Publiczna Szkoła Podstawowa
 w Woli Wielkiej
 

AKTUALNOŚCI 2016/17

Do zobaczenia we wrześniu!

 W dniu 23 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017. Jak co roku, dzień ten rozpoczęliśmy Mszą Świętą w kościele parafialnym w Straszęcinie. Następnie zebraliśmy  się w sali gimnastycznej, gdzie Pani Dyrektor Urszula Dydo oraz wychowawcy klas wręczyli nagrody i wyróżnienia najlepszym uczniom.
Nagrodzeni zostali uczniowie, którzy dzięki swojej ciężkiej pracy oraz wzorowej postawie uzyskali najwyższe wyniki w nauce i w zachowaniu:

KLASA II

Moskal Antoni

Bała Jakub

Kułak Przemysław

Lisowski Aleksander

Niemiec Karolina

Mika Kacper

KLASA III

Chmura Bartosz

Litwa Kamila

Depowska Izabela

Kot Oliwia

Krogulska Kamila

Grądziel Mateusz

KLASA IV

Kułak Tomasz  średnia ocen 5,3

Niemiec Patryk  średnia ocen – 5,0            
Oleksy Aleksandra średnia ocen – 4,9         

Dziedzic Kamil średnia ocen – 4,8               

KLASA V

Bień Patryk  średnia ocen – 5,2                   

Grych Aleksandra  średnia ocen – 5,2                     

Walkowicz Maciej  średnia ocen – 5,1                    

Pleban Dawid  średnia ocen – 4,9             

KLASA VI

Chmura Weronika  średnia ocen – 5,7            

Kleszcz Wiktoria  średnia ocen – 5,7                       

Persak Patryk  średnia ocen – 5,7                

Kułak Gabriela średnia ocen – 5,6               

Kasprzyk Wiktoria średnia ocen – 5,4                      

Żmuda Paulina   średnia ocen – 5,4          

Litwa Igor   średnia ocen – 5,3           

Chmiel Karol średnia ocen – 5,1                  

Lach Maria średnia ocen – 5,1         

Grych Łukasz średnia ocen – 4,8


Za stuprocentową frekwencję na zajęciach lekcyjnych  wyróżniony został
Moskal Antoni z kl. II.

Za zaangażowanie w pracę na rzecz szkoły i prowadzenie dyskotek została nagrodzena szóstoklasistka Wiktoria Madej.

   Tegoroczne zakończenie roku było nietypowe, bo  z nikim się nie żegnalaliśmy. Obecni szóstoklasiści nie odchodzą do gimnazjum, ponieważ będą siódmoklasistami! We wrześniu spotkamy się w tym samym (a nawet szerszym) gronie. Dojdą dzieci do oddziału przedszkolnego i nowi nauczyciele: od  chemii, fizyki i geografii.

  Na zakończenie Pani Dyrektor Urszula Dydo podziękowała wszystkim za wysiłek włożony w proces dydaktyczny, życzyła udanych i bezpiecznych  wakacji.

Zobacz galerię zdjęć >>

Projekt "Szczęśliwe dzieci w Gminie Żyraków”

   W ramach projektu "Szczęśliwe dzieci w Gminie Żyraków” realizowane były zajęcia dodatkowe dla dzieci z zakresu: bajkoterapii, socjoterapii i arteterapia.

  Na zajęcia uczęszczało 21 przedszkolaków. Projekt  cieszył się dużym zainteresowaniem wśród rodziców i dzieci. Dzięki niemu zostało zakupionych wiele zabawek i  pomocy dydaktycznych.  Będą one wykorzystywane także w przyszyłym roku szkonym.

   Głównym celem programu z bajkoterapii było wspomaganie wszechstronnego rozwoju osobowości u dziecka poprzez spotkanie z bajką lub baśnią oraz popularyzowanie czytelnictwa. Dziecko poprzez czytanie książek poszerzyło wiadomości o otaczającym go świecie oraz wzbogaciło swój czynny słownik. Zajęcia z arteterapii umożliwiły dzieciom poznawanie nowych technik plastycznych.  Dzięki zajęciom z socjoterapii dzieci nauczyły się radzić sobie z emocjami.

 

Wycieczka do Bałtowa

       W  piątek  16.06.2017r. pojechaliśmy na wycieczkę do Bałtowa, w której brały udział klasy od 0 do 6, p. Ela Knap, p. Dyrektor , a także p. Jolanta Micek oraz kilka mam.

    Na początku zwiedziliśmy park dinozaurów, po którym oprowadzała nas pani przewodniczka. Dinozaury były różnej wielkości oraz różnego koloru, lecz większość miała kolor w odcieniach zieleni. Następnie byliśmy w oceanarium, które było 3D. Na końcu oceanarium wyskoczył rekin. Dzięki efektom 3D odnieśliśmy wrażenie, jakby to byłoby naprawdę. Potem skorzystaliśmy z wspaniałego placu zabaw. Następnie jadąc autobusem zwiedziliśmy część zwierzyńca, natomiast drugą część zwiedzaliśmy chodząc. Bałtowski zwierzyniec liczy naprawdę dużą liczbę zwierząt. Na koniec wycieczki odwiedziliśmy czarownicę, u której przeszliśmy przez tunel. Za przejście dostaliśmy po pieczątce. Malowaliśmy też figurki, które potem mogliśmy  zabrać do domu. Gdy skończyliśmy to robić, mogliśmy przejść przez pajęczynę nie dotykając jej żadną częścią ciała. Wszystkim sprawnie to poszło i dostaliśmy po pieczątce. Tylko kilka osób miało możliwość skorzystania z rzutu ringiem do celu, ponieważ zaczął padać deszcz i byliśmy zmuszeni do pójścia do autobusu. Znalazł się jeszcze czas na kupienie pamiątek. Podczas powrotu wstąpiliśmy do McDonalda.
Wycieczka była udana. Do domów wróciliśmy pełni wrażeń.
 

Zielona Szkoła

W dniach 5-12 czerwca 13 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w Zielonej Szkole w Sztutowie nad morzem. Nasz wyjazd był możliwy dzięki wsparciu finansowemu naszych kochanych rodziców. W poniedziałek 5 czerwca o godz. 2 wyruszyliśmy na północ Polski. Po drodze od wschodu słońca mogliśmy podziwiać przepiękne widoki i ogromne wiatraki. Pierwszego dnia przywitaliśmy się z morzem. Niektórzy uczynili to po raz pierwszy. Szum wzburzonych fal, pisk mew i szelest piasku na plaży pod stopami na pewno długo pozostaną w naszych wspomnieniach. W trakcie pobytu oprócz plażowania odbyliśmy wycieczki do Malborka, Sopotu i Krynicy Morskiej.

   Malbork to miasto położone nad rzeką Nogat. Zyskał sławę dzięki potężnej twierdzy krzyżackiej. W Krynicy Morskiej po 100 schodkach ,,zdobyliśmy" latarnię morską. Na sopockim molo oprócz spaceru wdychania jodu, wyruszyliśmy w rejs statkiem Pirat, który dla wielu dzieci stał się niesamowitym przeżyciem. Po zejściu na ląd czekało nas spotkanie z bursztyniarzem. Zapoznanie z powstaniem bursztynu, techniką obróbki bursztynu. W miejscowości pobytu w Sztutowie znajduje się znane w Polsce Muzeum Stutthof. Jest to pierwszy obóz koncentracyjny. To tutaj od pierwszych dni wojny osadzano ocalałych z pogromów, jakie dokonywały specjalne grupy operacyjne policji  i służby bezpieczeństwa. Według szacunków w obozie Stutthof w wyniku zastosowania bezpośrednich metod uśmiercania  więźniów, jak również w wyniku wytworzonych ekstremalnych warunków bytowych, chorób, braku opieki lekarskiej  oraz ciężkiej pracy zginęło ok 65 tys. osób.

   W czasie pobytu na plaży oprócz kąpieli zbieraliśmy muszelki, które po powrocie do domów będą przypominać o pobycie nad morzem. I tak minęło 7 dni pobytu. Pozostają wspomnienia i żal, że czas tak szybko upływa oraz nadzieja, że za rok znów zobaczymy nasze morze....

 

Szesnaścioro wspaniałych

21 czerwca 2017 r. w Zespole Szkół w Żyrakowie na uroczystości podsumowania osiągnięć edukacyjnych, sportowych i artystycznych 16 uczniów naszej szkoły
z rąk wójta Gminy Żyraków - p. Marka Rączki - odebrało stypendia. 
Stypendia otrzymali:
- Weronika Chmura - laureatka Wojewódzkiego Konkursu z Języka Polskiego;
- Wiktorię Kleszcz - laureatka Mistrzostw Polski i krajowych turniejów tańca.
- Laureaci ogólnopolskiego programu edukacyjnego Akademia Przyjaciół Pszczół: Karol Chmiel, Łukasz Grych, Wiktoria Kasprzyk, Gabriel Kułak, Maria Lach, Igor Litwa, Wiktoria Madej, Patryk Persak, Paulina Żmuda, Natalia Chmiel, Kamil Dziedzic, Tomasz Kułak, Jakub Kurdziel, Patryk Niemiec, Weronika Chmura, Wiktoria Kleszcz.
    Galę wręczenia stypendiów uświetniły występy uczniów ZSP w Żyrakowie.
    Z jednej strony stypendium to pieniądze, z drugiej - bezcenna radość ucznia, wielka duma rodziców i satysfakcja zawodowa nauczycieli. Gratulujemy!

