Szkoła Podstawowa
 w Woli Wielkiej
 

AKTUALNOŚCI 2018/19

Konwencja o prawach dziecka

Janusz Korczak już blisko sto lat temu napisał Nie ma dzieci – są ludzie oraz Dziecko – już mieszkaniec, obywatel i już człowiek. Nie dopiero będzie, a już. […]. Lata dziecięce – to życie rzeczywiste, nie zapowiedź.
Choć wiele się zmieniło w Polsce w podejściu do dzieci przez ostatnie sto lat, to wciąż prawa dziecka nie są w pełni respektowane, a wiele osób uzależnia respektowanie praw od wypełniania przez dzieci obowiązków. Wciąż pokutuje przekonanie, że dzieci nie są jeszcze pełnoprawnymi ludźmi i dlatego prawa człowieka im w pełnie nie przynależą. Jest wprost przeciwnie!

W naszym przedszkolu 20 listopada dzieci zapoznały się z prawami dziecka. Na podstawie przygotowanych zdjęć opowiadały do czego dzieci maja prawo. Dzień Praw Dziecka połączony był z Dniem Życzliwości. Przedszkolaki w serduszkach rysowały swojego najlepszego przyjaciela. Rysowały ręce, które pomagają, serce, które kocha, nogi, które pójdą na koniec świata.

>>Galeria<<

22 listopada - Dzień Kredki

„Kolorowe kredki w pudełeczku noszę…”. Tak, kto z nas nie malował
w dzieciństwie kredkami? A ile przy tym było frajdy!

Kredki mogą być wykonane z kolorowej pasteli, węgla drzewnego, kredy lub innego materiału. Można je podzielić na ołówkowe, świecowe, akwarelowe, artystyczne i pastelowe. Najczęściej używane są przez dzieci i architektów. Są proste w użyciu, nietoksyczne i dostępne w szerokiej gamie barw.

Kredki mogą służyć nie tylko do malowania po kartce, ale również np. po buzi.
Z całą pewnością jest to wspaniała zabawa!

W naszym przedszkolu 22 listopada obchodziliśmy Dzień Kredki. Dzieci brały udział w wielu zabawach związanych z kredkami, oglądały bajkę ,,Zaczarowany ołówek” oraz w grupach kolorowały swoją kredkę. Wszyscy świetnie się bawili.

>> Galeria<<

Andrzejki w przedszkolu

Wigilia świętego Andrzeja to dzień zarezerwowany na różne wróżby związane
z „miłością”. Zwyczaje, obrzędy niegdyś spontanicznie podejmowane
w zaciszach domowych, obecnie przeżywają renesans, a to za sprawą mediów: radia, telewizji i Internetu.

29 listopada br. w naszym przedszkolu również obchodziliśmy uroczystość andrzejkową. Na tę okoliczność  przygotowana została odpowiednio dekoracja sali.  Dzieci brały udział w wielu bardzo ciekawych, a także pouczających zabawach
i wróżbach. „Gwoździem programu” okazało się lanie wosku przez dziurkę od klucza.

Wszystkie wesołe zabawy były przeplatane skocznymi utworami, nie tylko
z repertuaru przedszkolaków. Przebojem imprezy okazały się  ,,Smerfne Hity”.
W trakcie zabawy dzieciczęstowały się przyniesionymi ze sobą przekąskami.

>>Galeria<<

Wyjazd do kina KOSMOS

W dniu 21 listopada 2018r. dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie z klasy I i II uczestniczyły w  spektaklu „Dorotka po drugiej stronie tęczy” w wykonaniu aktorów Teatru Profilaktycznego Alert z Wrocławia. Przedstawienie w kinie Kosmos w Dębicy było  przepiękną opowieścią z kręgu wielkiej klasyki dziecięcej o przyjaźni i szukaniu wiary w siebie. Przygody Dorotki i jej przyjaciół to niezwykła, rozśpiewana podróż w zaczarowanej krainie wyobraźni, ale też okazja do refleksji nad tym, co w życiu najważniejsze. Przedstawienie było pełne walorów wychowawczych, ubarwione kolorowymi kostiumami i bajkową scenografią. Dało dzieciom możliwość czynnego udziału w przygodach, których treść dopełniały piękne piosenki.

>>Galeria<<

Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”

Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.

Kampania jest realizowana od października 2018 r. do marca 2019 r. 

W związku z realizacją tej kampanii nasza szkołę odwiedził pan Jan Moskal - strażak
z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Dębicy, który przekazał szereg ważnych informacji nt. pożaru i powstającego w związku z nim czadu.

Kampania jest skierowana do społeczeństwa, m.in. do dzieci i młodzieży oraz do seniorów. Edukacja najmłodszych jest wspaniałą inwestycją w przyszłość, z uwagi na fakt, że najmłodsi w rozmowach z dorosłymi dzielą się zdobytą wiedzą. Kampania składa się z kilku obszarów m.in.: edukacji, informacji i promocji.

Istotnym jest uświadomienie odbiorcom kampanii korzyści, jakie niesie za sobą zamontowanie i właściwa eksploatacja czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych. 

Najmłodsi uczniowie naszej szkoli z uwagą wysłuchali prezentacji. Zadawali mnóstwo pytań. Dowiedzieli się co zrobić w razie pożaru. To bardzo ważna lekcja dla naszych przedszkolaków.

>>Galeria<<

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania 2018

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytaniaadresowany był do dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Celem przedsięwzięcia jest edukacja czytelnicza. Akcję zorganizowała pani Elżbieta Knap, a bajaczki czytali piątoklasiści.

>>Galeria<<

Wycieczka do Rzeszowa X 2018r.

16 października nasi najmłodsi uczniowie wyruszyli wraz z opiekunami na wycieczkę do Rzeszowa, gdzie mieli okazję wziąć udział w sensie filmowym kina 6D " Podwodna przygoda". Mogli odczuć film  wszystkimi zmysłami oraz poczuć się jak bohaterowie filmu. Spędzili również aktywnie czas na placu zabaw "Fantazja". Wszystkie dzieciaki wspaniale się bawiły.

>>Galeria<<

Urodziny Julki :)

ZBIERAMY MAKULATURĘ!!!

W ramach akcji ogłoszonej przez Wójta Gminy Żyraków włączyliśmy się zbiórkę makulatury na budowę studni w Czadzie. Akcja trwała od 1 do 12 października 2018 roku. Cieszymy się, że chociaż  w niewielkim stopniu przyczyniliśmy się do tak szczytnego celu.

DZIEŃ DRZEWA 2018

Dnia 10 września 2018r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu i oddziale przedszkolnym Światowy Dzień Drzewa. W tym dniu dzieci wraz z wychowawcami oglądnęły prezentację dotyczącą roli drzew w życiu człowieka, poznały drzewa liściaste i iglaste Polski oraz rozwiązywały zagadki. Zgadywały , które zwierzęta mieszkają w lasach Polsk, co otrzymujemy z drzewi oraz dopasowywały liście do owoców drzew. Wszyscy dobrze wiemy, że to dzięki drzewom możemy żyć, gdyż one produkują niezbędny do życia tlen, ale również są wykorzystywane w różnych dziedzinach gospodarki. Na koniec dzieci złożyły przyrzeczenie dotyczące szanowania drzew, a na potwierdzenie tego odbiły rączki pomalowane farbą na kartonowym drzewku.