Szkoła Podstawowa
 w Woli Wielkiej
 

przedszkole - wydarzenia 2019/2020

Zabawa andrzejkowa

Koniec listopada jest bardzo wyjątkowy. To czas na zabawę andrzejkową pełną wróżb. Andrzejki obchodzone są w Polsce od kilku pokoleń. Przedszkolaki i oddział przedszkolny w pięknych przebraniach uczestniczyły właśnie w takiej zabawie.

       

 

Dzień Pluszowego Misia

Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!” Przedszkolaczki i oddział zerowy przynieśli tego dnia swoje ulubione misie. Robiły im masażyk, tańczyły z misiami i wykonywały własnoręcznie kolorowe misie.

 

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

 

Janusz Korczak napisał: „Dziecko ma prawo do korzystania ze swoich praw, niezależnie od rasy, koloru, płci, języka, narodowości, wyznania lub pochodzenia społecznego”. Pisarz, pedagog i wychowawca walczył o prawa dzieci, o ich dobro i sprawiedliwość, o czym teraz przypomina Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Święto to jest obchodzone w Polsce 20 listopada, w rocznicę uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka i jest świetną okazją, aby uświadamiać
i przypominać o tym, że najmłodsi mają swoje prawa i należy je respektować. Aby przestrzegać praw dziecka, trzeba je dobrze znać, dlatego też przedszkolaki i oddział przedszkolny podczas wspólnych zajęć zapoznały się ze swoimi prawami.

"Pieczemy ciasteczka"

        

"Co z czego otrzymujemy"

Przedszkolaki podczas jednego z tygodni październikowych dowiadywały się ,,Co z czego otrzymujemy”.  Oglądały film jak się piecze chleb, poznawały ziarna zbóż, dowiedziały się z czego powstaje mąka i skąd mamy wełnę. Nie zabrakło też zabaw z mąka. Dzieci piekły bułeczki i chlekiy z masy solnej oraz brały udział w różnych konkursach np. kto szybciej oddzieli kukurydzę od żyta oraz co jest w worku. Wyklejały również owieczki włóczką. Był to bardzo pracowity tydzień, ale pełen uciechy i zabawy.

Dzień Spadającego Liścia

Dzień Spadającego Liścia to pierwszy dzień kalendarzowej jesieni. 23 września przedszkolaki przy Szkole Podstawowej w Woli Wielkiej żegnały kochane lato i zaprzyjaźniały się z jesienią. Jesień to piękna pora roku, która inspirowała muzyków, malarzy, pisarzy i… przedszkolaków naszej szkoły. Dzieci  wysłuchały fragmentu koncertu skrzypcowego „Jesień” z cyklu „Cztery pory roku” A. Vivaldiego, słuchały opowiadania pt. „ Bajka o jesiennym szalu” E. Ostrowskiej oraz obejrzały prezentację multimedialną, z której dowiedziały się, dlaczego liście spadają z drzew. Same poruszyły swoją wyobraźnię: znając odpowiedzi na wszystkie zagadki, śpiewając piosenkę i tworząc jesienną muzykę. Z liści i plasteliny wykonały piękne ślimaczki, ludziki z liści oraz jesienne bukiety które zdobią przedszkolny korytarz.

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka obchodzimy 20 września. Przedszkole to miejsce, gdzie rodzą się pierwsze przyjaźnie. Dzieci uczestniczyły we wspólnej zabawie, konkursach i grach zespołowych. Nie zabrakło uśmiechu i radości oraz upominków. Było wesoło i kolorowo. Przedszkolaki przypomniały sobie również o swoich prawach - tak ważnych w życiu każdego człowieka - a także o obowiązkach, czyli kodeksie dobrego zachowania się . Złożyły przysięgę w której obiecały, że będą wzorowymi przedszkolakami.

Na zakończenie panie złożyły dzieciom życzenia i wręczyły każdemu odznakę Super Przedszkolaka.

Spotkanie z policjantem

W naszym przedszkolu duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną  z bezpieczeństwem dzieci. Na początku każdego roku szkolnego dzieci  poznają drogę do szkoły wraz ze znakami drogowymi i zasadami, które uczą jak należy zachowywać się na drodze.

W ramach edukacji w tym kierunku, 23 września uczestniczyliśmy w spotkaniu z policjantem i panią policjant. Dzieci miały okazję porozmawiać o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do szkoły i poza szkołą. Pani policjantka omówiła zasady poruszania się po ulicy, chodniku i podczas jazdy rowerem. Ponadto podkreśliła, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. 

Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań.

Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.