Certyfikat „Szkoła przyjazna utalentowanym uczniom”

   

   Miło nam poinformować, że nasza szkoła uzyskała  tytuł „Szkoły przyjaznej utalentowanym uczniom”. W środę 7 czerwca br. w Instytucie Teologiczno - Pastoralnym w Rzeszowie odbyła się uroczystość podsumowania konkursów przedmiotowych, organizowanych przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2016/2017.
Podczas uroczystej gali dyrektor szkoły Pani Urszula Dydo odebrała z rąk Wojewody Podkarpackiego Pani Ewy Leniart i Podkarpackiego Kuratora Oświaty Pani Małgorzaty Rauch certyfikat potwierdzający uzyskanie przez szkołę tego tytułu. Certyfikat przyznawany jest szkołom, które umożliwiają rozwijanie pasji uczniów i szczególnie dbają o wybitne talenty.
Uczennica klasy VI Weronika Chmura została nagrodzona za  zajęcie 3 miejsca  w wojewódzkim etapie konkursu  z języka polskiego.
Weronice gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Festyn szkolny

   28 maja odbył się w naszej szkole festyn rodzinny. Dopisała wspaniała pogoda, dopisały też dzieci i ich rodziny. Tegoroczny festyn przebiegał pod hasłem "Zdrowie w twoich rękach" i był podsumowaniem projektu edukacyjnego "Czas na zdrowie". Na uczestników festynu czekało wiele atrakcji: występy uczniów, prelekcja o zdrowiu, konkursy, konkurencje sportowe, malowanie twarzy, pokazy sztuk walki, straży pożarnej, występy absolwentów naszej szkoły, degustacja dań wykonanych przez naszych uczniów z ekologicznej żywności, projekcja filmu "Śmietnik w mojej głowie". Uczniowie  kl. VI tworzący zespół Ekowola wraz z rodzicami pod kierunkiem pani Anieli Dydo przygotowali stoisko z wiosennymi nowalijkami, warzywami, owocami, ziołami, domowymi wypiekami i przetworami. Dużym powodzeniem cieszyły się serwowane przez zespół Ekowola zdrowe potrawy i przekąski - barszcz czerwony, żurek, barszcz biały, chleb swoiski, smalczyk i inne domowe rarytasy. Można było się także zapoznać  z ofertą lokalnych sklepów ze zdrową żywnością.
Uczestnicy festynu mogli  sprawdzić, co znajduje się w wozie strażackim, obejrzeć pokazy strażackie. Na wszystkich czekało wiele słodkości - lody i napoje. Można było także zjeść smaczną kiełbaskę z grilla i pyszne ciasta upieczone przez rodziców naszych uczniów.  I dzieci, i dorośli w doskonałych humorach świetnie się bawili.

   Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie i organizację festynu.

Zobacz galerię zdjęć >>

Nasza szkoła na 13 miejscu wśród szkół w powiecie dębickim

"Obserwator Lokalny" opublikował ranking  szkół podstawowych w powiecie dębickim. Redakcja dokonała podsumowania konkursów organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Rzeszowie i podliczyła punkty, które szkoły powiatu dębickiego uzyskały za zdobyte w nich tytuły laureatów i finalistów. Laureatom przyznano po 1 pkt, a finalistom 0,5 pkt.
Nasza szkoła z 1 tytułem laureata  zajęła 13 w powiecie.

Sukcesy naszych uczniów

  

Franciszek Kosiba z klasy "0"  i Gabriela Kułak z klasy VI zdobyli wyróżnienia w Wielkim Międzygminnym Turnieju Recytatorskim Poezji Dziecięcej im. Jana Brzechwy.
Turniej odbył się 18 maja 2017 r. w Radomyślu Wielkim. Wśród 28 recytatorów z czterech gmin znalazła się 2 osobowa reprezentacja z naszej szkoły, wyłoniona w trakcie Gminnego Turnieju Recytatorskiego Poezji Dziecięcej im. Jana Brzechwy, który odbył się w CKiP w Woli Żyrakowskiej 26 kwietnia 2017 r.  W konkursie tym Franciszek Kosiba zajął II miejsce w kategorii klas 0-II, a Gabriela Kułak II miejsce wśród uczniów klas IV - VI.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Więcej informacji na stronie http://www.ckip-zyrakow.org/aktualnosci

Zobacz galerię zdjęć >>

Spotkanie autorskie  z Renatą Piątkowską o Malali Yousafzai

Dnia 18 maja 2017r. na zaproszenie Pani Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Żyrakowie Grażyny Pastuły uczniowie z klasy 4, 5 i 6 uczestniczyli w spotkaniu z autorką książek dla dzieci Panią Renatą Piątkowską na temat Malali Yousafzai, bohaterki książki pt." Która to Malala?". Opowieść o bohaterce była bardzo interesująca i wzruszająca. Bardzo dziękujemy Pani Dyrektor za zaproszenie nas na to spotkanie.   

 Zobacz galerię zdjęć >>

Gala wręczenia nagród w ogólnopolskim programie Tesco "Decydujesz, pomagamy"

 Zobacz galerię zdjęć >>

Konkurs czytelniczy

   

   W dniu 10 maja 2017r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej odbyła
się XIX edycja konkursu czytelniczego pod hasłem "Po to przecież jestem, żebyś mnie wziął w dłonie i czytał". W tym roku konkurs był ze znajomosci legend polskich z książki "Klechdy domowe". W konkursie wzięło udział 16 przedstawicieli szkół z Powiatu. Wśród nich był także uczeń naszej szkoły Tomasz Kułak z klasy 4, który zdobył wyróżnienie. Uczniowie  zmagali się z 3 turami pytań, w których musieli się wykazać znajomością historii, geografii i językiem staropolskim. Opiekunem ucznia była Pani Elżbieta Knap.
   Mamy nadzieję, że ten konkurs spopularyzuje czytelnictwo u uczniów.

Gratulujemy!

  Dzień Ziemi

 ,,Najwyższą formą materii jest człowiek – Ziemi mieszkaniec.
Najwyższą formą istnienia – świadome jego działanie.
Najwyższą formą działania – walka o pokój tej Ziemi.
Najwyższą formą tej walki – siłami walczyć wspólnymi.”
                                               
Wisława Szymborska

  Tak brzmiało motto tegorocznego apelu Dnia Ziemi 2017.
Raz w roku, 22 kwietnia, obchodzimy na świecie Dzień Ziemi. To wspaniała okazja, aby pomyśleć, co każdy z nas może zrobić dla swojej planety, aby była zdrowa, piękna i czysta.

Tegoroczny Dzień Ziemi poświęcony był tematom związanym ze zdrowiem i przewodnie hasło brzmiało: ,, Czas na zdrowie w zgodzie z naturą”

Obchody Dnia Ziemi były okazją do przypomnienia, że jesteśmy odpowiedzialni za dbanie o swoje zdrowie i  stan środowiska, w którym żyjemy.

Najmłodsi przedstawiciele szkoły -  klasa ,,0” zaśpiewali piosenkę o tematyce ekologicznej zachęcając wszystkich do dbania o środowisko naturalne.

Uczniowie klasy VI w przedstawieniu ,,O  Marlence,  która lubiła słodycze” zachęcali oglądających do zdrowego odżywiania.

Na apelu podsumowującym Święto Ziemi, wszyscy zebrani mieli okazję obejrzeć prezentację podsumowującą działania uczniów klasy IV i VI w projekcie ,,Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Kolejna prezentacja przygotowana przez zespół ,,Ekowola” z klasy VI była podsumowaniem części zadań ogólnopolskiego konkursu ,,Czas na zdrowie” w którym ,,Ekowolanie” biorą udział.                                      
Apel przygotowali uczniowie klasy szóstej pod opieką Anieli Dydo

 Zobacz galerię zdjęć >>

Weronika Chmura laureatką wojewódzkiego konkursu z języka polskiego

    Miło nam poinformować, ze Weronika Chmura z klasy VI została laureatką kuratoryjnego konkursu  z  języka  polskiego zajmując bardzo wysokie 3 miejsce w województwie.

   Ten niezwykle trudny konkurs wymaga dużego oczytania oraz wysokich umiejętności polonistycznych. Weronika dzięki swojej pracowitości, rzetelności, a także pasji czytelniczej została laureatką konkursu. Opiekunem uczennicy była pani Agnieszka Jedynak.

   Droga do zdobycia tytułu laureata była długa i niełatwa. Wymagała wiele pracy i wyrzeczeń. Konkurs składał się z 3 etapów. Przygotowania do etapu szkolnego, który odbył sie w październiku, rozpoczęły się już we wrześniu.  Weronika uzyskała bardzo dobry wynik – 95% punktów i zakwalifikowała się do etapu rejonowego.
Konkurs rejonowy odbył się 8 grudnia 2016r. w Rzeszowie.  Na tym etapie uczennica uzyskała 81% punktów. Ten wspaniały wynik pozwolił Weronice zająć 5 miejsce wśród 230 uczestników tego etapu z całego województwa podkarpackiego oraz przejść do finału.
Etap wojewódzki został przeprowadzony 9 marca 2017r. również w Rzeszowie. Wzięło w nim udział 120 uczniów z najlepszymi wynikami z etapu rejonowego. Weronika świetnie poradziła sobie z zadaniami konkursowymi. Zdobyła 87% punktów i 3 miejsce w województwie.

Brawo, Weroniczko!  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Podsumowanie akcji "Wyślij pączka do Afryki"

Projekt edukacyjny ,,CZAS NA ZDROWIE”

    W naszej szkole realizujemy projekt edukacyjny ,,CZAS NA ZDROWIE” pod patronatem Fundacji Banku Ochrony Środowiska, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencji Rynku Rolnego oraz przez Rzecznika Praw Dziecka.
Głównym celem projektu jest powszechna edukacja w zakresie zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia oraz promocja wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego.
    W ramach realizowanego projektu bierzemy udział w VI Edycji ogólnopolskiego konkursu „Czas na zdrowie” pod opieką pani Anieli Dydo. Nasz zespół „Ekowola” tworzą: Weronika Chmura, Wiktora Kasprzyk, Wiktora Kleszcz, Gabriela Kułak, Maria Lach, Wiktora Madej, Paulina Żmuda, Karol Chmiel, Łukasz Grych, Igor Litwa i Patryk Persak. Realizujemy zadania konkursowe, które są podzielone na dwa etapy:
Etap 1 – powołanie zespołu, określenie zadań każdego członka zespołu,
- opracowanie prezentacji na temat rolnictwa ekologicznego i przedstawienie jej na forum szkoły wraz z informacją o planowanym Festynie,
- wizyta członków zespołu konkursowego w gospodarstwie rolnym specjalizującym się w produkcji ekologicznej (lub sklepie z żywnością ekologiczną) i zaprezentowanie relacji z wycieczki podczas apelu szkolnego,
- zaplanowanie scenariusza Festynu Zdrowia,
- zaplanowanie promocji Festynu w społeczności lokalnej.
Etap 2 - realizacja Festynu Zdrowia:
- organizacja pokazu filmów „Śmietnik w mojej głowie” oraz spotów promujących żywność ekologiczną,
- organizacja zdrowego poczęstunku zawierającego produkty ekologiczne i regionalne;
- organizacja zabaw sportowych,
przygotowanie krótkiego filmu podsumowującego Festyn Zdrowia,
Podsumowaniem projektu będzie Festyn rodzinny, który odbędzie się 28 maja 2017 roku. Zapraszamy wszystkich do współpracy i pomocy!

