, czerwonymi muchomorami w białe kropki. Udało nam się zauważyć biegnącą sarenkę. Gdy byliśmy cicho usłyszeliśmy dzięcioła i śpiew ptaków. Poznawaliśmy przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. . Zaopatrzeni w lupy d oglądaliśmy różne okazy przyrodnicze (liście, korę drzew, rośliny i owady). Każdy starał się usłyszeć i zapamiętać jak najwięcej leśnych dźwięków.Dzieci dokonywały obserwacji, pomiarów w naturalnym środowisku leśnym. Był czas na naukę i zabawę na świeżym powietrzu. Podczas wędrówki uczniowie wykazali się świetną znajomością na temat ochrony przyrody, doskonale wiedzą, że w lesie nie wolno zostawiać śmieci, rozpalać ognisk, płoszyć zwierząt, hałasować. Była to dobra okazja, do rozbudzenia zainteresowań otaczającą przyrodą, wzbogacenia wiedzy oraz kształtowania postaw proekologicznych u dzieci. Zebranymi na wycieczce „skarbami i darami” udekorowały szkolny „kącik przyrody”.

Konkurs plastyczny "Jesień - bogactwo kolorów"

    W słoneczny październikowy dzień w Dworku w Straszęcinie nastąpiło rozstrzygniecie XIV Gminnego Konkursu Plastycznego: ”Jesień-Bogactwo Kolorów”. Organizatorem konkursu było Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie pod patronatem Wójta Gminy Żyraków. Uczniowie naszej szkoły wzięli w nim udział, a ich prace zostały nagrodzone.
Kamil Dziedzic zdobył wyróżnienie w kategorii uczniów klas I – III.
W kategorii uczniów klas IV – VI Katarzyna Kądzielawa zajęła II miejsce, a Filip Madej zdobył wyróżnienie.
Składamy serdeczne gratulacje naszym artystom.
 

Zobacz galerię zdjęć >>

Śniadanie daje moc

   6 listopada 2015roku uczniowie klasy II i III naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Śniadanie daje moc”.
Dzieci przyrządzały zdrowe śniadanie – kanapki. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki i siłę do zabawy. Wszyscy uczniowie świetnie się bawili podczas przygotowywania kolorowych kanapek. Na zakończenie nastąpiła najważniejsza część – degustacja.

Zobacz galerię zdjęć >> klasa II        klasa III

Wycieczki rowerowe

   Duża popularnością w naszej szkole cieszą się wycieczki rowerowe. Jeżeli tylko sprzyja pogoda kilka razy w ciągu roku wybieramy się na wspólne przejażdżki rowerowe. W otoczeniu bliższym i dalszym szkoły mamy dużo polnych dróg i ścieżek, po których można bezpiecznie pojeździć. Dodatkowo po wybudowaniu autostrady przebiegającej nasze okolice wybudowano dużo dróg dojazdowych do pół. Są one świetnym miejscem do jazdy na rowerach. Wycieczki rowerowe w tym roku były szczególnie udane gdyż pogoda rozpieszczała nas słońcem i dość wysoką temperatura jak na tę porę roku.

Zobacz galerię zdjęć >>

Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej

   04 listopada 2015 roku w dworku w Straszęcinie odbył się po raz kolejny Konkurs recytatorski Poezji Religijnej. Tradycyjnie uczniowie naszej szkoły wzięli w nim udział. Zaprezentowali się bardzo ładnie. Ich recytacje były wyraziste, poprawne i błyskotliwe. Filip Madej otrzymał wyróżnienie.
Weronika Chmura zaprezentowała się w kategorii poezji śpiewanej. Została wyróżniona i zakwalifikowana do etapu powiatowego. Gratulujemy!
 

Zobacz galerię zdjęć >>
 

Sukcesy sportowe

   Ten rok szkolny rozpoczął się od sukcesów sportowych. W lekkoatletycznych mistrzostwach powiatu Marcin Bień zajął IV miejsce w biegu na 1000 metrów.
W Mistrzostwach Powiatu w indywidualnych biegach przełajowych

Marcin Bień zdobył I miejsce, a Maciej Walkowicz IV miejsce. Obaj chłopcy zakwalifikowali się do Mistrzostw województwa podkarpackiego, które odbyły się 21 października w Kolbuszowej. Maciej Walkowicz zajął bardzo dobre 15 miejsce. Należy wspomnieć, że w tej konkurencji startowało około 100 najlepszych zawodników z Podkarpacia. Zawodnikom gratulujemy.