Zdjęcia z promocji projektu "Łączy nas sport"

12 rocznica śmierci  Świętego Jana Pawła II

30 marca uczciliśmy rocznicę śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II. 
Po przedstawieniu w szkole muzycznej udaliśmy się na plac Solidarności.
Pod pomnikiem papieża zapaliliśmy znicze i odmówiliśmy modlitwę.
    Papież-Polak zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21:37. To był jego 27  rok pontyfikatu. Był jednym z najdłużej zasiadających na tronie  Piotrowym. Dokładnie 12 lat temu o godzinie 21:37 arcybiskup Leonardo
 Sandri powiedział: "Nasz Ojciec Święty powrócił do Domu  Ojca".  Przez cały dzień wierni w Polsce oddawali hołd  temu Wielkiemu Polakowi.
   Ludzie na nowo odkrywają jego nauczanie i jego osobowość. Święty Jan  Paweł II pozostawił po sobie bogate dziedzictwo intelektualne i  historyczne - jego pontyfikat wywarł duży wpływ na historię zarówno  Kościoła katolickiego, jak i samej Polski.   Karol Wojtyła świetnie wiedział, jak porywać tłumy - ale uwodził nie  tylko charyzmą, ale i przekazem. Przyciągał do siebie wszystkich,  niezależnie od wieku, religii czy kultury.
    Ojcze Święty my młodzi Polacy chcemy i będziemy pamiętać Twoją  naukę!!! Prosimy wstawiaj się za nami u Ojca w niebie  Święty Janie Pawle II, módl się za nami.

Zobacz galerię zdjęć >>

Bajka muzyczna "Co czujesz, czyli symfonia emocji"

„Na odległej planecie, a być może nie aż tak odległej, pojawił się KTOŚ. Obserwując bliżej mieszkańców owej dziwnej, a może wcale nie tak dziwnej planety, KTOŚ doświadczał różnych emocji: radości i smutku, miłości i nienawiści, gniewu i spokoju, zazdrości, tęsknoty…”

    Tak rozpoczyna się bajka muzyczna pt. "Co czujesz, czyli symfonia emocji", którą uczniowie naszej szkoły obejrzeli 30  marca 2017 r. w auli Szkoły Muzycznej w Dębicy.  Spektakl muzyczny przygotowali uczniowie  Państwowej Szkoły  Muzycznej  im. Krzysztofa Pendereckiego w Dębicy. Wśród występujących na scenie znalazł  się uczeń naszej szkoły – Kamil Dziedzic.  

    Młodzi widzowie mogli obserwować  przeżycia Ktosia  wyrażane słowem, muzyką, ruchem,  gestem i barwą. Tłem spektaklu była muzyka jednego z najwybitniejszych kompozytorów na świecie, dębiczanina Krzysztofa Pendereckiego.  Ta nowatorska konwencja  teatru dostarczyła uczniom wielu wrażeń  i emocji.

 

Zobacz galerię zdjęć >>

Bezpieczeństwo dzieci w internecie

 List Podsekretarza Stanu w MEN    
 Raport z Bezpieczeństwa cyfrowego w szkołach
 Wyniki badań z Bezpieczeństwa cyfrowego w szkołach  

Przydatne strony:
www.dzieckowsieci.pl - strona zajmująca się zwróceniem uwagi dorosłych i dzieci na zagrożenia wynikające z nierozważnego korzystania z Internetu
www.dyzurnet.pl - serwis, który przyjmuje zgłoszenia dotyczące nielegalnych treści znalezionych w Internecie,
www.akademia.nask.pl
www.pegi.info
www.saferinternet.pl

Przedszkolaki pożegnały zimę

   21 marca 2017r. dzieci z klasy "0" swiętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Aby podkreślić charakter tego dnia do przedszkola przyszły ubrane na niebiesko. Najbardziej oczekiwaną częścią dnia było wyjście na spacer z własnoręcznie wykonanymi Marzannami. Dzieci  maszerowały w wesołym i kolorowym korowodzie  nad pobliską rzekę, aby pożegnać Marzannę według tradycji. Jesteśmy przekonani, że dzięki staraniom przedszkolaków WIOSNA zawita na dobre.

"Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno
my sie Ciebie nie boimy i do rzeki Cię wrzucimy... WIOSNO PRZYBYWAJ!"
 Tymi słowami dzieci pożegnały ZIMĘ i powitały WIOSNĘ.  

Zobacz galerię zdjęć >>

Prosimy o głosowanie na nasz projekt "Łączy nas sport"
    w sklepach Tesco od 8.03 do 3.04. 2017r. 

  
    Z przyjemnością przekazujemy informację, że Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Woli Wielkiej wzięło udział w Programie ,,Decydujesz, pomagamy”. Nasz projekt znalazł się w gronie wysoko ocenionych wniosków i zyskał uznanie ekspertów oraz Komisji Grantowej. Projekt przechodzi zatem do etapu głosowania, które rozpoczyna się w sklepach Tesco już 8 marca do 3 kwietnia 2017 r. Głosować można na nas w następujących sklepach Tesco: w Dębicy na ul. Kościuszki 24, w Ropczycach na ul. Grunwaldzkiej 41 i w Kolbuszowej na ul. Tarnobrzeskiej 25. Klienci mogą oddawać na nas głosy wrzucając żeton do specjalnej urny. Wystarczy tylko zrobić zakupy, nawet za kwotę 10 zł.

Opis naszego projektu: ,,Łączy nas sport”
Chcemy stworzyć miejsce, które będzie służyć lokalnej społeczności. Będzie to boisko do grania w piłkę siatkową.
W ten sposób udostępnimy dzieciom i młodzieży infrastrukturę sportową, co sprzyja aktywnemu rozwojowi fizycznemu. Popularyzacja aktywnego stylu życia zachęci mieszkańców do wyjścia z domu, do organizacji rodzinnych zawodów sportowych - weekendów ze sportem. Adresatami naszego projektu są wszyscy mieszkańcy od malucha do seniora.

Zobacz galerię zdjęć >>

Wyniki konkursu czytelniczego „Mistrz pięknego czytania”

Szkolny konkurs czytelniczy „Mistrz pięknego czytania” przeprowadzony został w dniach 22 i 23 lutego 2017r. Wzięło w nim udział 32 uczniów z klas 0 - VI. Komisja w składzie:
P. Agnieszka Jedynak
P. Urszula Bystrek
P. Elżbieta Knap
przyznała uczestnikom konkursu następujące miejsca i wyróżnienia:

Tytuł Szkolnego Mistrza Pięknego Czytania zdobyła Gabriela Kułak – uczennica klasy VI
Dalsza klasyfikacja przedstawia się następująco:
Klasa II
I miejsce – Mika Kacper, Kulak Przemysław
II miejsce – Bała Jakub, Lisowski Aleksander, Moskal Antoni
III miejsce – Wojciechowski Konrad, Świerczyński Jakub
Wyróżnienie: Konieczny Amelia, Piękoś Maria, Niemiec Karolina
Klasa III
I miejsce – Chmura Bartosz
II miejsce – Kot Oliwia, Krogulska Kamila
III miejsce – Litwa Kamila
Wyróżnienie: Grądziel Mateusz
Klasa IV
I miejsce – Kułak Tomasz
II miejsce – Konieczny Kornelia
III miejsce – Chmiel Natalia
Klasa V
II miejsce – Grych Aleksandra
III miejsce – Gawle Julia
Wyróżnienie: Patryk Bień, Dawid Pleban, Maciej Walkowicz
Klasa VI
I miejsce Chmura Weronika
Wyróżnienie: Litwa Igor
Na uwagę zasługuje również fakt, że w konkursie wzięli udział nasi najmłodsi uczniowie z oddziału przedszkolnego:
Kosiba Franciszek, Żmuda Katarzyna, Machaj Karolina, Grądziel Julia, Czerwiec Julia, Gawle Oliwier.

Po wysłuchaniu tekstów przez nich czytanych komisja postanowiła przyznać wszystkim I miejsce. Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i zachęcamy do uczestnictwa w kolejnych konkursach.
 

Pączkowaliśmy razem z 164 szkołami  z całej Polski!

    Po raz drugi uczniowie, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły w Tłusty Czwartek  wzięli udział w akcji "Wyślij pączka do Afryki". Hasło tegorocznej akcji brzmiało „Podziel się tym, co lubisz”. Zajadając  się tego dnia pączkami, mogliśmy pomóc głodującym dzieciom w Afryce oraz wesprzeć misje w Republice Środkowej Afryki, gdzie posługują polscy misjonarze.

Akcję sprzedaży pączków, faworków i innych domowych wypieków prowadził Samorząd Uczniowski pod opieką pani Agnieszki Jedynak. Najbardziej zaangażowali się uczniowie klasy VI: Gabriela Kułak, Weronika Chmura, Maria Lach, Paulina Żumda, Wiktoria Kasprzyk,  Igor Litwa, Patryk Persak,   Łukasz Grych oraz uczennice klasy IV - Oliwia Majkowska i Aleksandra Oleksy.

W tym roku kapucyni pracujący na misjach w Republice Środkowej Afryki chcieliby zebrać aż 400 tys. zł, by móc zrealizować wszystkie swoje projekty.   Są to między innymi dożywianie osieroconych dzieci w Ndim, Zole, Hang Zoung, Kounang i Kowone, budowa studni głębinowej w Bouar, rozbudowa szkoły katolickiej i państwowej w Ndim, leczenie osób niepełnosprawnych ruchowo z Ndim w klinice w Czadzie czy zakup rowerów dla katechistów w Bocaranga.

Ze sprzedaży tłusto-czwartkowych słodkości pozyskaliśmy kwotę 285,00 zł. Pieniądze zostaną wpłacone na konto Fundacji Kapucyni i Misje.

Cieszymy się, że mogliśmy dołączyć naszą małą cegiełkę do zebranej już kwoty 157 863 zł, która nadal rośnie:)

Dziękujemy wszystkim za wrażliwość na potrzeby tych, którym żyje się o wiele trudniej!

   Zobacz galerię zdjęć >>

Walentynki

"Dzień świętego Walentego
To dzień dobry dla każdego!
W tym dniu wszyscy to wyznają,
Że chcą kochać i kochają!"


 

W czwartek 16 lutego  obchodziliśmy Dzień Zakochanych – popularne Walentynki. Samorząd Uczniowski  przez cały tydzień prowadził pocztę walentynkową. Do specjalnej skrzynki każdy mógł wrzucić walentynkę dla swojego wybranka lub wybranki.  Uczniowie, zwłaszcza ci najmłodsi, nie mogli doczekać się listonoszy, który dotarli do naszej szkoły podczas zabawy karnawałowej i wręczyli pocztę walentynkową.
Mamy nadzieję, że wszyscy świetnie się bawili.

   Zobacz galerię zdjęć >>

Zabawa karnawałowa

       Karnawał to czas wspaniałej, radosnej zabawy, toteż w czwartek 16 lutego 2017r. w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa, w której uczestniczyli uczniowie klas 0-VI.

W tym dniu sala gimnastyczna zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną wróżek, czarodziejów, księżniczek, kowbojów, duchów, motylków i innych barwnych postaci z kreskówek i bajek. Przy dźwiękach skocznej muzyki i utworach znanych wykonawców dzieci mogły pobawić się ze szkolnymi kolegami i koleżankami.

W przerwie uczniowie udali się do swoich klas na słodki poczęstunek.  Kolejne karnawałowe szaleństwo dopiero za rok. A tymczasem podziwiajmy pomysłowe stroje karnawałowe.

   Zobacz galerię zdjęć >>

Wolańskie Pszczoły na podium!!!

    Dobiegła końca IV edycja programu edukacyjnego „Akademie Przyjaciół Pszczół: Pszczeli Bohaterowie” organizowanego w ramach akcji „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Konkurs trwał od września do grudnia 2016 roku. Po zaciętej rywalizacji drużyna Wolańskie Pszczoły z Publicznej Szkoły Podstawowej w Woli Wielkiej zajęła trzecie miejsce w Polsce. Zespół pod opieką Anieli Dydo pokonał ponad 150 zespołów z całej Polski i wygrał wyposażenie szkolnej pracowni przyrodniczej o wartości 5000 złotych.   

   W rywalizacji wzięło udział prawie 4 000 uczniów klas IV-VI z całej Polski, którzy wykonali łącznie 11 186 zadań indywidualnych i 951 zadań zespołowych. Przez ostatnie trzy miesiące uczniowie wcielali się w rolę tytułowych pszczelich bohaterów i walczyli o atrakcyjne nagrody dla siebie i szkoły. Na przygotowanej przez organizatorów platformie internetowej znalazło się 80 interaktywnych zadań, z których każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Gracze mogli wykazać się umiejętnościami plastycznymi, wokalnymi, dziennikarskimi, a także kręcili swoje pierwsze filmy.
   Do realizacji niektórych pszczelich misji uczniowie zaangażowali nie tylko społeczność szkolną, ale także rodziców i mieszkańców Woli Wielkiej.
Gratulujemy!
 

Zima w pełni - wychowanie fizyczne na podwórku szkolnym, zajęcia na lodowisku podczas ferii

Uczniowie naszej szkoły w pełni wykorzystują możliwości jakie daje tegoroczna mroźna i śnieżna zima. Z radością spędzają czas na śniegu i lodzie. Lepienie rzeźb ze śniegu, murów obronnych czy jazda na łyżwach daje dzieciom dużo radości.   

Zobacz galerię zdjęć >>
 

Dzień Babci i Dziadka

Na Dzień Babci i Dzień Dziadka
chcemy Wam złożyć serdeczne życzenia,
byście lat setnych dożyli,
nie wiedząc, co to zmartwienia.

W naszej szkole szczególne miejsce w kalendarzu imprez i uroczystości zajmuje Dzień Babci i Dziadka. W tym roku szkolnym obchodziliśmy to święto 16 stycznia 2017 r.

 

 

    Dziękujemy wszystkim Babciom i Dziadkom za tak liczne przybycie na uroczystą akademię z okazji ich święta. W tym roku Dzień Babci i Dziadka przypada podczas ferii. Dlatego też uczniowie klas 0-VI postanowili wyrazić swoją miłość i wdzięczność kochanym babciom i dziadziom tuż przed zimowym wypoczynkiem. Dzieci wystawiły piękne jasełka oraz scenki kabaretowe. Nie zabrakło również wierszyków, piosenek i życzeń skierowanych do zacnych gości.
     Na zakończenie wszystkie Babcie i Dziadkowie zaproszeni zostali na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż uczniowie kl. VI samodzielnie upiekli pyszne babeczki.
    Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swoich wnuków jak w tym dniu.


Zobacz galerię zdjęć >>

 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - podsumowanie

    Samorząd Uczniowski zakończył akcję zbierania pieniędzy dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na terenie naszej szkoły. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy z klasy VI zebraliśmy 156. Kwota ta została wpłacona 15 stycznia 2017r. podczas finału WOŚP w Żyrakowie. W tym roku orkiestra grała dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom.

 Dziękujemy serdecznie wszystkim uczniom i nauczycielom za wsparcie.

II miejsce w XXV Gminnym Przeglądzie Amatorskich Zespołów Teatralnych w Woli Żyrakowskiej

   11 stycznia 2017 roku grupa teatralna złożona z uczniów  kl. II i III pod opieką pań U. Dydo i E. Knap zajęła II miejsce  w XXV Gminnym Przeglądzie Amatorskich Zespołów Teatralnych pod hasłem „TRADYCJE BOŻONARODZENIOWE". Na  scenie w CKiP w Woli Żyrakowskiej zaprezentowało się 7 zespołów z gminy Żyraków.  Nasz zespół przedstawił jasełka pt. "Dary dla Dzieciątka". Przedstawienie wszystkim bardzo się podobało. Uczennice Kamila Litwa i Oliwia Kot otrzymały nagrody indywidualne  za grę aktorską.
   Wszystkim  małym aktorom serdecznie gratulujemy !

I miejsce w Powiatowym Przeglądzie Pastorałek i Kolęd w Dębicy

10 stycznia w Domu Kultury "Śnieżka" w Dębicy odbyła się siódma edycja Powiatowego Przeglądu Kolęd i Pastorałek. Wzięło w niej udział  51 solistów i 3 zespoły muzyczne. Występy oceniało jury w składzie: ALICJA STASIOWSKA-PIWOWAR, JAN BOREK, SERGIUSZ SMOLNICKI.

   Miło nam poinformować, że  w kategorii solistów klas IV - VI nasza uczennica Weronika Chmura zdobyła I miejsce. Weronika zaśpiewała piękną kolędę pt. "Mizerna cicha" z własnym akompaniamentem skrzypcowym.
   Serdecznie gratulujemy!

Góra Grosza 2016

Od 28 listopada do 9 grudnia 2016 roku w naszej szkole trwała  zbiórka pieniędzy  w ramach akcji „Góra Grosza”. Organizatorem akcji jest Towarzystwo „Nasz Dom”. Celem akcji jest m.in. zebranie funduszy na pomoc dla istniejących Domów Dziecka oraz tworzenie nowych Rodzinnych Domów Dziecka.

Zbiórkę pieniędzy na terenie naszej szkoły  przeprowadzał  Samorząd Uczniowski we współpracy z opiekunem samorządu oraz z Dyrekcją szkoły. Dzięki waszemu zaangażowaniu udało nam się zebrać kwotę 106,67 zł.    Monety zostały spakowane i przesłane do fundacji Towarzystwo Nasz Dom.
   Wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję serdecznie dziękujemy!

  Dziekujemy także za wsparcie Fundacji na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych "Pomóż i TY". Ze sprzedaży cegiełek uzyskaliśmy kwotę 136,50 .
 

Spotkanie z magikiem

 

Zobacz galerię zdjęć >>

 

Wigilijne kolędowanie

  W oczekiwaniu na święta Bożego Narodzenia 22 grudnia w naszej szkole obchodziliśmy Szkolną Wigilię. W świąteczny nastrój wprowadziły nas dzieci z oddziału przedszkolnego, które pod kierunkiem pań Jolanty Micek i Barbary Polniaszek przygotowały piękną inscenizację o tematyce bożonarodzeniowej. Obejrzeliśmy także przedstawienie jasełkowe pt. "Dary dla Dzieciątka". Przedstawili je uczniowie klas II i III, przygotowani przez panie Urszulę Dydo i Elżbietę Knap. Na pięknie udekorowanej scenie pojawili się Maryja, Józef, którzy w towarzystwie  aniołów  przedstawili historię narodzin Jezusa. Do szopki betlejemskiej  przybyli  także bohaterowie z bajek - Jaś i Małgosia, Kopciuszek, sierotka Marysia, Pinokio, którzy złożyli hołd Dzieciątku. Aktorzy z wielkim przejęciem, zaangażowaniem i wdziękiem odegrali swoje role.
   Nastpnie  odbyły się wigilie w klasach. Uczniowie wraz z wychowawcami zasiedli przy wigilijnym stole i łamiąc się opłatkiem złożyli sobie życzenia. Świąteczne spotkanie zakończył konkurs kolęd i pastorałek. Wigilijne kolędowanie dostarczyło wszystkim wiele radości i  pozwoliło poczuć magię nadchodzących Świąt. W sali gimnastycznej rozbrzmiewały tradycyjne polskie kolędy oraz znane piosenki o tematyce zimowej. Wszyscy uczestnicy nagrodzeni zostali gromkimi oklaskami, zaś zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe. Gdy już wszyscy uczniowie zaśpiewali przygotowany wcześniej utwór, Pani Dyrektor Urszula Dydo złożyła wszystkim świąteczno-noworoczne życzenia.
   Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji
i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie
i serdeczne relacje.

Zobacz galerię zdjęć >>

Wigila klasy VI >>

Ogólnopolski Konkurs Polskiej Poezji Religijnej

  W dniach 14-15 grudnia 2016 uczennice klasy 6 Weronika Chmura i Gabriela Kułak wzięły udział w XX Ogólnopolskim Konkursie Polskiej Poezji Religijnej. Celem konkursu było rozmiłowanie młodego czytelnika w bogactwie polskiej poezji religijnej oraz zainteresowanie go – dziś już prawie zapomnianą – sztuką pięknej recytacji.

 Niewątpliwie, niezwykłą atrakcją konkursu było miejsce jego finału, które znajduje się 240 metrów pod ziemią w kopalni soli w Bochni. Tam Recytatorzy nie tylko prezentują swój warsztat recytatorski w surowej i jednocześnie
tajemniczej scenerii podziemnych korytarzy, ale również wyruszają z
przewodnikiem na niezapomnianą wyprawę po tajemnicach, które skrywa
kopalnia. W tym roku 120 uczestników z całej Polski recytowało poezję
religijną. Jury w składzie Małgorzata Nawrocka-pisarka, Józef Mika-
aktor i reżyser, dzieciom znany z roli ,,doktorka" w programie
Ziarno, aktor Tadeusz Chudecki grający o. Nikodema w programie
"Aureola" oraz Ks. Łukasz Piórkowski – współtwórca programu TVP
„Ziarno” . Do programu przygotowywała uczennice katechetka Barbara
Polniaszek.
Współorganizatorem konkursu było Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej
„PROMYCZEK” z Nowego Sącza

Zobacz galerię zdjęć >>

Zapraszamy do lektury "Kleksa"

   W tym tygodniu ukazał się  pierwszy numer naszej szkolnej gazetki "Kleks". Mamy nadzieję, że gazetka przypadnie Wam do gustu. Jednocześnie zachęcamy wszystkich do współredagowania gazetki.
  