 
Zobacz galerię zdjęć >>
 

Wizyta na cmentarzu w Straszęcinie

"Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne – pełne zadumy i smutku.
I taki jest dzień 1 listopada, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, wspominamy i tęsknimy.”

   Tuż przed Dniem Wszystkich Świętych  uczniowie klas IV i V wraz z wychowawczyniami paniami Urszulą Bystrek i Agnieszką Jedynak wybrali się na cmentarz w Straszęcinie. Okres przed Dniem Wszystkich Świętych to odpowiedni moment na wspomnienie o tych, którzy odeszli od nas, czas na rozmowy dotyczące szacunku dla zmarłych. Wycieczkę poprzedziła rozmowa dotycząca odpowiedniego zachowania się na cmentarzu. Uczniowie  zapalili znicze i złożyli kwiaty przy Pomniku Katyńskim. Modlitwą i minutą ciszy uczciliśmy pamięć poległych żołnierzy. Podczas wspólnego spaceru alejkami cmentarza, zatrzymywaliśmy się przy  grobie śp. Pani Jadwigi Stefaniak - fundatorki placu, na którym wybudowana jest nasza szkoła.  Pogoda dopisywała, słońce oświecało nowe nagrobki oraz stare zapomniane mogiły.
  Wizyta na cmentarzu była  okazją sprzyjającą pogłębieniu wiadomości na temat przeszłości naszej ojczyzny. Uczniowie w powadze i zamyśleniu uczestniczyli w tej historycznej wędrówce.
Podczas pieszej wycieczki na cmentarz zwracaliśmy uwagę na piękno złotej polskiej jesieni, na pogodę i krajobraz naszej małej Ojczyzny.

Zobacz galerię zdjęć >>
 

Apel z okazji Dnia Bezpiecznego  Komputera

12 października to Dzień Bezpiecznego Komputera, natomiast w lutym obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu.  Z tej okazji uczniowie naszej szkoły wzięli udział w apelu poświęconym bezpiecznemu korzystaniu z komputera i Internetu.

   Apel rozpoczęło przedstawienie teatralne przygotowane na podstawie znanych i  lubianych przez dzieci baśni. Koleżanki i koledzy z klas VI i V wcielili się w role  postaci baśniowych.  Jako Jaś i Małgosia, Królewna Śnieżka, okrutna macocha, Czerwony Kapturek czy wilk, przedstawili uwspółcześnione wersje znanych opowieści dla dzieci. W drugiej części spotkania uczniowie obejrzeli film na temat niebezpieczeństw, jakie niesie ze sobą Internet.             
   Głównym przesłaniem spotkania było to, iż z komputera i zasobów sieci należy korzystać rozsądnie oraz mądrze. Jeśli posługujemy się nimi w nieodpowiedni sposób mogą stać się zagrożeniem dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa. Poświęcanie zbyt dużej ilości czasu internetowi, grom komputerowym, portalom społecznościowym może prowadzić do uzależnienia od komputera.
Warto, aby zasady:stały się przesłaniem dla dzieci i młodzieży.

Apel przygotowały panie Jolanta Gawryś i Agnieszka Jedynak.

Zobacz galerię zdjęć >>
 

Podziękowanie za udział w akcji "Szkoło Pomóż i Ty"

   Już po raz kolejny nasza Szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji charytatywnej "SZKOŁO POMÓŻ I TY".  Od 01 do 30 października Samorząd Uczniowski prowadził sprzedaż cegiełek. Zebrane środki pieniężne w kwocie 140 złotych zostały przekazane na konto Fundacji na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych "Pomóż i TY" w Gdyni.
  W szkole cegiełki rozprowadzali uczniowie klasy VI: Anna Grych, Julia Bysterk, Katarzyna Kądzielawa, Filip Madej, Kacper Dziedzic i Jakub Oleksy. Gorąco dziękuję im za zaangażowanie. Osobą odpowiedzialną za przeprowadzenie akcji w szkole była pani Agnieszka Jedynak.
  W tym roku pomagamy 21-letniemu Jakubowi Nowakowskiemu, który choruje na retinopatię wcześniaczą i autyzm. Jakub ma również nieuleczalną wadę wzroku, więc do poruszania się potrzebuje specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego - rowerowózka, którego koszt to około 25 tys. zł.
  Jesteśmy małą społecznością szkolną, ale z dużymi sercami. Cenimy takie wartości jak - pomoc, otwartość, życzliwość i dobroć.
Dziękujemy tym wszystkim, którzy zakupili cegiełki !!!
 

Spotkanie z pisarzem Arkadiuszem Niemirskim

                          
20 października w Bibliotece Publicznej w Górze Motycznej gościł Arkadiusz Niemirski – pisarz, satyryk i dziennikarz, kontynuator serii książek o Panu Samochodziku.
   W spotkaniu wzięli też udział uczniowie klasy VI z naszej szkoły z wychowawczynią panią Anetą Maźnicką. Autor przedstawił przygotowaną przez siebie prezentację multimedialną, która przybliżyła jego życie i twórczość. Mówił o najsłynniejszych detektywach z literatury i filmów oraz twórcach tych postaci, a także o kontynuacji cyklu powieści „Pan Samochodzik”. Pisarz apelował do uczestników spotkania by mieli cel życia, pasje i marzenia. Zachęcał również do czytania wartościowych książek, dzięki którym można rozwijać wyobraźnię.

Zobacz galerię zdjęć >>
 

Regulamin konkursów przedmiotowych

   Zachęcamy rodziców do zapoznania się z regulaminem konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Rzeszowie w roku szkolnym 2015/16.

Harmonogram  konkursów:

Konkurs z:

Etap szkolny

Etap rejonowy

Etap wojewódzki

Języka polskiego

6 listopada 2015

16 stycznia 2016

5 marca 2016

Matematyki

2 listopada 2015

5 grudnia 2015

30 stycznia 2016

Przyrody

17 listopada 2015

12 grudnia 2015

12 marca 2016

Historii

19 listopada 2015

19 grudnia 2015

19 marca 2016

Języka angielskiego

4 listopada 2015

28 listopada 2015

6 lutego 2016

Języka niemieckiego

26 października 2015

21 listopada 2015

23 stycznia 2016

Regulamin konkursów
 

Dzień Nauczyciela

 

Zobacz galerię zdjęć >>
 

Dzień Pieczonego Ziemniaka  - ognisko klas IV - VI


 Zobacz galerię zdjęć >>

Dzień ChłopakaTo dzień, który był szczególnie miły dla wszystkich chłopaków, tych małych i tych dużych. Były życzenia, dyskoteka oraz śmieszne konkursy.  Nie obyło się również bez słodkiej niespodzianki!

Zobacz galerię zdjęć >>

Wycieczka do Parku Owadów w Stobiernej

  28 września dzieci z oddziału przedszkolnego, uczniowie klas I, II i III odbyły wspaniałą wycieczkę do Parku Owadów oraz do Osady Słowiańskiej w Stobiernej koło Dębicy. Towarzyszyła nam piękna, słoneczna pogoda.
Początek naszej wycieczki był niesamowity. Nagle znaleźliśmy się w świecie olbrzymich owadów, przy których wyglądaliśmy jak miniaturki. Obejrzeliśmy pasikonika, modliszkę, pająka krzyżaka i wiele innych owadów. Następnie udaliśmy się do Osady Słowiańskiej.
Podczas żywej lekcji historii dowiedzieliśmy się o życiu codziennym naszych przodków; jak mieszkali, co jedli i w co się ubierali.
Zwiedziliśmy różne izby: rzemieślniczą, wojów, wieżę widokową oraz zagrodę zwierząt.
Największą atrakcją był pokaz walki wojów. Każde dziecko typowało swojego faworyta i głośno mu skandowało. Na zakończenie naszej wizyty zjedliśmy z apetytem upieczone kiełbaski.
   Wszystkich uczestników wycieczki zachwyciły piękne podgórskie krajobrazy, które podziwialiśmy z wieży widokowej. Niezapomnianych wrażeń dostarczył turniej łuczniczy na dziedzińcu osady.