Pomysł na prowadzenie i wydawanie gazetki szkolnej powstał z inicjatywy uczniów klasy 6, którzy chcieli pokazać, co ciekawego dzieje się  w naszej szkole, w środowisku lokalnym,  dostarczyć rozrywki, czy ujawnić społeczności
szkolnej swoje talenty. Nasi redaktorzy bardzo się starali, żebyście byli zadowoleni i mamy nadzieję, że nam się to udało.
W tym numerze:
• Ciekawostki świąteczne
• O programie „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”
• Gry i zabawy
• Listy od Was
• Kupon zwalniający z odpowiedzi tylko w 5  numerach gazetki!

REGULAMIN ZABAWY Z KUPONEM ZWALNIAJĄCYM Z ODPOWIEDZI!!!

1. Kupon należy wyciąć i dać Nauczycielowi na lekcji.
2. Kupon zwalnia TYLKO z odpowiedzi ustnej.
3. Kupon nie zwalnia z kartkówek i sprawdzianów.
4. Ważny jest tylko kupon z oryginalną,  czerwoną pieczęcią szkoły. Nie wolno posługiwać się kserokopią kuponu.
5. Z kuponu wolno korzystać tylko raz  i tylko na jednej lekcji.

Gorąco  zachęcamy do czytania naszej szkolnej mini- prasy jak i do współpracy z nami. Wasze artykuły lub propozycje prosimy przekazywać redakcji.

Mikołajki  w szkole

"Idzie, idzie święty z długą siwą brodą,
a dwaj aniołkowie za ręce go wiodą.
Każdemu nad głową złota gwiazdka świeci,
idą i szukają samych grzecznych dzieci..."

   6 grudnia upłynął w naszej szkole w bardzo radosnej, świątecznej  atmosferze. Wszyscy uczniowie niecierpliwie oczekiwali na przyjście Świętego Mikołaja. I oto, pojawił się w towarzystwie dwóch Śnieżynek. Święty dotarł do szkoły z workiem pełnym słodkości, co nasi uczniowie przyjęli entuzjastycznie.

   Mikołaj najpierw zawitał do klas najmłodszych, sprawdził, czy wszystkie dzieci były grzeczne, posłuszne rodzicom i czy pilnie się uczyły.  Po wysłuchaniu opowieści najmłodszych, wierszyków i piosenek wręczył słodkie prezenty. Następnie odwiedzał kolejno klasy: czwartą, piątą i szóstą, nic się nie ukryło przed czujnym okiem Mikołaja. Święty był oczarowany, że wszyscy uczniowie świetnie znają tabliczkę mnożenia, w nagrodę wszystkich obdarował słodyczami.
  W tym dniu  uczniowie, którzy posiadali czapkę Świętego Mikołaja, mogli liczyć na specjalny bonus, czyli dzień bez odpytywania. Było wesoło, słodko i świątecznie!

Szkoda, że mikołajki są tylko raz w roku!
                              Święty Mikołaju, zapraszamy również za rok.

Zobacz galerię zdjęć >>

Świąteczne pierniczki

 Grudzień to okres przedświąteczny, który nierozerwalnie łączy się z pieczeniem pierniczków i ich zapachem. Uczniowie klasy III postanowili trochę tego magicznego, świątecznego zapachu wnieść do naszej szkoły.
12 grudnia 2015 roku w naszej klasie miało miejsce wielkie pieczenie świątecznych pierników. Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem.

W miłej atmosferze uczniowie przygotowali piernikowe smakołyki. Pieczenie rozpoczęło się od przygotowania ciasta, które trzeba było rozwałkować, a potem każdy mógł już wybierać ulubione wzory pierników, najczęściej związane z motywami Świąt Bożego Narodzenia i foremkami wycinać z ciasta przyszłe słodkości. Podczas pieczenia pierników w całej szkole unosił się cudownie aromatyczny zapach, który kojarzył się wszystkim ze świąteczną atmosferą i kusił uczniów z innych klas . Po upieczeniu ciasteczek przyszedł czas na ich dekorację. Przyozdabiając swoje wypieki dzieci miały okazję do połączenia doskonałej zabawy z rozwojem talentów artystycznych. Kolorowe ciasteczka wyglądały pięknie i smakowały doskonale. Pieczenie pierników w szkole sprawiło uczniom ogromną frajdę i radość.

Zobacz galerię zdjęć >>

Wyjazd na lodowisko

 9 grudnia uczniowie klasy drugiej i trzeciej naszej szkoły uwalniali swoją energię na lodowisku na dębickim lodowisku. Pod opieką nauczycieli i rodziców miło spędziło czas na tafli. Jedni stawiali pierwsze kroki, inni doskonalili swoje umiejętności.

Celem wyjazdu było doskonalenie techniki jazdy na łyżwach, propagowanie sportu zimowego i aktywnego stylu życia, integracja uczniów oraz oczywiście dobra zabawa. Gdy dotarliśmy na miejsce w oczach niektórych osób widać było lekki strach. Założyliśmy łyżwy i… zostało tylko zrobić ten pierwszy, ale jakże trudny krok na lodzie. Okazało się, że jednak nie jest to takie trudne i dostarcza mnóstwa radości. Uczniowie chętnie poddali się łyżwiarskim szaleństwom, z ogromną determinacją starali się wygrać z grawitacją na lodowisku. Wszyscy bawili się znakomicie, ponieważ prawie całe lodowisko było do naszej dyspozycji. Zmęczeni, ale wielce szczęśliwi, zrelaksowani i odprężeni wróciliśmy ze świadomością, że wyjazd był bardzo udany i należy go w przyszłości koniecznie powtórzyć. Serdecznie dziękujemy rodzicom za ogromne zaangażowanie i zorganizowanie tego atrakcyjnego wyjazdu.

Zobacz galerię zdjęć >>

Nagroda w programie "Z Kujawskim pomagamy pszczołom"

 Uczniowie klasy IV i  VI naszej szkoły biorący udział w ogólnopolskim konkursie „Akademia Przyjaciół Pszczół: Pszczeli bohaterowie” zostali   wyróżnieni za  relację z zadania "Stwórz fotoreportaż o pszczołach". Pszczela komisja  Akademii Przyjaciół Pszczół uznała, że ilość pracy i serca, którą włożyli uczniowie w realizację zadania jest godna podziwu.

  Zespół „Wolańskie  Pszczoły” otrzymał pszczele gadżety – nagrody za przyznane wyróżnienie.

Gratulujemy  Weronice Chmura, Wiktorii  Kasprzyk, Wiktorii Kleszcz, Gabrieli Kułak, Marii Lach, Wiktorii Madej, Paulinie Żmuda, Karolowi Chmiel, Łukaszowi Grych, Igorowi Litwa, Patrykowi  Persak, Natalii Chmiel, Jakubowi Kurdziel, Patrykowi Niemiec, Tomkowi Kułak, Kamilowi Dziedzic

Zobacz galerię zdjęć >>

Apel z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS

Co roku 1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień Walki z AIDS. Jest to taki dzień, w którym szczególnie staramy się przełamywać bariery, takie jak strach, lęk, obawa o własne zdrowie. Jest to dzień bardzo szczególny, nie tylko promujący walkę z AIDS, ale także czas w którym staramy się zwrócić uwagę społeczeństwa na ciągle aktualny problem epidemii HIV/AIDS.

   W naszej szkole 7 grudnia został zorganizowany apel poświęcony tej tematyce, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie. Uczniowie klasy szóstej w formie prezentacji multimedialnej przybliżyli problematykę AIDS. Zebrani zapoznali  się z głównymi drogami zakażenia wirusem oraz niezbędną profilaktyką.  
    Prowadzący apel przypięli Czerwoną Kokardkę -  symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS i ich bliskimi.
Na szkolnym korytarzu uczniowie zrobili gazetkę, na  której zamieścili najważniejsze informacje o HIV i AIDS. 
Apel przygotowała klasa VI pod opieką p. Anieli Dydo.

Zobacz galerię zdjęć >>

Wycieczka do Tesco w Ropczycach

        28 listopada uczniowie klas IV-VI Publicznej Szkoły Podstawowej w Woli Wielkiej udali się autokarem do sklepu Tesco w Ropczycach. Pojechali tam, aby wziąć  udział w zajęciach w ramach realizacji projektu „Od uprawy do potrawy”. W sklepie przywitały uczniów dwie bardzo sympatyczne i kompetentne panie: Izabela Koczur i Alina Chorchut. Na początek uczniowie mogli zdjąć kurtki i odłożyć plecaki. Następnie panie rozdały dzieciom czerwone kamizelki z logo projektu. Po ogólnym omówieniu programu przystąpiono do realizacji zadań. Na wstępie uczennica Gabrysia Kułak odczytała do mikrofonu  informację o akcji w sklepie. Wszyscy klienci sklepu i obsługa mogli to usłyszeć z głośników sklepowych. Następnie troje wybranych uczniów rozwiązało układankę literową. Rozpoczęła się wędrówka poprzez kolejne działy sklepu. Pani Aneta Feret- Kłys, wychowawczyni klasy IV odczytywała zagadki
i rymowanki.  Panie prowadzące zajęcia posiłkowały się planszami, fiszkami itp. Przy każdym z działów uczniowie odszukiwali naklejki, które skrzętnie gromadzono.
      Pierwszym działem były owoce i warzywa. Tu była degustacja warzyw i  owoców, w tym  różnych orzechów. Niektóre owoce dzieci smakowały po raz pierwszy. Poświęcono również czas na obserwację ziół i omówienie  ich wartości odżywczych i zastosowania. Na dłużej zatrzymano się przy bakaliach. Dzieciom bardzo smakowały suszone figi, banany i jabłka.
      Kolejnym dużym działem, który odwiedziły dzieci były mąki, makarony i kasze. Tu szczególną uwagę zwrócono na typy mąki i jej oznakowanie. Uczniowie zgadywali z jakich zbóż produkuje się różne rodzaje kasz.
      Następnie udano się na dział z nabiałem. Na tym dziale odczytywano etykiety. Dzieci nauczyły się , na co zwracać uwagę przy wyborze produktu z półki sklepowej. Następnie dzieci wybrały najzdrowszy jogurt. Był to jogurt naturalny. Prowadząca zaproponowała uczniom i opiekunom, aby wzięli je do wózka.
      Ostatnim działem zwiedzanym przez uczniów była alejka z wodą. Tutaj należało wykazać się talentem aktorskim, bo zadanie do rozwiązania polegało na odgadnięciu kalamburów. Natalia, Igor, Marysia i Paulina poradzili sobie doskonale.   Na tym etapie uczniowie dowiedzieli się, jak ważna dla organizmu człowieka jest woda i ile należy jej spożywać w ciągu dnia.
     Po przejściu wszystkich zaplanowanych działów uczniowie zostali przeszkoleni w obsłudze kasy samoobsługowej.
      Następnie wszyscy udali się do strefy zamkniętej dla klientów. Wszyscy przeszli przez magazyn i udali się do pomieszczenia, gdzie na uczniów czekał stół uginający się od przepysznych owoców.
W miseczkach i na talerzach czekały na uczniów pomarańcze, pomelo, grejpfruty, banany, mandarynki, jabłka, śliwki, winogrona, kaki, suszona żurawina, rodzynki, chipsy bananowe i jabłkowe, orzeszki, musli i wiele innych pyszności. Stały też pyszne soki owocowe.  Po zajęciu miejsc uczniowie otrzymali planszę z piramidą zdrowia. Należało ją uzupełnić  odszukanymi w sklepie zgromadzonymi naklejkami. Zadanie nie było łatwe, ale wspólnymi siłami udało się je rozwiązać. Uzupełniona planszę dzieci otrzymały w prezencie. Będzie doskonałą pomocą dydaktyczną.  Następnie  uczniowie po  umyciu rąk mogli przygotować sobie fantastyczny jogurt owocowy albo sałatkę. Niektórzy mieli okazję spróbować egzotycznych owoców po raz pierwszy.
       Po smakowitym  i zdrowym posiłku prowadzące panie podsumowały zajęcia i obdarowały uczniów i opiekunów upominkami.
       Na zakończenie zostało zrobione pamiątkowe zdjęcie. Uczniowie otrzymali jeszcze piękne niebieskie balony.
     
Nauczyciele i uczniowie biorący udział w projekcie serdecznie dziękują za bardzo pouczające, ciekawie przeprowadzone zajęcia, prezenty i fantastyczną przygodę.

Zobacz galerię zdjęć >>

Sukces uczennic klasy VI w Konkursie Recytatorskim Poezji Religijnej

W etapie gminnym, który odbył się w Straszęcinie wzięło udział 5 uczennic:
Weronika Chmura,
Wiktoria Kleszcz,
Wiktoria Kasprzyk,
Gabriela Kułak
i Maria Lach.

Do etapu powiatowego zakwalifikowały się Weronika – II miejsce i Gabriela- III miejsce. Weronika również brała udział w kategorii poezja śpiewana. Tam bezapelacyjnie zwyciężyła.
Etap powiatowy odbył się w Domu Kultury Śnieżka. Okazało się, że Gabrysia i Weronika w kategorii recytacji zajęły równorzędne I miejsce. Przepiękne recytacje wierszy „Mój Anioł” i „Czemu zamykasz drzwi” zyskały uznanie profesjonalnego jury.
Weronika Chmura została laureatką I nagrody w kategorii poezji śpiewanej. Gratulujemy serdecznie.

 Zobacz galerię zdjęć >>

  Święto Niepodległości

11 listopada obchodzimy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzień ten jest uwieńczeniem wielu lat walki, wiary i poświęcenia naszych przodków na drodze do wolności.

Nasza szkoła, pamiętając o tych jakże ważnych dla Polaków wydarzeniach, zorganizowała dnia 15 listopada 2016 roku uroczystą akademię. Uczniowie klas IV - VI pod kierunkiem p. Anety Maźnickiej i p. Anny Czerniak przygotowali piękny koncert pieśni patriotycznych poświęconych naszej Ojczyźnie. Dzieci, nie tylko pięknie śpiewały różne pieśni patriotyczne , ale też przedstawiały historię powstania każdego utworu. Poprzez wspaniałe wykonanie takich pieśni jak „Mazurek Dąbrowskiego”, „Rota”, „Biały Krzyż”, „Rozkwitały pąki białych róż” , „Maszerują strzelcy”, „Legiony”, „Pierwsza kadrowa”, „Niepodległa” oddały hołd tym, którzy poświęcili dla Niej to, co najcenniejsze– własne życie.
 

 Zobacz galerię zdjęć >>

  Coroczny wyjazd do Filharmonii Krakowskiej

10 listopada 2016 roku uczniowie klas IV-VI wraz z opiekunami udali się do Krakowa. W planie wycieczki było zwiedzanie Krakowa, szczególnie trasy podziemnej oraz udział w koncercie patriotycznym „GaudeMater Polonia”.

Po przyjeździe do Krakowa udaliśmy się pod Wawel. Pospacerowaliśmy uliczkami Krakowa, zrobiliśmy zdjęcia pod Smokiem Wawelskim i skierowaliśmy się w kierunku Sukiennic, aby przejść historyczną trasę podziemną. Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy  i wraz z przewodnikami zwiedzaliśmy fantastyczną ekspozycję. Obejrzeliśmy również widowisko „Historia króla Kraka” w podziemnym kinoteatrze.

Po przejściu trasy podziemnej udaliśmy się na posiłek. Opiekunowie poszczególnych grup zdecydowali o wyborze miejsca obiadu.

O godzinie 17.00 w Filharmonii Krakowskiej uczestniczyliśmy w przepięknym koncercie patriotycznym „GaudeMater Polonia”. Mecenatem koncertu był Adam M. Bak Foundation, Inc. New York . Honorowym patronatem objął koncert Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz Metropolita Krakowski.

W programie koncertu były pieśni patriotyczne, pieśni z filmów powstałych na kanwie Trylogii  Henryka Sienkiewicza i pieśni żołnierskie.

Wykonawcami byli najlepsi polscy artyści operowi : Katarzyna Oleś-Blacha, Alicja Ciesielczuk, Magda Niedbała Solarz, Bogusław Morka, Ryszard Morka, Mariusz Solarz. Część utworów wykonywał znakomity Chór Mariański pod batutą Jana Rybarskiego. Solistom i chórowi towarzyszyła Krakowska Młoda Filharmonia pod przewodnictwem Rafała Karczmarczyka.

Koncert był prowadzony przez Annę Dijuk – Bujok i  Jerzy Zelnik.

Wróciliśmy zachwyceni pięknymi wykonaniami i atmosferą koncertu. Jesteśmy wdzięczni sponsorom- Państwu Ewie i Adamowi Bąkom za umożliwienie nam wielu przeżyć artystycznych i obcowania z wielką sztuką.

Zobacz galerię zdjęć >>

  Śniadanie daje moc!

W ramach realizowanego programu „Śniadanie Daje Moc” 8 listopada 2016 r. na zajęciach lekcyjnych zorganizowano wspólne śniadanie w klasie II i III. Uczniowie z pomocą  wychowawców przygotowali posiłek:  kanapki z owoców, warzyw, przetworów mlecznych, zbożowych  i mięsnych oraz szeroką gamę warzyw. Nasi mali kucharze przeobrazili się w prawdziwych mistrzów, o czym świadczyły ich profesjonalne stroje, przygotowane z wielką fantazją apetyczne dania i  zadowolone miny wszystkich małych konsumentów.  Panie wychowawczynie zachęciły uczniów do codziennego spożywania zdrowej żywności i życzyły wszystkim smacznego.  W dalszej części zajęć dzieci: rozpoznawały poszczególne produkty, wypowiadały się o ich pochodzeniu, urozmaicaniu menu potraw ze wskazaniem na te, które powinny w większej ilości i z większą częstotliwością być spożywane ze względu na ich walory zdrowotne. Zajęcia upłynęły w radosnej atmosferze.

Dziękujemy również rodzicom uczniów  za wszelką pomoc w przygotowaniu akcji. 

Zobacz galerię zdjęć >>

  Spotkanie z pszczelarzem

W październiku nasze dzieci miały okazję poznać tajemniczy świat pszczół. Szkołę odwiedził lokalny Pszczelarz, właściciel pasieki i wielki miłośnik tych owadów. Udało mu się zaintrygować wszystkie dzieci, które z fascynacją słuchały historii o życiu w ulu.

Pszczelarz przyniósł ze sobą transporter, w jakim zwykle przenoszone są pszczoły, a także ramki, pojemniczek do przenoszenia królowej matki i inne akcesoria. Dzieci przy pomocy lupy oglądały jak precyzyjna musi być praca owadów. Wszyscy dowiedzieliśmy się, że w ulu żyje około dwudziestu tysięcy pszczół, a bywa, że ta liczba wzrasta do stu tysięcy! Niewyobrażalna ilość. Pszczoły w ulu mają ściśle przyporządkowane role, spotyka się zbieraczki, karmicielki, czyścicielki, woszczarki, trutnie, no i oczywiście królową matkę, najważniejszą postać w całym roju. Matka pszczela składa jajka i integruje całą tę wielką rodzinę. Pszczelarz wykorzystał ramki do zobrazowania, kiedy lęgną się pszczoły robotnice, a także co się dzieje, gdy w ulu zabraknie królowej matki - bo i takie epizody się zdarzają. Pszczoły przetwarzają miód, o czym wiedzą nawet najmniejsze dzieci. Lecz tym razem dowiedzieliśmy się także czym jest pierzga i do czego służy pyłek, a nawet jak powstaje propolis i jaką rolę pełni kit.

Pszczoły to niezwykle mądre stworzenia. Potrafią poradzić sobie z sytuacją zagrożenia, gdy do ula wtargnie intruz. Gdy matka pszczela jest już stara i nieaktywna, zaczynają hodować nową matkę.

Należy również pamiętać, że ul to dom pszczół zbudowany przez człowieka. A pszczoły żyją również dziko i doskonale sobie radzą. Świat pszczół okazał się być niezmiernie wciągający. Dzieci zadawały Panu Pszczelarzowi mnóstwo pytań, a on odpowiadał na nie z autentyczną pasją.

Bardzo dziękujemy Panu Pszczelarzowi za odwiedziny!

 Zobacz galerię zdjęć >>

  Z Kujawskim pomagamy pszczołom

  Dzień Bezpiecznego Komputera

Dzień Bezpiecznego Komputera w Polsce obchodzony jest od 12  lat. Jego celem jest informowanie o zasadach bezpiecznego korzystania z komputera i zagrożeniach   w sieci. Komputer i Internet – najpopularniejsze narzędzia współczesnego życia i okno na świat. Dają nieograniczone możliwości, pod warunkiem oczywiście, że mądrze się z nich korzysta. Zagrożeń w sieci nie da się uniknąć, dlatego warto wiedzieć, jak z nimi walczyć.