Zobacz galerię zdjęć >>
 

Rewia na lodzie "Kopciuszek"

Wtorek  29 września 2015r. na długo pozostanie w pamięci dzieci, jako jeden z tych niezwykłych dni w szkole, obfitujący w moc wrażeń. Tego dnia uczniowie naszej szkoły wybrali się wraz z nauczycielami i rodzicami na lodowisko MOSiR w Dębicy, by obejrzeć rewię łyżwiarską  pt. "Kopciuszek". Spektakl  na motywach baśni Braci Grimm przygotował  Uczniowski Klub Łyżwiarstwa Figurowego "Mors".

W przedstwawieniu brała udział uczennica klasy V -  Gabrysia Kułak, która wspaniale wcieliła się w rolę Myszki. Mimo chłodu na lodowisku panowała gorąca atmosfera. Fascynujące popisy łyżwiarzy, efektowne stroje, dekoracje, kolorowe oświetlenie sprawiły,  że publiczność wielokrotnie biła brawo. Wszystkim bardzo podobała się piękna choreografia pełna popisów indywidualnych, zawierających trudne elementy jazdy figurowej. Po spektaklu nasi uczniowie wraz z opiekunami stanęli do pamiątkowej fotografii z bohaterami widowiska. Gratulujemy Gabrysi wspaniałego występu i czekamy na kolejne.

Zobacz galerię zdjęć >>
 

Wycieczka do Przecławia

W poniedziałek 28 września 2015r. uczniowie klas IV - VI  z wychowawcami uczestniczyli w wycieczce do Przecławia i Tuszymy.  Wyjazd zorganizowała pani Aniela Dydo.
Uczniowie zwiedzili zamek w Przecławiu - jedną z najpiękniejszych renesansowych rezydencji arystokratycznych w Polsce, poznali jego historię oraz losy właścicieli - potomków słynnego pisarza - Mikołaja Reya z Nagłowic.

Następnie udaliśmy się do Nadleśnictwa Tuszyma na spotkanie z leśniczym. Podczas barwnej prelekcji zapoznaliśmy się z pracą leśniczego, poznaliśmy wiele ciekawostek z życia leśnych zwierząt. Zachęcając do częstego obcowania z przyrodą, leśniczy  zwrócił  uwagę na bezpieczne korzystanie z uroków lasu. Po obejrzeniu  filmu "Dzik Ryjo" wszyscy mogli obejrzeć salę przyrodniczą i znajdujące się tam ciekawe eksponaty przyrodnicze, jak i różne spreparowane zwierzątka.  Następnie pojechaliśmy na ścieżkę dydaktyczną do rezerwatu „Bagno Przecławskie”. Podziwialiśmy w pełnej krasie typowe gatunki dla tej formacji roślinnej:  wełniankę, kwitnące bagno oraz rosiczkę okrągłolistną– jeden z nielicznych gatunków roślin owadożernych w Polsce. Na zakończenie wycieczki odwiedziliśmy szkółkę leśną, gdzie dzięki uprzejmości pracowników tej szkółki mogliśmy upiec sobie kiełbaski na grillu i posilić się po pełnej wrażeń wędrówce.

Wycieczka była wspaniałą lekcją przyrody, na pewno zostanie w pamięci nas wszystkich.

Zobacz galerię zdjęć >>
 

76 rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę

   20 września delegacja uczniów naszej szkoły  z Panią Dyrektor  Urszulą Dydo wzięła udział w uroczystościach  zorganizowanych w Straszęcinie z okazji 76 rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę.  Po Mszy św. w intencji wszystkich poległych na polach walki i w obozach śmierci, uczniowie złożyli kwiaty przed odnowionym Krzyżem Katyńskim na cmentarzu parafialnym. Została tam złożona urna z ziemią z pól bitewnych z II wojny światowej: Westerplatte, Monte Casino, Tobruk oraz z obozów śmierci: Katyń, Majdanek, Dachau, Oświęcim. W uroczystościach wzięły udział rodziny poległych, poczty sztandarowe kombatantów z całego powiatu, władze samorządowe, parlamentarzyści, harcerze i parafianie. Wszyscy oddali hołd poległym minutą ciszy oraz modlitwą. 

Bezpieczna droga do i ze szkoły

   

   Nasza szkoła przywiązuje dużą wagę do bezpieczeństwa uczniów. Corocznie realizujemy projekty, które mają za cel zwiększenie bezpieczeństwa uczniów zarówno w szkole jak i poza nią.
  