W ramach Dnia Bezpiecznego Internetu odbył się w naszej szkole apel poświęcony bezpiecznej pracy z komputerem i Internetem. Dzieci obejrzały scenki w wykonaniu uczniów klasy VI:
- „Nigdy nie wiesz, z kim rozmawiasz, więc uważaj!”
- „Sprzeczki braterskie, czyli o wyzyskiwaniu starszego rodzeństwa”
- „Na ratunek ofierze sieci”.
Uczniowie klas II i III zaśpiewali piosenkę "Pan komputer". Następnie Weronika, Wiktoria i Gabrysia przedstawiły  prezentacje multimedialne przygotowane na szkolny konkurs „Bezpiecznie korzystam z komputera i Internetu”. Po zakończeniu każdej prezentacji był quiz z nagrodami. Uczniowie mieli okazję sprawdzić, czy znają zasady bezpiecznego korzystania  z komputera i Internetu.  Okazało się, że wszystkie dzieci, dysponują dużą wiedzą na ten  temat.  Nawet przedszkolaki bez trudu odpowiadały na pytania.
Podczas apelu ogłoszono wyniki konkursu na najładniejszą zakładkę oraz konkursu na prezentację multimedialną pod hasłem „Bezpiecznie korzystam z komputera i Internetu”:
I miejsce - Weronika Chmura,
II miejsce - Wiktoria Kasprzyk,
III miejsce - Gabriela Kułak.
Uczennice otrzymały nagrody i pamiątkowe dyplomy. Na zakończenie prowadzący apel: Wiktoria Madej i Patryk Perszak przypomnieli 10 zasad bezpieczeństwa w sieci, o których zawsze warto pamiętać:
1. Korzystaj z programów antywirusowych.
2. Pamiętaj, aby po zakończeniu pracy w sieci wylogować się!
3. Nie publikuj w sieci i nie przesyłaj nigdy i nikomu intymnych zdjęć.
4. Bierzesz odpowiedzialność za swoje słowa używane w komentarzach.
5. Zabezpieczaj hasłem swoje konta w sieci oraz telefon.
6. Zabezpieczaj swoje konto lub profil opcjami prywatności.
7. Do portali społecznościowych dodawaj wiarygodnych znajomych.
8. Nie ufaj osobom poznanym w sieci.
9. Nie podawaj swoich danych osobowych.
10. Mów rodzicom, jeśli coś jest nie tak.


Apel przygotowały panie Agnieszka Jedynak i Jolanta Gawryś.

 Zobacz galerię zdjęć >>

  Ognisko

20 października 2016 roku w ramach projektu „Dopóki masz wybór” finansowanego przez Urząd Gminy w Żyrakowie zostało zorganizowane ognisko dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Pogoda dopisała . Warunki atmosferyczne sprzyjały zabawom na podwórku szkolnym. Były gry i zabawy z piłkami, kółkami hula hop, woreczkami. Wśród maluchów  dużą popularnością cieszył się zabawowy tor przeszkód.Główna atrakcją imprezy było oczywiście pieczenie kiełbasek i ziemniaków.

Do przysmaków  z ogniska była gorąca herbatka.Na deser dzieci otrzymały zdrowe soczki i wafelki. Zmęczone  ale szczęśliwe dzieci niechętnie opuszczały szkolne podwórko.

Ognisko było ostatnim zadaniem zawartym w projekcie „Dopóki masz wybór”.

 Zobacz galerię zdjęć >>

  Spotkanie z lekarzem

 Jednym z zadań zawartych w programie profilaktycznym szkoły, a także w projekcie „Dopóki masz wybór” było spotkanie z lekarzem. 19 października 2016 roku pan doktor Grzegorz Kułak  zaszczycił nas swoją obecnością. Spotkał się ze wszystkimi uczniami i wygłosił bardzo interesującą pogadankę na temat używek i innych substancji uzależniających.

    Pogadanka miała formę prezentacji multimedialnej. Każdy slajd był pretekstem do rozmowy z uczniami. W trakcie prezentacji można było zadawać  pytania, a także wyrażać swoje opinie i refleksje. Uczniowie byli bardzo zainteresowani tematem i aktywni podczas spotkania. Dziękujemy panu doktorowi za zaangażowanie w życie naszej szkolnej społeczności.

 Zobacz galerię zdjęć >>

Zdjęcia  z programu "Z Kujawskim pomagamy pszczołom"cz. 1

  "Z Kujawskim pomagamy pszczołom"

Uczniowie klasy VI naszej szkoły biorą udział w ogólnopolskim konkursie „Akademia Przyjaciół Pszczół: Pszczeli bohaterowie”. Cieszący się dużym zainteresowaniem w całej Polsce konkurs odbywa się w ramach programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Szóstoklasiści: Weronika Chmura, Wiktora  Kasprzyk, Wiktora Kleszcz, Gabriela Kułak, Maria Lach, Wiktora Madej, Paulina Żmuda, Karol Chmiel, Łukasz Grych, Igor Litwa i Patryk  Persak założyli zespół „Wolańskie  Pszczoły”.

Pod opieką pani Anieli Dydo – nauczyciela  przyrody  oraz innych nauczycieli uczących w szkole  walczą z kilkudziesięcioma zespołami z całej Polski o wyposażenie szkolnej pracowni przyrodniczej o wartości 5000 zł. Wyniki ich zmagań poznamy już 15 grudnia.
    Do tej pory udało nam się zrealizować wiele zadań konkursowych.  Na zajęciach pozalekcyjnych  dzieci nakręciły filmiki „ Jak w roju” i „Pszczeli taniec”; opracowały fotoreportaż o pszczołach; narysowały mapę  przedstawiającą, jak wiele zawdzięczmy małym, pracowitym  pszczołom; stworzyły plakat  „Każdy z nas może pomóc pszczołom” oraz   napisały list do mieszkańców powiatu dębickiego  zatytułowany "Pszczoły proszą o pomoc!". Alarmują w nim, że  liczba pszczół  w Polsce i w Europie co roku drastycznie maleje.  Podpowiadają, co najbardziej  szkodzi owadom zapylającym  i  jak każdy z nas może im  pomóc. Uczniowie    zwracają się  z prośbą do  rolników,  aby stosowali tylko naturalne środki ochrony roślin, a wiosną nie wypalali traw, bo to zabija pszczoły. Szóstoklasiści apelują także  do działkowców, ogrodników, wszystkich uprawiających przydomowe ogródki, by hodowali  rośliny kwietne, różnorodne, kwitnące w różnych porach roku. W ten sposób zapewnimy zapylaczom pożywienie  przez jak najdłuższą część roku.
    Na zajęciach komputerowych uczniowie założyli blog internetowy o pszczołach pod adresem  http://wolanskiepszczoly.blogspot.com/. Dzielą się na nim  ciekawostkami z  życia pszczół, prezentują  niektóre swoje działania. Warto  często go odwiedzać! Na korytarzu szkolnym powstała gazetka o pszczołowatych. 12 października na przerwach  szóstoklasiści zorganizowali stoisko z miodem. Wszyscy uczniowie i  odwiedzający tego dnia naszą szkołę mieli możliwość degustacji różnych rodzajów miodu. Tej akcji towarzyszył quiz o pszczołach. Trzeba było wykazać się także znajomością pszczołowatych i odpowiedzieć na pytania quizu. Kto zrobił to bezbłędnie otrzymywał słodką nagrodę - łyżeczkę miodu.  
Wiele działań jeszcze przed nami. Planujemy nawiązać współpracę ze sklepami ogrodniczymi w naszej okolicy, zorganizować galerię pszczelej sztuki. Rozpoczęliśmy prace nad przygotowaniem podręcznika, jak dbać o pszczoły oraz książki kucharskiej z przepisami z miodem dla osób będących na różnych dietach, np. bezglutenowej i innych.
Zapraszamy wszystkich uczniów i rodziców do współpracy i pomocy!
 

Blog o pszczołach "Wolańskie Pszczoły"

Zapraszamy do odwiedzenia naszego bloga internetowego o pszczołach Wolańskie Pszczoły. Blog powstał w ramach programu edukacyjnego
"Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Prowadzą go uczniowie klasy VI pod opieką p. Agnieszki Jedynak. Na blogu można przeczytać ciekawostki o pszczołach oraz zapoznać się z zadaniami, jakie uczniowie wykonują w konkursie „Akademia Przyjaciół Pszczół: Pszczeli bohaterowie”.

5 szkół, które zdobędzie najwięcej punktów otrzyma  wyjątkową nagrodę – wyposażenie pracowni przyrodniczej. Dlatego walczymy i bardzo prosimy o częste odwiedzanie bloga,  zwiększy to nasze szanse na wygraną.
http://wolanskiepszczoly.blogspot.com/

Dzień Edukacji Narodowej

13 października 2016r odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Uczniowie  pod kierunkiem pani Jolanty Gawryś przygotowali występ, na który złożyły się 3 scenki przedstawiające pracę nauczyciela. Były także wiersze, piosenki oraz podziękowania wszystkim pracownikom szkoły za  ich trudną i mozolną pracę .

Na zakończenie uroczystości uczniowie wręczyli nauczycielom i pracownikom szkoły kwiaty i laurki z życzeniami.

„Spotkania z historią w GBP w Żyrakowie”

19 października 2016 roku czworo uczniów z naszej szkoły wzięło udział w projekcie „Spotkania z historią w GBP w Żyrakowie”. Było to spotkanie z pracownikiem IPN w Rzeszowie. Wykład został zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Żyrakowie. Prelekcja dotyczyła pomocy Polaków dla ludności żydowskiej na Rzeszowszczyźnie w latach 1939-1943.

Oprócz uczniów w spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy gminy odznaczeni medalem „Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata”, ich bliscy i przedstawiciele władz samorządowych. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w pięknej i wzruszającej lekcji historii. Obejrzeli również film o rodzinie Ulmów z Markowej.

 Zobacz galerię zdjęć >>

Warsztaty scenopisarskie ze Zbigniewem Masternakiem

Warsztaty scenopisarskie ze Zbigniewem Masternakiem- dziennikarzem, pisarzem, autorem scenariuszy i producentem filmowym.
11 października przedstawicielki klasy VI w osobach: Gabriela Kułak, Paulina Żmuda, Wiktoria Kleszcz i Wiktoria Kasprzyk wzięły udział w warsztatach scenopisarskich. Zadaniem grup warsztatowych było napisanie opowiadania, które będzie podstawą scenariusza filmowego.

Akcja opowiadania miała rozgrywać się na terenie gminy Żyraków. Mimo, że dziewczynki były najmłodszą grupą stworzyły bardzo ładne, ciekawe opowiadanie pod tytułem „Szczęśliwy los”.
Zostało one dobrze ocenione przez prowadzącego. Warsztaty okazały się kolejnym ciekawym doświadczeniem.

Spotkanie autorskie z Wojciechem Widłakiem

W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki w dniu 11.10.2016r. dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie z klasy II i III uczestniczyły w spotkaniu autorskim z Panem Wojciechem Widłakiem w Publicznej Bibliotece w Górze Motycznej.
Pan Wojciech Widłak tworzy książki dla dzieci, znany szczególnie dzięki serii o” Panu Kuleczce”.