W dniu 25.09.2015r. uczniowie klas 0 - VI  uczestniczyli w spotkaniu  z przedstawicielem Policji. 
   Pan Policjant omówił  zasady bezpieczeństwa ucznia w drodze do szkoły, w szkole oraz zasady bezpiecznego powrotu. Zwrócił uwagę na bezpieczne poruszanie się dzieci, znajomość znaków drogowych, przestrzeganie zasad bezpiecznego poruszania się pieszych poza terenem zabudowanym, używanie elementów odblaskowych wieczorem. Podając  ogólne rady "bezpieczeństwa" podkreślił konieczność zachowania czujności w kontaktach z osobami nieznajomymi, ze zwierzętami wałęsającymi się po ulicach oraz wskazał na szereg zagrożeń środowiskowych.
 Poruszył także temat cyberprzemocy, która polega na prześladowaniu, zastraszaniu, nękaniu, wyśmiewaniu innych osób z wykorzystaniem technik informacyjnych i komunikacyjnych, takich jak: e-mail, fora dyskusyjne, portale społecznościowe, blogi, sms-y, telefony komórkowe, strony internetowe. Uczniowie zadawali wiele pytań dotyczących powyższej tematyki i uzyskiwali odpowiedzi poparte przykładem.
   To cenne spotkanie było ważnym elementem procesu wychowawczego szkoły, wprowadzającym dzieci w rzeczywisty świat zagrożeń, który nie może być im obcy.
 

Wracamy do szkoły

   

   Wakacyjne miesiące minęły szybko, pogoda nas rozpieszczała, a tymczasem trzeba było pogodzić się z faktem rozpoczęcia nowego roku szkolnego. 
   1 września powitał nas wspaniałą, słoneczna aurą. Aż nie chciało się wierzyć, że wakacje dobiegły końca i nic tego nie zmieni. W piękny poranek spotkaliśmy się w kościele, gdzie ksiądz proboszcz Bogusław Czech odprawił uroczyste nabożeństwo w intencji nas – uczniów, naszych rodziców i nauczycieli. W homilii przypomniał o posłannictwie wychowawców, a także o obowiązku wykorzystania danych nam przez Stwórcę talentów.
   W budynku szkoły powitała nas, jak zawsze uśmiechnięta i życzliwa Pani Dyrektor Urszula Dydo. Program artystyczny na ten dzień przygotowała Pani Elżbieta Knap. Wystąpili uczniowie klasy III i V. Przypomnieli czas wakacyjnych wypraw, ale nie zapomnieli też o tragicznym wrześniu 1939 roku. Były również piosenki i wiersze o tematyce szkolnej zachęcające do podjęcia nowych obowiązków. Po wysłuchaniu programu udaliśmy się do klas, gdzie spotkaliśmy się z naszymi wychowawcami.
   Większość z nas doszła też do wniosku, że miło jest wracać do szkoły, gdy się wie, że czekają tu na nas dobrzy koledzy i serdeczni nauczyciele.

Zobacz galerię zdjęć >>

Wykaz podręczników na rok szkolny 2015/16

Zapraszamy do zapoznania się
z wykazem podręczników
dla klas I - VI


 

DOPALACZE. Gdzie szukać pomocy?

 W ostatnim czasie w kraju odnotowano wiele przypadków zatrucia narkotykami, tzw. dopalaczami. Do szpitali trafiły osoby z ostrym zatruciem organizmu. Apelujemy i ostrzegamy, aby nie kupować i nie zażywać takich substancji.

Ministerstwo Edukacji Narodowej już kilka miesięcy temu uruchomiło infolinię, dzięki której bezpłatną pomoc telefoniczną i online mogą uzyskać uczniowie, rodzice i nauczyciele.

Najważniejsze numery telefonów

   Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie:
Dopalacze. Gdzie szukać pomocy?

 

AKTUALNOŚCI 2014/15

AKTUALNOŚCI 2013/14
AKTUALNOŚCI 2012/13
 
   

  Telefon:    14-676-86-73          E- mail:   pspwolawielka@poczta.fm      Adres:   Wola Wielka 31 a, 39-218 Straszęcin