  Podczas spotkania opowiadał jak powstaje książka, skąd się biorą pomysły do jej napisania. Zaprezentował napisane przez niego książki czytając wszystkim zebranym fragment jednej z nich. Spotkanie było bardzo interesujące. Dzieci miały możliwość zakupienia książek z autografem pisarza.

 Zobacz galerię zdjęć >>

Spotkanie z policjantem

 22 września naszą szkołę odwiedzili policjanci z Posterunku Policji w Żyrakowie: kierownik posterunku asp. sztab. Paweł  Prokop i dzielnicowy st.sierż.Tomasz Osak. Tematem spotkania z uczniami klas 0 - VI były zagrożenia, jakie wynikają z łamania prawa, a także z drobnych, nie zawsze uświadomionych, wykroczeń.

 Wizyta przebiegła w bardzo miłej atmosferze. Nasi goście zwrócili uwagę  na niebezpieczeństwa na drodze, wskazali jak ważne jest używanie podczas podróży pasów bezpieczeństwa oraz znaczków odblaskowych.  Funkcjonariusze policji przypomnieli o konieczności zachowania ostrożności w kontaktach z nieznajomymi. Poruszyli także temat zagrożeń wynikających z korzystania z interenetu i obecności w cyberprzestrzeni.

Spotkanie odbyło się  w ramach realizacji programu profilaktycznego "Dopóki masz wybór".

Była to bardzo pouczająca lekcja bezpieczeństwa, która na pewno pozostanie dzieciom na długo w pamięci.                    

 Zobacz galerię zdjęć >>

Wyjazd do kina na film "Jak zostać kotem"

   We wtorek, 20 września br.  uczniowie klas 0-VI wraz z opiekunami udali się do kina "Kosmos" w Dębicy, by obejrzeć film „Jak zostać kotem”.
   To ciekawa i pełna humoru opowieść o właścicielu korporacji opętanym myślą o zbudowaniu najwyższego wieżowca. W pogoni za tym celem zapomina o rodzinie i urodzinach córki. Niechętnie kupuje jej wymarzony prezent - kota.
Dochodzi jednak do wypadku i bohater zostaje uwięziony w ciele czworonoga. Prawdziwe kłopoty, ale i zabawa, zaczynają się, gdy zakupiony przez Toma kot trafia w ręce jego córki. A on sam dowiaduje się, że ma tylko tydzień, by znaleźć sposób na powrót do normalnej postaci. W przeciwnym wypadku już na zawsze pozostanie kotem! Cały film pełen był zabawnych sytuacji i tekstów. Perypetie kota Puszka wywoływały salwy śmiechu. „Jak zostać kotem” to film, który potrafił nas rozbawić, ale też pouczyć. Nie zabrakło w opowieści morału. Zrozumieliśmy, że najważniejszą wartością w życiu jest rodzina i czas, który spędzamy razem.
   Tę zabawną komedię mogliśmy obejrzeć dzięki udziałowi w programie profilaktycznym "Dopóki masz wybór".         Zobacz galerię zdjęć >>

Zawody sportowe

Igrzyska Młodzieży Szkolnej dziewczęta – chłopcy
DYSCYPLINA: Ind. Mistrzostwa w LA
SZCZEBEL ZAWODÓW: powiat
TERMIN: 20.09.2016r. godz. 10,00
MIEJSCE: Pustków-Osiedle
ORGANIZATOR: P SZS Dębica
LICZBA UCZESTNIKÓW - 132
Naszą szkołę reprezentowało 5 uczniów:
Rzut piłeczką palantową- Łukasz Grych
Bieg na 600 metrów- Wiktoria Kasprzyk i Paulina Żmuda
Bieg na 1000 metrów - Maciej Walkowicz i Patryk Persak.
Wszyscy uczniowie spisali się bardzo dobrze. Poprawili swoje najlepsze rezultaty. Najwyższe miejsce - V zajął Łukasz w rzucie piłeczką. Sportowcom gratulujemy.                                 Zobacz galerię zdjęć >>

Sprzątanie Świata 2016

WEŹ SPRAWY W SWOJE RĘCE I DZIAŁAJ!
SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA 2016
16-18 WRZEŚNIA

23. EDYCJA AKCJI SPRZĄTANIE ŚWIATA - POLSKA PRZEBIEGAŁA POD HASŁEM
„Podaj dalej... drugie życie odpadów"

Głównym przesłaniem akcji jest:
- promowanie poszanowania zasobów i efektywnej segregacji,
- unikanie odpadów – szacunek do przedmiotu,
- uświadomienie Polaków o ich wpływie na środowisko i ilość wytwarzanych odpadów podczas codziennych czynności.

Akcję w naszej szkole rozpoczęto od apelu na którym:
• Przedstawiono główne cele akcji
• pokazano film o zagrożeniach środowiska przyrodniczego, formach pomocy przyrodzie i działaniach najmłodszych w celu ratowania naszej planety
• pokazano prezentację multimedialną przedstawiającą działania na rzecz przyrody w naszej szkole
Apel oraz gazetkę zachęcającą do wzięcia udziału a akcji Sprzątania Świata przygotowała opiekunka szkolnego koła LOP z uczniami klasy VI.
Wychowawcy przeprowadzili pogadanki na temat zasad bezpieczeństwa podczas sprzątania oraz wskazali wyznaczony teren do sprzątania .
W dniach od 15 do 21 września uczniowie, wychowawcy, nauczyciele i pracownicy obsługi zaopatrzeni w worki na zbiórkę śmieci i jednorazowe rękawice, już po raz kolejny uczestniczyli w akcji ekologicznej „Sprzątanie świata”. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegła bardzo szybko i sprawnie, a efekty pracy wszystkich były zadowalające. Zebrano głównie: papier, plastik (różnego rodzaju i wielkości torebki, butelki), szkło (głównie butelki) i puszki aluminiowe. Najwięcej śmieci zebrali uczniowie klas IV likwidując dzikie wysypisko śmieci nad rzeką. Worki ze śmieciami zostały zebrane w wyznaczonym miejscu. Urząd Gminy w Żyrakowie zapewnił odbiór zebranych worków z odpadami. Teren objęty akcją:

- Boisko szkolne – kl I, II, III
- Plac zabaw dla dzieci - odział przedszkolny
- Otoczenie budynku szkoły – I, II, III
- Otoczenie budynku Ochotniczej Straży Pożarnej kl VI
- Przystanek autobusowy kl IV
- Droga i rowy w kierunku Świercza od przystanku kl VI
- Teren wzdłuż rzeki Wiewiórczanki od mostu do kładki kl IV
- Droga i rowy w kierunku Straszęcina od szkoły do przystanku kl V
Wszyscy uczestnicy wyrazili nadzieję, iż ich praca nie pójdzie na marne. Czynny udział w akcji dał im do zrozumienia, że należy dbać o swoje środowisko, które powinno cieszyć oko swoim naturalnym pięknem, a nie szpecić brzydotą porozrzucanych odpadów.

Zobacz galerię zdjęć >>                                                                         Koordynator akcji Aniela Dydo

Ognisko klasy V

W ramach integracji zespołu klasowego  14 września odbyło się ognisko klasowe. Uczniowie

klasy V wraz z wychowawcą  wspólnie opracowali plan działań związanych z przygotowaniem ogniska klasowego.

Wspólne spędzone chwile upłynęły w miłej atmosferze. Pieczenie kiełbasek i ziemniaków, gry i zabawy na podwórku szkolnym sprawiły, że uczniowie po zakończeniu spotkania już planowali  zorganizowanie  w przyszłości kolejnego ogniska.

Zobacz galerię zdjęć >>

Ognisko klasy VI

13 września 2016 roku tradycyjnie spotkaliśmy się na ognisku. Skorzystaliśmy z zaproszenia rodziców Gabrysi. Ognisko i zabawy zorganizowaliśmy na ich podwórku. Były zabawy, gra w piłkę nożną, rzuty do kosza, gra w bule (petanqe), a na koniec w dwa ognie. Oczywiście smażyliśmy kiełbaski i piekliśmy ziemniaki. Czas bardzo szybko minął, bo to co dobre szybko się kończy. Dziękujemy rodzicom Gabrysi za miłe przyjęcie i okazaną pomoc!

 Zobacz galerię zdjęć >>

Wiemy, jak zdrowo się odżywiać

W dniu 15.09.2016 r.  w naszej szkole gościliśmy dwie panie dietetyczki z Bonne Sante w Dębicy, które prowadziły prelekcję na temat  zdrowego odżywiania się.
   Poprzez ciekawą prezentację dzieci dowiedziały się, jaki wpływ na zdrowie ma dieta. Panie zaprezentowały i omówiły piramidę zdrowego żywienia. Opowiedziały, co jeść, aby dobrze się uczyć. Potwierdziły, że bardzo ważnym posiłkiem jest śniadanie, które daje nam siłę na pierwsze godziny lekcyjne.
Zachęcały uczniów do spożywania  pięciu pełnowartościowych posiłków dziennie, picia  wody i zastępowania słodkich przekąsek np. owocami. Ponado uczniowie mieli szansę dowiedzieć się, jakich produktów należy używać jak najczęściej, a jakich unikać. Obie panie prowadziły zabawy dla dzieci. Jedna z nich polegała na odgadywaniu haseł o zdrowej żywności, druga zaś na segregowaniu  zdrowej i szkodliwej żywności oraz wrzuceniu jej do odpowiednich koszyków.
  Uczniowie byli bardzo zainteresowani tamatem oraz aktywnie włączali się w dyskusję.

Witamy w nowym roku szkolnym

Zobacz galerię zdjęć >>

Minęły już dwa miesiące wakacji, beztroskiej zabawy i wyjazdów. Pora wracać do szkoły, zdobywać kolejne wiadomości i doświadczenia. Pierwszego września 2016 roku rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Uczniowie, rodzice, nauczyciele uczestniczyli we Mszy Świętej, a następnie w  uroczystej akademii, którą przygotowała pani E. Knap  wraz z uczniami klas V i VI. Dzieci wspominały minione wakacje, witały się ze szkołą, udzielały też cennych wskazówek, zwłaszcza młodszym kolegom, jak radzić sobie ze szkolną rzeczywistością. Życzymy wszystkim, by nowy rok szkolny przyniósł dużo radości i sukcesów.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017
w czwartek  1 września 2016r.

Mszą Św. w kościele parafialnym w Straszęcinie
o godzinie 8:00 rozpoczniemy nowy rok szkolny.
Uroczysta akademia odbędzie się w szkole
o godzinie 9:00.

 

Szkolny zestaw podręczników w roku szkolnym 2016/2017

 

AKTUALNOŚCI 2015/16 - II SEMESTR

AKTUALNOŚCI 2015/16 - I SEMESTR

Archiwum 2014/15

Archiwum 2013/14

Archiwum 2012/13